Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '11

 
Kategori
Kış Sporları
Okunma Sayısı
943
 

Tesisler Güzel Sporcular Nerede?

Tesisler Güzel Sporcular Nerede?
 

Oyunların ilk maçı 16-0, ikinci maç 12-0, üçüncü maç 9-3…

Sonuçlar Erzurum’da düzenlenen Üniversite Kış Oyunları, Universiade’dan yansımalar. Ülkemiz yeni yeni tanıştığı kış sporlarında ellerinden geleni yapmaya çalışan üniversiteli sporcularıyla yarışıyor. Sonuçlar bizleri tatmin etmese de yarışan her sporcuyu kutlamak, desteklemek gerek.

Yıllar yılı spor diye futbol gösterilen, spor bültenlerinde futbol haberleri izletilen, spor programlarında futbol tartışan bir ülkede herkesin futbolla yatıp futbolla kalktığı bir düzende yetiştik. Ya popçu ya topçu olmak için mücadele etti gençlerimiz. Para kazanmanın en kolay yolu futbolda kendini geliştirmek, bir yerlere gelebilmekti.

Türkiye genelindeki il, ilçe belde belediyelerinin hemen hemen hepsinin en az bir futbol takımı var. Spor Toto Süper Lig’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi son üç sezondur istikrarlı futbolu ile dikkat çekiyor. Ankaragücü ise Melih Gökçek’in desteğiyle ayakta bir belediye takımına dönüştü.

Bank Asya 1.Lig’de Güngören Belediye, Akhisar Belediye Gençlik, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, olmak üzere üç tane belediye destekli futbol takımı mücadele ediyor.

Alt liglere bakıldıkça belediye bütçeli takımların sayıca çok daha fazla arttığını görüyoruz. Çankırı Belediyespor, Belediye Vanspor, Nazilli Belediyespor, Tekirova Belediyespor, Menemen Belediyespor, Bingöl Belediyespor, Denizli Belediye, Sancaktepe Belediye, Kepez Belediye, Diyarbakır Büyükşehir Diskispor…

Belediyeler sportif yatırımlar ile gençleri spora özendirecek projeler için ciddi bütçelere sahipler. Ancak genel görünüm her belediyenin bu bütçeyi bir futbol kulübü oluşturarak oraya yönlendirmesi. Spor denildiğinde ilk akla gelen futbol oluyor çünkü. Reklamı, tanınırlığı, bilinirliği çok daha ön planda olduğundan futbol takımı kurmak cazip geliyor olsa gerek. Bana kalırsa belediye destekli futbol kulüpleri ancak alt yapı ve gençlerin yetiştirilmesi amacıyla kurulabilmeli. Sadece sporcuyu yetiştiren, yol gösteren futbol okulu ayarında olmalı. Milyon euroların konuşulduğu futbol sektöründe, halka hizmet olan görevlerini futbolda başarı sağlamak bütçelerinden büyük paylar ayırmamalı belediyeler. İstanbul’da koskoca Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 200 kişinin doldurduğu 80 bin kişilik statta oynuyor maçlarını Büyükşehir Belediyespor Kulübü. Harcanan paraya emeğe yazık değil mi?

Erzurum’da kış oyunlarında Bingöl’de, Kars’ta kar üzerinde kaymayı öğrenerek yarışmalara katılan sporcularımız olduğunu duyunca şaşırıyoruz, mutlu oluyoruz. İmkansızlıklar içerisinde, desteksiz böyle hikayeler geliyorsa gözümüzün önüne tesisleşme ve altyapı desteğiyle neler neler yaratır bu ülke!

Erzurum’a yapılan 600 milyon liralık tesisler umarım sporcu yokluğundan çürüyüp gitmez de bu alanda alt yapı yatırımı yapmayı düşünebilecek belediyeler farklı spor dallarında Türkiye’nin yüz akı olacak sporcular yetiştirebilir.

Sadece transfere 50 milyon Avro harcayan takımlarımız var. Türk futbolcuların esamesi okunmuyor. Kış sporlarında 600 milyon liralık tesis var, sporcu yok.

A.Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2163
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster