Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
273
 

Teslim olan kim?

Teslim olan kim?
 

Milliyet.com.tr'den


34 PKK üyesinin Habur kapısından Türkiye'ye giriş yapması ile yeni bir süreç başlıyor. Bu süreç, öncesinden daha fazla sabır, hoşgörü ve teenni gerektiriyor. Akıllardaki soru şu: Bu temsili 34 kişi, Türkiye devletine "teslim" mi oluyor; yoksa devlet mi PKK' ya teslim oluyor?

Bu soruya vereceğiniz cevap olaya bakışaçınızla çok yakından ilgili olacaktır. Eğer iki tarafın şahinlerinden iseniz bu "teslim" olayını rahatlıkla devletin terör örgütüne teslimi olarak yorumlayabilirsiniz. Oysa, terör belasının Türküyle, Kürdüyle bu ülkenin insanına çektirdiklerini düşünerek, sorunun "insani temeller" üzerinde çözümünü isteyenlerdenseniz, hangi gerekçelerle olursa olsun, dağa çıkanların yurtlarına dönmelerinden memnun olursunuz.

Cumhurbaşkanı Sayın Gül, kendisine konuyla ilgili sorulan bir soruya; "İyi işte, güzel bir şey..." diye karşılık verdi. Yirmi beş yılı aşkın ülkenin canından can, malından mal alan bu kavga sona erecek ve dağa çıkanlar evlerine dönecekse bundan daha iyi ne olabilir?

Dağdan inenlerin, bu ülkenin şehirlerinden, kasabalarından, köylerinden çıkıp gittiğini unutmamak gerekiyor. Eğer gelenlerin uzaydan inerek geldiklerini düşünürseniz, bu "dönüşü" hazmetmeniz kolay olmaz. Çıkış nedenleri yanlış da olsa, kendilerince doğru da olsa, dağa çıkanların yine bu toprakların çocukları olduğunu unutmazsanız soruna daha aklı selimle yaklaşabilirsiniz.

Araya kan girmiştir, ne yazık ki... Ama, bin yıllık düşmanların bir gün gelip el sıkıştığı dünyada, aynı ülkenin insanları olarak, geçmişe bir sünger çekip hukukun emrettiği ve insan haklarının gerektirdiği bir davranış sergileyebilirseniz, her iki taraf için de geçerli olmak üzere, büyük bir sorunu tarihe gömmekte bir kaç kürek toprak da siz atmış olursunuz.

Yok, olaya böyle bir sağduyu ile bakmayıp, "çocuklarımızın katilleri" gibi bir yaklaşım sergilerseniz, çocuklarımız birbirini öldürmeye devam eder. Bunun tarihi vebali de, yine her iki taraftan olmak üzere, sizin üzerinizde kalır.

Dağdan inenleri elli bin kişi karşılamış... Bırakın karşılasınlar; bunun mutluluğunu yaşamak istiyorlarsa yaşasınsınlar. Kimin çocuğu dağdan inerse insin aynı sevinci ve aynı coşkuyu yaşama hakkı vardır. Hele de, bu sorunun başlamasında ve büyüyüp palazlanmasında rolü olanlar, bugün çıkıp hamasi laflarla bu ortamı kirletmesinler. Sizin bozduğunuz havayı birileri temizliyorsa, bari sesinizi çıkarmadan izleyin; yeniden kirletmeye çalışmayın!...

Türk halkı da, Kürt halkı da büyük bir sınav veriyor bugün. Bu sınav, ABD halkının yıllarca "köle" bellediği siyahilerden birini kendisine başkan seçmesinden daha büyük bir sınav değil. Onlar bunu başardılarsa, biz binlerce yıl bir arada yaşamış; ayrı köklerden olsak bile aynı din ve geleneklerle harmanlanmış toplumlar olarak, "barışmayı" başaramayacak mıyız?

Başarırız elbet!..Yeter ki, şu hassas günlerde "fitneye" karşı uyanık olalım. Herkes ağzından çıkacak olanı önce yutup sonra tekrar değerlendirmeyi bilsin.

Biz tarih boyunca nice zorlukları yenmişizdir; bunu da yeneriz, evelallah!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...1-Bu teslim oluş bana biraz tuhaf geldi. Hangi suçlu davul zurma eşliğinde ve parmaklarıyla zafer işareti yaparak teslim olur? Ayrıca teslim olanlar içinde birkaç da çocuk varmış...Onlar da PKK'lı mı?...Bunların silahları nerde?...Bunlar dağda piknik yapan PKK'lılar mı?...Bu teslim olan PKK'lıların (hadi barış gönüllüsü ya da elçileri diyelim) Diyarbakırda DTP mitinglerinde, PKK bayrakları ve APO posterleri açan kişilerden ne farkı var ki?...Bu, işin farklı bir yanı...2-İşin ciddi yanına gelirsek; bunun umarım faydası olur...Eğer DTP yandaşları bunun suyunu çıkarırlarsa bu olumlu tavır bir anda olumsuzluğa dönüşebilir. Şu anki yasalar 1999 yılındakinden farklı...Bu nedenle teslim oluşlar sürebilir; ancak silahları ile birlikte(o silahları kullanmamış olsalar bile) teslim olmaları daha gerçekçi olur gibime geliyor. Selamlar.

cdenizkent 
 20.10.2009 12:53
Cevap :
Süreç başladı deniz bey..Dediğiniz gibi proveke edilmezse silahlılarda gelip teslim olacak..Çünkü dağlarda yaşama şansları bitti...Selamlar  20.10.2009 18:14
 

Teslim olanı hala görememek ne hazin ki açıkgöz olduğunu sananlar. Teröristle kürtleri aynı kefeye koyarak birinci yanlışı. Annan palnına evet herşeyi çözecek sananlar ikinci. Bunun iç kargaşa yaratacağını görmemekte üçüncü yanlışı yapanlar. Farkında olmadan kürt-türk-alevi-sünni kavgasına çanak tutuyor. Türk askerine silah atan kahraman sa oda sizin bileceğiniz. Demokrasiye evet. Oyunlara hayır.... Birde bu pencereden bakmak gerekmezmi? Kürtlerle sorunu olmayanlarıda sorunlu hale getirmeye katkı sağlar bu bakış. Testi kırılmadan.....

Kamber Güneş 
 20.10.2009 12:42
Cevap :
Kamber bey, 34 kişi teslim oluyor ama 50 bin kişi karşılıyor...Artık bir kaç çapulcu edebiyatını bırakalım..Kürt halkının önemli bir kısmı, hata ile de olsa PKK yı destekliyor...Klasik söylemlerin devri bitti..Çözüm barış yapmaktadır...Selamlar.  20.10.2009 18:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster