Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '11

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
4296
 

Test (tahlil) sonucu değerlendirme

Test sonuçları hastalıklar hakkında çok önemli bilgiler verse de, her testi etkileyen birçok faktör olduğundan öncelikle testin doğruluğu saptanmalı, etkileyen faktörler elimine edilmeli ve referanslara göre değerlendirilmelidir. Sözgelimi ALP testi 220 IU/ml 40 yasında bir erkek hastada yüksek bir değerken, 7 yaşında çocuksa normaldir. Yine hasta adet döneminde idrar tahlili vermişse idrar analizinde yalancı eritrosit pozitifliği oluşacaktır.  

Bu konuda örnek bir soru soralım. CEA sonucu 6.5 ng/ml olan 65 yaşındakı hastada bu sonuc nasıl değerlendirilmelidir.?  

Cevaplayalım; CEA başta kolon yani kalınbarsak kanseri olmak üzere akciğer, rektum, mesane, mide, lösemiler, pankreas, tiroid ve yumurtalık gibi birçok organ kanserinde artan bir tümör markeridır. Bununla beraber asıl olarak tedavinin etkinliğini izlemede kullanılmaktadır. Her kanserde artacak diye bir kural olmamasına rağmen genellikle kanseri büyümüşse veya metastaz yapmışsa seviyesi paralel olarak artmaktadır.  

Ancak inflamasyonlar, gebelik, siroz, pankreatit, kolesistit, safra yolu tıkanıklıkları, böbrek yetmezliği, KOAH, peptik ülser, ülseratif kolon, crohn hastalığı, rektal polipler, amfizem ve benign meme hastalıklarında da artabilmektedir. Bununla birlikte bu tür benign hastalıklarda CEA seviyeleri genellikle 10 ng/ml’yi geçmez. 10 ng/ml üstü değerler kanseri düşündürür. Yaşlılarda ve sigara içenlerde de bu seviyelere kadar artış olabilmektedir.  

Dolayısıyla bu yasta bu seviyeler normal olabilmekle beraber yinede gastroenteroloji uzmanına muayene olması (kolonoskopi gerekirse) uygun olanıdır.  

Bu ve benzeri sorularınıza yanıt almak ve testlerinizle ilgili soru sormak için TIKLAYINIZ  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5395
Kayıt tarihi
: 16.03.11
 
 

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı. Uzun yürüyüşler yapmayı sever ve 3 bant Bilardo oyuncusudur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster