Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
15680
 

Testere ve Hayatın Anlamı

Testere ve Hayatın Anlamı
 

Günaydın Adam. Bir oyun oynamak istiyorum. Muhtemelen nerde olduğunu merak ediyorsun. Sana nerde olduğunu söyleyeyim. Ölmekte olduğun bir odada olabilirsin. Bugüne kadar gölgelerin arasında başkalarının hayatını izledin. Aynaya baktığında ne görüyorsun? Ben sana bakınca zavallı, umutsuz ve işe yaramaz bir adam görüyorum. Adam bugün kendi ölümünü izleyeceksin.

Doktor Gordon, uyandırma servisimiz. Meslek hayatının her günü insanlara yakında ölecekleri haberini verdiniz. Şimdi siz ölüm nedeni olacaksınız.

Merhaba Pool. Bir oyun oynamak istiyorum. Sen son derece sağlıklı, aklı başında, orta halli bir adamsın. Geçen ay intihara kalkıştın. Gerçekten ölmek mi istedin yoksa dikkat çekmek için mi? Bunu bu akşam anlayacağız. Ölmek istiyorsan olduğun yerde kal yaşamak istiyorsan dikenli telden kapıya git.

Merhaba Troy. Bir oyun oynamak istiyorum. Bu oyun hayatının çoğunu geçirdiğin hücreden pek de büyük olmayan bir odada oynanacak. Hapis hücresi. Doğum anında elde ettiğin tüm ayrıcalıklara rağmen hapse tekrar tekrar döndün. Zincir altında özgürkenkinden daha rahatsın. Bu akşam ne kadar ileri gitmek istediğini göreceğiz. O zincirleri sonsuza kadar kır ya da …

Merhaba Jeff. Öfke ve intikam seni mahvetti. Sekiz yaşındaki oğlunu trafik kazasında kaybetmeyi sindiremedin. Zanlının kısa bir sürede dışarı salınması seni mahvetti. Şimdi intikamının ne boyutta olduğunu öğreneceğiz.

Bu cümleler olay yerindeki kurbanların yanına konulan kaset veya karşısındaki ekranda söylenen sözler. Çıkan kelimelerde kurbanın yaşamına dair tüm bilgiler ince detaylarına kadar anlatılmakta.

Ölümcül hasta Jigsaw hayatının sonuna yaklaştıkça çevresindeki insanların hayatlarının değerini bilmemelerine çok kızmaktadır. Onun için hayatın bir saniyesi bile çok değerlidir. Hayatın değerini bilmeyenlere ağır bir ders verecektir. Onları çeşitli sınavlara tabi tutar. Çevresini röntgenleyenleri gözünün biri ya da hayatı, hapse defalarca giren birisini her tarafından zincirlemesi onun yöntemleri arasında.

Testere filminin özü, şiddet sahneleri arasında kayboluyor. Seyredenler korkunun dozunu, şiddetin miktarını tartışıyorlar ancak felsefesi ile ilgilenen yok.

Bence Testere yaptığı eylemlerde son derece haklı. Kaçımız yaşadığımız günün önemini, değerini biliyor? Çoğumuzun Testere’nin eline düşeceğimizden eminim. Zamanını boşa harcayanlar, başkaları ile uğraşanlar, uyuşturucu kullananlar, başkalarına kötü davrananlar vb…

Doğum anında elde ettiğin tüm ayrıcalıklara rağmen, hayatın değerini bilemedin. Ne kadar anlamlı bir cümle. Nedir bu ayrıcalıklar? Küçük olaylardan mutlu olmayı bilmek, yaşama sevinci ile dolmak, özgürlüğün tadına doya doya varmak. Zamanı doğru kullanabiliyor muyuz? Boş zamanlarımızda ne yapıyoruz? Günlerimiz bir önceki günün aynısı mı? Çevremizdeki kuşların ötüşünden, akşam parıldayan yıldızlardan, rahat bir uykudan, güzel bir kahvaltıdan mutlu olabiliyor muyuz? Dostluk kapılarımızı kapattık mı? Yoksa insanlara artık güvenmiyor muyuz? En küçük bir olaya kızıp karşımızdaki insanı üzüyor muyuz? En önemlisi elinizdeki imkânlar için şükredip, olmayan insanları aklımıza getiriyor muyuz?

Şimdi düşünelim Testere’nin eline hangi yönümüzden dolayı düşebiliriz ve cezamız ne olabilir?

Bir korku filminde yaşamın felsefesinin verilmesi ne kadar ilginç ve bir o kadar güzel. Ancak anlayabiliyor muyuz? Orası tartışılır.

Hadi cezamızı kendimiz verelim. Bir düşünelim bakalım geçmiş yaşamımızı. Neleri ihmal etmişiz acaba?

Ben Testere filminde Kramer’i destekliyorum. Onun her kurbanına kaset dinlettiği anı iple çekiyorum. Acaba zaafı neymiş? Kurbanın ise dinlediğinde geçmişi muhakeme edecek vakti bile yok?

Fikir için Beenmaye, çok teşekkürler. Sen de Kramer’i seviyorsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bence o katil deil adam öldürmüyor bizim kendimizi test etmemizi sağlıyor bence herkes filmi 2 3 kez daha izlesin ve baştan sona... kendini tanrılaştırmıyor! can almıyor! aslında insanlara iyilik bile yapıyor! belki haklısınız ona ne bizim hayatımızdan o çok mu iyi yaşıyor ,kusursuzmu? elbetteki deil bu insan her salisenin değerini biliyor we bilmeyenlere acıyor... o bu insanların hayatlarını bu insanlardan daha fazla düşünüyor ! çok dikkat çekici bir film.. bence herkesi test etmesi gerekiyor! beni seni onu! hayatta olup hayatın anlamını bilmeyen insanlara yaptığı bu şeye siz işgence cinayet diyor olabilirsiniz bence bunun adı mükaffat

terrible 
 12.04.2010 15:36
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.  17.04.2010 17:07
 

Testere'nin 3 filmini de izledim. Bence testere burda "Tanrılığa" soyunuyor. Ona bu hakkı kim veriyor peki? Ya kendi yanlışları? Yani bazıları hayatında hata yapıyor diye onlara biz bunu göstermeli miyiz? Uyarmak bizim görevimiz mi? Hem biz ne kadar doğru yaşıyoruz da başkalarının işlerine burnumuzu sokuyoruz. Bu sadece bir film evet. Ama sadece bir film de değil hayır! Bu senaristin bakış açısı. Hadi diyor hayatınızı sorgulayın, bakalım ne kadar doğru yaşadınız?Bu canı veren de O, alma hakkı olan da. ve sorgulama yargılama hakkı olan da yalnızca Allah. Bu benim inancım. Ama yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık...

kapattık 
 20.02.2008 19:35
Cevap :
Son zamanlarda filmle ilgili olarak aklıma başka fikir geldi. Dostoyevski'nin Suç Ve Ceza isimli kitabından senarist ilham almış olabilir. Raskalnikof tıpkı Testere filmindeki gibi kendisi ve tüm Dünya için gereksiz gördüğü tefeci bir kadını ortadan kaldırmıştı. Elbette sondan üçüncü cümlenize katılıyorum. Saygılar.  20.02.2008 22:46
 

4. geliyormuş diye duydum. bir bilene sorayım dedim geliyor mu, yolda mı, aynı tat da olur mu ne dersin :))

beenmaya 
 24.09.2007 13:05
Cevap :
Valla söylentiler ayyuka çıktı. Benim fazla umudum yok 4. filmle ilgili olarak. 3. de bayağı şaşırmıştım ama bu sefer Testere serisi biter. (Umarım bitmez yine şaşırırım)  24.09.2007 18:21
 

testere flmi hakkındaki fikirlerine son derece katılıyorum. adamın matematik zekası benide çok etkiledi. adamın kendi hayatından bıkmış insanlara karşı düzenlemiş olduğu oyun gerçekten her yönden on numara olmuş denicek kadar iyi düzenlenmiş. yapılan işkenceler bence son planda kalıyor bu durumda. umarım filmin en kısa zamnda 4. süde çekilir. hayat gerçekten ordaki insanların basite aldığı kadr hafif değil.

yagmur erdem 
 23.09.2007 10:55
Cevap :
Dediklerinize aynen katılıyorum. Saygılarımı sunuyorum.  25.09.2007 21:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2870
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster