Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '09

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
1326
 

Teşvikiye Cami

Teşvikiye Cami
 

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın son yolculuğunu seyrederken Teşvikiye Camisi aklıma takıldı. İstanbul’da vefat eden birçok ünlünün cenaze namazı burada kılınır, sonra Zincirlikuyu Mezarlığına götürülürdü (Zincirlikuyu’da yatan iki dedemin namazı Şişli Camisinde kılınmıştı). Teşvikiye Camisi ve semtin geçmişini araştırıp sizinle paylaşmak istedim.

Cami ilk kez Padişah 3.Selim döneminde 1794 yılında mescit olarak yapılmış. Sonra Padişah Abdülmecit tarafından yenilenmiş. Söylenenlere göre Abdülmecit burada bir yerleşim oluşmasını teşvik etmiş ( ismi buradan geldiği anlaşılıyor ). O dönemden kalan iki taştan bahsediliyor. Üzerlerinde “<ı>Eser-i Avatıf-ı Mecidiye Mahalle-i Cedide-i Teşvikiye” (Abdülmecid'in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi) ibaresi yer alırmış. Bu iki taştan biri Nişantaşı karakolunun yanında, diğeri ise Rumeli caddesi ile Valikonağı caddesinin kesiştiği kavşakta bulunmakta. Teşvikiye Camisinin içinde yer alan anıt taş ise 3.Selim döneminden avlanma ve nişan talim alanı olduğunu belirtilmekte. Nişantaşı’nın almanı da buradan gelmekte .

Araştırmamın sonucunda doyurucu fazla bir bilgiye ulaşamadım. Neden Şişli cami değil de Teşvikiye Cami cevabını bulamadım ( Bilen varsa söylesin memnun olurum ).Anlaşılan Teşvikiye Camisinin ünü çok eski değil.

Ben, 1979-1982 yıllarında caminin az aşağısında Maçka Endüstri Meslek Lisesindeydim. Önünden defalarca geçtim. O zaman da kalabalık cenazelere rastlıyordum. Sonra 1983 de İTÜ Elektrik fakültesini kazanıp, yarım dönem yine Maçka’daydım. Sonra Gümüşsuyu’na taşındık. Ve o bölgeden uzaklaştım. İşin ilginç yanı benim öğrenciliğim döneminde 15.000 e ulaşan nüfus, 2000 li yıllarda 12.000 lere inmiş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1571
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster