Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
134
 

Tevazu

Tevazu
 

İnternetten Alıntıdır.


Bencil ve kibirli bir aile, ne yaparsa yapsın huzuru bulamaz. Yüce Yaratıcı’sının hükmü karşısında saygı ile eğilmeyen baş kibirlidir. Kibirli kimse katı olur. Kibirli kimse ince bir aşk ile sevmeyi bilmez, incelip bir gönle giremez. Böyle biri düşmanıyla değil, dostuyla bile geçinemez. Ta ki tövbe edip, gerçek tevazuyu elde edene kadar.

Tevazu, güzel vasıflardan biridir. Cenab-ı Hakk, bu huyu has kullarının güzel bir hasleti olarak medih buyurur. “O çok merhametli Allah’ın kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler."
 
Hal böyle olunca, tevazuun zıddı olan gurur, benlik ve kendisini üstün görme gibi duyguların Müslüman’dan tamamen uzak duygular olması gerekmekle birlikte, benlik ve enaniyetten, “Öldürücü zehirden kaçar gibi” kaçmak gerekir.
 
Güzel geçim güzel ahlaktır. Güzel ahlakın temeli tevazudur. Tevazu ailede, işte, cemiyette ve her yerde güzel geçim için vazgeçilmez bir ahlaktır. O elde edilmeden gerçek huzur bulunmaz.
Nefsini beğenen ve nefsine itimad eden bedbahttır. Nefsinin ayıbını gören ise bahtiyardır.

Recep Altun 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel yazmışsınız dostum da gittikçe bu erdemlerden uzaklaşıyor insanoğlu! Çirkin dünya yeni insan tipini yaratıyor! Her şeye rağmen insani değerlerini yitirmemişlere ne mutlu. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 14.09.2015 16:55
Cevap :
Merhabalar Atabey, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Söz konusu bu güzel hasletler de hep eskilerde kaldığı için, kafamızı dönderip imrenerek hep geriye bakmak zorunda kalıyoruz. Oysa başımızı hep ileriye çevirip bakmamız gerekmez miydi? Selam ve dualarımla.  14.09.2015 18:02
 

İnsana tevazu yakışır. İnsan olamayan, gururla dolaşır...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 12.09.2015 11:32
Cevap :
Merhabalar Ayşegül HAYVAR, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Selam ve dualarımla.   12.09.2015 17:54
 

İstismar edilen bir konu...Kişinin değeri kayboluyor.Kendinizi illa da ortaya koymanız gerekiyor. Saygı görmüyorsunuz. Bizim bu dünyaya bu çağa uygun bir kavram değil. Silik kalıyorsun. Çünkü sesi çok çıkan haklı oluyor. Dünya böyle olmasaydı tevazu işe yarardı.

Kerim Korkut 
 03.09.2015 21:50
Cevap :
Merhabalar Kerim Korkut, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve konuyla ilgili değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Açıklamanızı okudum. Evet istismar edilen bir konu olmakla birlikte diğer tespitlerinize de katılmamak elde değil. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.  04.09.2015 23:32
 

Kıymetli yazarımız Sayın Recep Altun: Öncelikle bu yazınız gözümden kaçmış,İnkâra gerek yok yaşlılıktır.Evet çok önemli ve yazılması gerekli bir yazınızı okuduk.Nefsine, diline, benliğine hakim olmak.Ben benim diyen makamdan kovulduğuna göre Benlik ve kibir kime yakış o aşikardır. Bencillik, kibirlilik ve benlik insanın iç dünyasını viran eder.Merhametsiz bir sel misali siler süpürür. Ne dal bırakır ne yaprak. Ne çim bırakır ne toprak.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 21.08.2015 17:42
Cevap :
Merhabalar Mehmet Bey. Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Her paylaşılan yazı ya da görseli görmeyebilirsiniz. Okuyamayabilirsiniz. Bunlar asla sorun değildir. Önemli olan gönüllerin bir olmasıdır. Ben de her zaman bu platformda bulunamadığım için sizlerin bir çok paylaşımlarınızı kaçırıyorum. Bu ince davranışınız ve duyarlılığınız için çok teşekkür ederim. Selam ve dualarımla birlikte Allah'a emanet olun.  22.08.2015 0:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 436
Kayıt tarihi
: 12.01.12
 
 

Lise mezunu, bir kamu kurumu emeklisiyim. Her konuda okumayı, yazmayı, araştırma yapmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster