Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
201
 

Tevrat’ta Allah’a şükür çok güzel anlatılıyor...

Tevrat’ta Allah’a şükür çok güzel anlatılıyor...
 

Tevrat ve İncil'in bozulmamış hükümleri geçerlidir. Ve bir çok Kuran ayetinde Tevrat ve İncil'e gönderme vardır.


Musevilerin Allah’a olan bağlılıkları, dinlerine gösterdikleri düşkünlük, hakikaten samimi dindar olmaları çok güzel ve aynı zamanda samimi Müslümanlar için de çok güzel örnek diye düşünüyorum. Kendilerine indirilen kitap olan Tevrat’a sıkı sıkıya bağlılar, gece gündüz kitaplarını okuyorlar. Oradaki hükümleri titizlikle uygulamaya çalışıyorlar. Tevrat ne kadar değiştirilmiş olsa da onların bu samimiyetleri gerçekten çok güzel. Müslümanım diyen ama Kuran’dan tek bir ayet bile bilmeyen çok fazla insan var. Ayrıca Müslümanlar Tevrat’ta bulunan ve Kuran’a uyan hükümleri bilmek zorundalar.

Dindar Museviler gün içinde sürekli dua ediyor ve Allah’a şükrediyorlar. Bir haham sofraya oturduğunda masasındaki her nimet için ayrı ayrı şükrettiğini anlatmıştı. Onu duyduğumdan beri bu samimi tavır aklımda kaldı. Bende Allah’a bana verdiği tüm nimetler için tek tek şükrediyorum, Allah hepsini çok güzel bir sanatla sadece bizim için yaratmış... Tevrat’taki şükürle ilgili ifadeler de çok güzel, bugün bu ifadelerden paylaşalım...

Üstelik Allah insana mal mülk veriyor, onu yemesi, ödülünü alması, yaptığı işten mutluluk duyması için ona güç veriyorsa, bu bir Allah armağanıdır. (Vaiz, 5:19)

Ey Rab'bin sadık kulları, O'nu İlahilerle övün, kutsallığını anarak O'na şükredin. Öyle ki, gönlüm Seni İlahilerle övsün, susmasın! Ya Rab Allah'ım, Sana sürekli şükredeceğim. (Mezmurlar, 30:4, 12)

Sürekli Sana şükrederim yaptıkların için… (Mezmurlar, 52:9)

Sana şükrederiz, ey Allah, şükrederiz, çünkü Sen yakınsın, harikaların bunu gösterir. (Mezmurlar, 75:1)

Bizler… sonsuza dek şükredeceğiz. Sana, kuşaklar boyunca övgülerini dilimizden düşürmeyeceğiz. (Mezmurlar, 79:13)

Dedi ki, "Bu dünyaya çıplak geldim, çıplak gideceğim. Rab verdi, Rab aldı, Rab'bin adına övgüler olsun!" (Eyüp 1:21)

… Allah'a övgü ve şükür ezgileri söylenirdi. (Nehemya, 12:46)

Kapılarına şükranla, avlularına hamd ile girin; O'na şükredin, ismini takdis edin. (Mezmurlar, 100:4)

Ya Rab, bütün yüreğimle Sana şükredeceğim, yaptığın harikaların hepsini anlatacağım. Sen'de sevinç bulacak, coşacağım, adını İlahilerle öveceğim, ey yüceler yücesi! (Mezmurlar, 9:1-2)

Bütün yüreğimle Sana şükrederim, ya Rab… Seni İlahilerle överim… Adına şükrederim, sevgin, sadakatin için… Seslendiğim gün bana yanıt verdin, içime güç koydun, beni yüreklendirdin. Şükretsin Sana, ya Rab, yeryüzü krallarının tümü… (Mezmurlar, 138:1-4)

Şükredeceğim Sana temiz yürekle, adil hükümlerini öğrendikçe. Kurallarını yerine getireceğim, bırakma beni hiçbir zaman! (Mezmurlar, 119:7-8)

… "Ya Rab, Sana şükrederiz… Allah kurtuluşumuzdur. O'na güvenecek, yılmayacağız. Çünkü Rab gücümüz ve ezgimizdir. O kurtardı bizi."… O gün diyeceksiniz ki, "Rab'be şükredin, O'na yakarın, halklara duyurun yaptıklarını, adının yüce olduğunu duyurun! (Yeşaya, 12:1-4)

 Tüm yazılarım: http://mertaslanoglu.blogspot.com.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1705
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2262
Kayıt tarihi
: 22.04.11
 
 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezunum, beş yıl önce kendi şirketimi kurdum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster