Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '15

 
Kategori
Çocuk Kitapları
Okunma Sayısı
284
 

Tezcanların kitabı

Tezcanların kitabı
 

düş treni (kapak)


Edirneli  baba-kız şairler (Necdet ve Özlem Tezcan Dertsiz)’n, Düş Treni isimli çocuk şiirlerinden oluşan ortak kitapları hakkında Söke’de yaşayan şair-yazar Abdülkadir Güler okunası bir tanıtma yazısı geldi. Ben hem Necdet Tezcan’ı, hem de Abdülkadir Güler’i yakından tanıyorum. Aramızda bir dostluk köprüsü var. Düş TRENİ geçtiğimiz ay içinde baba da geldi, Güler'in kalemiyle Düş Treni’ni tanımak ister misiniz?                                                                           

 

KİTAPLAR ARASINDA:

       

DÜŞ TRENİ  

                                                           Abdülkadir GÜLER

Çocuk Parkı

Çocuk parkındayız

Yedi renk açar, her çiçek

Ve solmaz.

İnsan ölür;

Çocukluk ölmez /

 

                             Necdet TEZCAN

NİÇİN?

 

Barışın gölgesinde, çağdaşlığın izinde

Bahçeme adayarak bütün kalbimi,

Soldurmadan küstürmeden tek bir çiçeği

Öğretmenim,

Elimde Atatürkün söylevi.

                                 Özlem TEZCAN DERTSİZ

Bu özgün ve sevindirici, kucaklayıcı dizelerin sahipleri baba ile kız iki değerli öğretmenlerimizden ta Edirne’den Anadolu’nun en uzak köşelerine günaydınlar, merhabalar diyorlar tüm çocukları. Onların düşlerinde siyah, beyaz, sarı ve tüm renkleri oluşturan evrenin tüm çocukları vardır. Onlar için Asyalı, Avrupalı ve de Afrikalı tüm çocuklar bir yürek parçasıdır. Renkleri, dinleri, ırkları ne olursa olsun tüm çocukları seviyoruz. Tıpkı Cahit Külebi ve Ceyhun Atuf Kansu gibi. Çocukları içtenlikle seven bu her iki şairimizi sırası gelmişken saygıyla ve rahmetle anıyorum.

 

 

Daha önceki bir yazımda öğretmen şair Necdet Tazcan ve“AZ BULUTLU KUŞLAR” adını taşıyan şiirler kitabından söz etmiştim. ( Milliyet Blog, 25 Kasım 2013) Bu kez posta kutuma bir kitap daha geldi, pat diye önüme düştü. İsminden de anlaşılacağı gibi “Düş Treni” çocuklarla ilgili bir şiir demeti. 68 sayfalık tertemiz bir baskı ve ilgi çekici albenisi olan bir kapak dizaynı ile hazırlanmış şiir kitabı. Kitap7-12 yaş grubunda bulunan ilkokul çağındaki çocuklar için hazırlanmıştır. Antalya?da Baygenç Ajans yayınları arasında çıkmıştır.  Hani bir söz vardır “ kır atın yanında duran ya huyundan, ya üyünden” diye söylenir. Necdet Tezcan’ın şair olduğunu biliyorduk. Sevgili kızı Özlem Tezcan Dertsiz de onu yalnız bırakmamıştır. Kitabı birlikte ortaklaşa hazırlamışlardır. Ben daha önce Özlem Tezcan Dertsiz’in adını birkaç sanat, kültür dergilerinden öğrenmiştim. Şiirleri bir solukta okuduğumu belirtmek isterim. Hemen bir örnek vermek istiyorum:

                             UYAN

                           Her sabah

                        Şiirle yıka yüzünü

                        Çünkü,

                        Şiir girmeyince eve doktor

                        Doktor girmeyen ülkeye,

      Öcüler girer

                        Bilgiyle yat, kalk

               Hem düşün, hem gör,

              Hem uzağa bak?( .s.28)

Şiirler “Düş Treni” kitabında 4 vagon halinde yer almıştır.

 

Örnek olarak:

 1. Vagon: Biraz oyun, biraz ders

2. Vagon: Biraz renk, biraz mevsim,

3- Vagon: Biraz doğa, biraz rüya

4- Vagon: Biraz bayram, biraz Atam.

Şiir başlıklarından birkaç örnek: Okulum, Hayat Bilgisi, Matematik, Müzik Dersleri, Teneffüs, Mendil Kapmaca, Saklambaç, Ne olacağım? Ben Manav Olacağım, Sorularım, İlk Bahar, Yaz Şarkısı, Sonbahar, Kar Topu, Yeni Bir gün, Çocuk Resimleri,Oyuncak, Uyan ,Balon,Bir Denize Doğru,,Sevgi,Özlem,Nisan Şarkısı,Yürek 9 Mayıs Bahar,Atatürk Dönüşüm, Atatürk Geliyor, Ekin Öğretmen, gibi gördüğümüz  çocuk şiirlerinden birkaçıdır. Çocuklarımızın anlaya bileceği şiirler sergilenmiştir. Şiirler ilkokul ünitelerine uygun olarak hazırlanmıştır.

Kitabın arka kapağında öğretmen şair ve yazar Güncel Sanat dergisinin yönetmeni Arslan Bayır’ın kısa ve özlü bir yazısı yer alıyor: “Düş Treni, Necdet Tezcan ve kızı Özlem Tezcan Dersiz”in ortak bir çalışması. Baba kız ikisi de öğretmen. Bu çalışma, bir düşün gerçek olmasıdır. En çok düşü kim kurar, şüphesiz çocuklar. Gece uykuları süsleyen düşler, gündüzleri hayallerle birleşir. Kimi gerçek olur, kimi olmaz. Bu kitabı okurken şairlerimizi ve Düş Treni”ni çok daha iyi anlayacaksınız. Yazılarının, duygularının, düşlerinin gerçekleşmesi dileğiyle Yayınevi olarak güzel bir kitap sunmaktan gurur duyuyoruz? diye tebriklerini bir öğretmen gözüyle beğendiklerini ifade ediyor.

 

Özlem Tezcan Dertsiz, 1972 yılında Edirne'de doğdu.1992 yılında Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Şiirleri 2000 yılında  “En Serin Mavi” adlı şiiriyle Varlık dergisinde Yaşar Nabi Nayır Gençler arasında yapılan yarışmada Alphan Akgül’le paylaştı. Aynı yıl Ali Rıza Ertan şiir ödülünü kazandı. Yine aynı yıl Karşıyaka CUMOK’un düzenlediği şiir yarışmasında da ödül aldı. Şiirleri Varlık, Mühür, Dize, Eliz ve Beşparmak gibi dergilerde yer aldı. Şimdi Gitsem ( 2004), Faili Meçhul ( 2001) ve Ateş Alfabesi, Zımba Kitap (2013) adını taşıyan yapıtları da yayımlanmıştır. Özlem Tezcan Dertsiz bir öğretmendir. Gelecekte daha başarılı yapıtlar vereceğine inanıyorum. 

 

Tebriklerimi ve başarılarının devamını diliyorum.

Ben bu güzelim kitabı tüm öğretmen ve öğrencilerimize sağlık veriyorum. Sözümü ön vagonda yer alan ?ÇOCUK BAHÇESİ?  şiiriyle bağlıyor, sevgili öğretmenlerimiz Necdet Tezcan ve Özlem Tezcan  Dertsiz’i yürekten tekrar tebrik ediyor, yüreklerine, emeklerine sağlık diyorum.  

ÇOCUK BAHÇESİ

Dünya çocukları

Siyanı, beyazı, sarısı

El ele, gönül gönüle

                      Akar

Barıştan bir nehir

Ülkeden ülkeye

Her Yirmi

 Üç Nisan?da

Bir çocuk bahçesi

                        Olur” Vatanım TÜRKİYE”(s.46)  / Meraklısı için:

                       Baygenç Ajans Yayınevi,

                          P.K.66- Alanya- ANTALYA.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Hocam, değerli meslektaşımız Sayın Necdet Tezcan ve sevgili kızı Özlem Tezcan'ın ortaklaşa yazdıkları "DÜŞ TRENİ" ( şiirler) i beğendim. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize sağlık veriyorum. Bu kitabın M.E.B. tarafından basımını diliyorum.Selam ve saygılarımla...

Abdülkadir Güler 
 19.01.2015 12:51
Cevap :
"Eüş Treni"ni ben de beğendim. Kontrolsüz, seviye uygunluğu bulunmayan şiirler yanında çok güzel duruyor bu şiirler.Hwer iki öğretmenimizi ben de kutluyorum. teşekkürler Abdülkadir Güler için.. ÜŞD  19.01.2015 16:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3301
Toplam yorum
: 3098
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster