Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
226
 

TFF, kamuoyu rüzgarı ve Ankaraspor'un düşürülmesi üzerine..

TFF, kamuoyu rüzgarı ve Ankaraspor'un düşürülmesi üzerine..
 

Levent Kızıl


PFDK’nin, Ankaraspor’un alt lige düşürülmesine ilişkin kararının gerekçesi, Ankaraspor ile Ankaragücü arasında organik bağ olduğuna kanaat getirilmiş olunması; gerçekten de, aralarında organik bağ bulunan iki kulübün aynı ligde mücadele ediyor olması haksız rekabete neden olabilir; bu anlamda, gerekçenin hukuka uygun olduğu düşünülebilir. Yalnız gözden kaçmaması gereken bir husus var: hukuk kavramı ile adalet kavramı eş anlamlı kavramlar değil; bu ayrım basit bir ayrım gibi görünse de, önemli bir ayrım: bir insanın cinayet işlediğini ve bunun gerektirdiği cezaya çarptırıldığını düşünün; böyle bir cezaya, vicdanen kimsenin itirazı olamaz; ama, benzer cinayeti daha önce işlediği, “daha açık kanıtlarla” ortada olan bir başkası aynı hakim tarafından herhangi bir cezaya çarptırılmamışsa, hukuka uygunluk, burada adalete uygunlukla zıt düşmüş demektir. O, bir başkası Gençlerbirliği ile Hacettepe. Gençlerbirliği ile “esas adı” Gençlerbirliği Oftaş olan Hacettepe. Tahkim Kurulu, antrenman tesisleri bile aynı olan, her sene birbirinden bedelsiz oyuncu alıp veren bu iki takımın arasında organik bir bağ olmadığı kararını vermiş; hatta, TFF bu karara aykırı düşeceği gerekçesiyle Gençlerbirliği ile Hacettepe’nin aralarında oynayacakları maçı ligin ilk haftasında oynatmamış ve Gençlerbirliği ligin son haftalarında, kazanmaya en çok ihtiyaç duyduğu ve kimseyi yenemediği bir dönemde Hacettepe ilacıyla ligde kalmayı başarmıştı.

İtalya’da şike meselesinde kanaate dayalı olarak kararlar verildi; bu hukuka aykırı değil, yani mutlak delil kaygısı hukukun işlerliğinde soruna neden olur ve kanaate dayalı olarak da karar alınabilir; ancak adaletin sağlanabilmesi için bu kanaatin ölçüsü; akıl ve vicdan olmalıdır; korkular ve gösteriş kaygıları değil. Ülkemizde hakem atamaları bile korku, kaygı(övülme/yerilmeme kaygısı) esasıyla yapılıyor: hakem atamalarında “Erman Toroğlu değerlendirmelerinin”, anlam ve önemi, söz konusu şahsın yorumlarını ve Sarvan atamalarını takip eden herkesin anlayabileceği türden. MHK Başkanı'nı atayan da bu TFF Yönetimi olduğuna göre, bu durumun adını zihniyet bağı! olarak koyabiliriz. Ankaraspor Yönetimi, Gençlerbirliği-Hacettepe örneğinden yola çıkarak, oyuncu alışverişi konusunda rahat davranmış olabilir; bu noktada kimse Ankaraspor yöneticilerine bir eleştiri getiremez; en azından geçmiş uygulaması nedeniyle bu TFF yönetimi getiremez. Ankaragücü’nün yeni yöneticilerinin de sakıncalı bulunması kendi özelinde bir mantık taşısa da aynı sakıncanın TFF Yönetimi'nde yer alan Levent Kızıl ve Bursaspor arasındaki ilişki için de geçerli olduğu düşünüldüğünde, bu sakınca da bu TFF için bir sakınca olamaz. Yani sorun "tutarlılık" sorunu. Tahkim Kurulu üyelerinin kanaat ölçütü de, TFF Yönetimi’nin ölçütü gibi kamuoyunda esen rüzgarsa Ankaraspor düşürülür. Kanaat ölçütü akıl ve vicdan ise Ankaraspor düşürülmez; en azından masa başında düşürülmez. Sezon sonunda, oyuncu kaybetmesiyle ilgili olarak, yani teknik nedenlerle düşerse düşer. Biten sezonun ardından mevzuatta yapılan düzenlemeyle de bu tip yeni oluşumların önüne geçiliebilir. Ankaraspor'un oyuncuları da hocası da "sırf taraftarı ve kamuoyu desteği olmadığı için bir takımın üzerinden kamuoyuna güç ve cesaret gösterisi yapmanın adı"na adalet diyenlerin "adaletinin" bedelini ödeyecek gibi görünüyor. "Bir yerden başlamak gerekir, bu birilerini yakar; ama bu gereklidir" zihniyeti, TFF'nin işe kendi yöneticisi ve eski! Bursaspor Başkanı olan Levent Kızıl'ın varlığını sorgulamaya başlamasıyla samimi ve gerçekçi olacaktır.

futbolteknik@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdi düşünelim; x takımında yönetici olan a isimli şahıs y takımına başkan seçiliyor. Bu durumda suçlu olan o kişiyi başkan seçen y takımı yöneticileri ve delegeleri değil midir? X takımının küme düşürülmesinin nedeni 'yöneticisine sahip çıkamamak' mıdır? Burada adaletli olanın iki takımın birden kümeye düşürülmesi veya ikisinin de ligde tutulması olduğunu düşünüyorum...

Arif Şahin 
 16.09.2009 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Felsefe okudum. Sıkıldıkça yazıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster