Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '16

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
290
 

TGC şiir ve müzik dinletisi

TGC  şiir ve müzik dinletisi
 

Gazeteci yazar Ahmet Özdemir ile TRT sunucusu Tülin Öztürk Ekici yönetiminde dönemin ilk ‘TGC Şiir ve Müzik Dinletisi’ gerçekleşti.

29 Ekim 2016 Cumartesi gününe rastlayan Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü, 13.00–15.30 saatleri arasında “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu Türkocağı Cad. No: 1 Kat 2”adresinde coşkuyla kutlandı!

Cumhuriyet, Türkiye'dir. Eşitlik, özgürlük ve insanca yaşamaktır. Ulusumuzu demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler gibi evrensel değerlerle buluşturan Cumhuriyete sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

Genç, yaşlı, kadın, erkek kol kola ve omuz omuza 93 yıllık bu destanı yarınlara taşıyacağız. Büyük Atatürk’ün bize emaneti olan ülkemizi ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuzluğa değin yaşatacağız. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın laiklik, yaşasın demokrasi! Tünce tümce işlendi.

Tam 93 yıl oldu Kurtuluş Savaşımızın ardından Cumhuriyetimiz ilan edildi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, genç kuşaklara: “Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz!” diye seslenmişti. O ses şimdilerde de kulaklarımızdadır. O ses, yıllar geçtikçe Cumhuriyeti sürdürme sorumluluğunu artırmaktadır.

Ateşli günlerde sırtımızı yasladığımız dağ örneği güven kaynağımız Cumhuriyetimiz, bölücü ve teröre karşı milletimizi birleştiren sigortamızdır. Cumhuriyetimiz, en büyük aşkımız, tutkumuz ve bağımsızlığımızdır Uğruna şehitler verdiğimiz, varlık nedenimizdir. Şimdi görevimiz; yeniden tam bağımsız, demokratik, laik, halkçı ve çağdaş bir Atatürk Türkiye’si için Cumhuriyetimize sımsıkı sarılmaktır!

Ne canlar, ne sıkıntılar, ne acılar pahasına azılı düşmanlardan kurtardığımız bu vatanı, demokrasiyle taçlandırdık. Sonra o yüce dehaya, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e sonsuza kadar yaşatacağımıza, dâhili ve harici düşmanlarımıza, bu güzel vatanı yeniden yıkmalarına fırsat vermeyeceğimize söz verdiğimiz halde, nasıl koruyamadık? Nerede yanlış yaptığımızı, bunda payımızın ne ölçüde olduğu düşünülebilir.

Vatanımızın kurtuluşu, Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar yaşanan günlerin zorlukların görüntüyle etkinlikte yansıtıldı. Atatürk'ümüz bir kez daha anlatıldı. Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden ve görevlilerinden kimi adlar da etkinliğe katıldı.

 Dik duruşlu gazeteci Nail Güreli’nin dünyamızdan ayrılışı konusuna değenildi.

Çok sayıda şiiri ve sanatı sevenlerin katıldığı etkinlikte şiir ve şarkı okuyan, anekdotlar aktaranlardan kimi adlar şunlar:

Mürsel Adıgüzel, Galip Uyar, Muhsin Durucan, Turgut Fethi, Selami Turgut Genç, Muammer Tuncer, Erol Akdı, Şekip Gümüşkanatlı, Naci Karaman, İsmail Saygılı, Nazan Öcalır, Yasemin Ediz Onay, Nail Ekici, Coşkun Yücedağ, Ümit Tuvan, Cemil Özyıldırım, Fırat Kızıltuğ, Tauna Berberoğlu, Muhammed Emin Karagün, Armağan Coşkun Elçi, İpek Elçi, Cemil Özdemir, Ziya Altıntaş, Ayşe Akbaş, Havva Purde, Nihayet Ağçay, Hikmet Güner, Ayhan Akdemir, Aysen Akdemir, Gülhan Kartay, Yusuf Çıldır, Hasan Hüseyin Öğütçü, Birsen Barata, Feza Eren, Gülşen Şenderin, Enver Hergüler, Ayşe Asuman Gülgün, Esin Üçüncüoğlu, Mustafa Kuşçuoğlu, Ata Türk, Hanife Pehlivanoğlu, Asuman Soydan Atasayar, Fatma Gülnur Bağrıyanık, Endercan Somşen, Aydan Çiçek, Mehmet Çiçek, Şadan Çihan, Şengül Gür, Bircan Tansel, Aysen Güner, Meral Dalaman, Cumhur Yücel, Şengül Yıldırım, Aysel Ürün, Bahattin Cetin, Hüsniye Yıldız, Hüsamettin Acar, Taner Karataş, Nilgün Şafak, Nihayet Ağçay, Dilşade Güngör, Nurala Göktürk…

Erol Akdı’nın öğrencilerinin öğrencileri olan başarılı ki genç sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı öğrencisi Tuana Berberoğlu ve aynı okuldan Muhammet Emin Karagün, Atamız’ın sevdiği şarkılardan örnekler sundular ve yoğun alkış aldılar!

( Okunması  gereken bir yazı: Şiir Dinletisi ve kuralları... )

http://blog.milliyet.com.tr/Siir_dinletisi_ve_kurallari/Blog/?BlogNo=207702                                                                                  *                                      

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel ve yerinde bir gece olmuş. Dost Yusuf ÇILDIR, Ahmet ÖZDEMİR ve Muhsin DURUCAN'a selamlar gönderiyorum...

Abdülkadir Güler 
 30.10.2016 17:16
Cevap :
Selamınızı aldım Sn Güler. Teşekkür ederim.   30.10.2016 17:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 702
Toplam yorum
: 484
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1351
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster