Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '09

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
1353
 

TGF'nin sonuç bildirgesi dikkat çekici...

TGF'nin sonuç bildirgesi dikkat çekici...
 

MGC Başkanı Ünal,dikkat çekti...


Türkiye Gazeteciler Federasyonu sonuç bildirgesi açıklanırken, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, önemli konulara dikkat çekti. Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, gazetecilerin resmi kurumlarda haber takibi yapabilmesi noktasında uygulanan ’akreditasyon sisteminin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Ünal, söz konusu kurumlarda bilgi edinme noktasında yetkililerin gazetecilere ’bizden’ veya ’bizden değil’ gözüyle baktığını ileri sürdü.

MGC’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ’Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 27. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. 48 ilin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nın katılımıyla gerçekleştirilen konsey toplantısının sonuç bildirgesini ise MGC Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal kamuoyuna açıkladı. Ünal, Anayasa değişikliği konusu üzerinde özenle durulması gerektiğini ve bu noktada da demokratik bir Anayasa hazırlanabilmesi için hukukçuların da görüşleri alınarak özel bir çalışma yapılmasını istedi.

Kuzey Kıbrıs ile ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Ünal, "Kıbrıs konusuna ilişkin belleksiz bir halk yaratma adına son yıllarda medyadaki yaklaşımlar endişe verici bir boyut kazanmıştır. Kıbrıs Türk kimliği ve bilincinin erozyona uğraması, Kıbrıs Türk Halkı ile anavatanı arasında güven bunalımı yaratılması, Kıbrıs’taki Türk Silahlı Kuvvetleri’ne güvensizlik oluşturulup garanti sisteminin gereksizliğini gündeme getirme faaliyetlerini üzüntüyle izliyoruz" dedi.

"YEREL BASININ KOBİ STATÜSÜNE KAVUŞTURULMASI ÖNEMLİDİR"

Anadolu’nun Kıbrıs konusunda ulusal bilinçlenme, kimlik ve benliğe sahip çıkılmasının sağlanması, bunun yanında toplumsal belleğin de beslenip güçlendirilmesi konusunun hayati önem taşıdığının altını çizen Ünal, TGF Başkanlar Konseyi’nin; ’Anadolu Basınını Bilinçlendirme Seferberliği’ adı altında Kıbrıs’a ve Kıbrıs Türk halkına sahip çıkılması ve son yaşananların anlatılması noktasında karar aldığını dile getirdi.

Ünal, ’KOSGEB Yasası’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilmesinin, yerel medya için olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çekerek söz konusu değişiklikle birlikte yerel basın kuruluşlarının da KOBİ statüsüne kavuşturulduğunu anlattı. Değişikliklerin yanı sıra yasadan yararlanacaklarla ilgili sınırların genişletilmesinin, yerel basın açısından bakıldığında sadece ekonomik bir iyileştirme değil, aynı zamanda da toplumun gelişmesi açısından da önemli bir sosyal duyarlılık oluşturduğunu kaydeden Ünal, Konsey’in önümüzdeki dönemde hazırlanacak olan yeni yönetmeliklerin oluşumunda da görev üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.

"YIPRANMA HAKKININ KALDIRILMASI GAZETECİLERE HAKSIZLIKTIR"

Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında gazetecilerin ’yıpranma hakkı’nın elinden alındığını ileri süren Ahmet Ünal, bu durumun basın çalışanlarına yapılan büyük bir haksızlık olduğunu ifade etti. Ünal, "Sürekli stres içinde hatta can güvenliği tehdidi altında çalışan gazeteci, günün 24 saati, haftanın 7, yılın 365 günü görev başında ve görev bilincindedir. Tüm bu gerçekler ortadayken, gazetecilerin yıpranma hakkını elinden almak yani bir anlamda gazetecilere, ’Siz yıpranmıyorsunuz’ demek büyük haksızlıktır.

Gazeteciler, değil yıpranmak meslekleri uğruna canlarından olmuştur ve olmaktadır. Göksun’daki helikopter kazasında hayatını kaybeden meslektaşımız İsmail Güneş’i rahmetle anıyoruz. Bu gerekçeler ışığında, konunun yeniden gündeme getirilerek elimizden alınan yıpranma hakkımızın iade edilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Türkiye’de basının karşı karşıya olduğu sorunların azaldığının söylenemeyeceğini vurgulayan Ünal, bugün hala var olan sorunların başında gazetecilerin resmi kurumlarda haber izlemesine ilgili kurumca verilen ’olur (akreditasyon)’ sorunu olduğunu kaydetti. Ünal, Başbakanlık’ta bir grup gazetecinin akreditasyonlarının yapılmamasının konuyu yeniden gündeme getirdiğini hatırlatarak, bu durumun sadece Başbakanlık’ta değil, tüm resmi kurum ve kurumlarda yaşandığını, gazetecilerin görev yapmasının önündeki bu engelin de en kısa sürede kaldırılmasını talep etti.

"GAZETECİLERE ’BİZDEN’ VEYA ’BİZDEN DEĞİL’ GÖZÜYLE BAKILIYOR"

Türkiye’de gazetecilerin ’basın özgürlüğü’ sorununa, bir de ’iletişim özgürlüğü’ sorunun da eklendiğini dile getiren Ünal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İlgili bakanlığın, Türkiye’de 70 bin kişinin telefon haberleşmesinin izlenip kayıt altına alındığına ilişkin açıklaması, iletişim özgürlüğüne ilişkin sorunun ne denli büyüdüğünü ortaya koymaktadır. O kadar ki, dinlenilen yurttaşların ve telefonların sayısı bir milyon da olabilir. Bu koşullarda, gazetecilerin bilgiye ve habere ulaşması, bilgi ve haber kaynakları ile iletişim kurması neredeyse imkansız olmaktadır. İnsan haklarına aykırı olan bu uygulamaya derhal son verilmesi gerekmektedir."

Gazetecilerin görevlerini icra ederken karşılaştıkları sorunlardan bir diğerinin de resmi kurumların enformasyon konusundaki tutumları olduğuna işaret eden Ünal, akreditasyon sorununda olduğu gibi burada da gazetecilere ’gazeteci’ olarak değil, aksine ’bizden’ veya ’bizden değil’ gözüyle bakıldığını, bilgilendirme işleminin de buna göre gerçekleştirildiğini iddia etti. Ünal, "Mardin’in Bilge köyündeki son olayda, gazetecilere hiçbir şekilde bilgi verilmemesi; cenazelerin kaldırılması sırasında bile gazetecilerin köye sokulmaması da bu çerçevede değerlendirilecek bir keyfiliktir. Bilgi kirliliğini engellemek ve basının doğru bilgiye ulaşabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır" dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster