Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '17

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
339
 

TGTV Başkanı Av. Hamza Akbulut, Devleti Millet Yönetecek

Dünya’da Müslümanların katledilesine seyirci kalmayan, kanlı darbe girişimi sonrasında hemen bu olayı kınayan, ülkemizde sergilenen terör olaylarına karşı anında tepki veren, demokrasiye geçiş sürecinde siyaset üstü düşünerek, çirkin planlara karşı anında tepki koyan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasında evet diyeceklerini açıkladı.

Bünyesinde 140 Sivil toplum kuruluşunu barındıran Türkiye’nin en büyük vakfı olan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) adına açıklama yapan Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, Türkiye’nin her tarafında temsil edilen bir kuruluş olduklarını ve Türkiye’nin bütün kılcal damarlarında var olduklarını vurgulayarak, "TGTV, yeni anayasa yapılmasının bir zaruret olduğu gerçeğiyle 2011 yılında çerçeve anayasa metni hazırlayarak kamuoyuna sunmuştur. Bu metinde başkanlık sisteminin yeni anayasada yer alması gerekliliği vurgulanmıştır. Ülkemizin çeşitli şehirlerinde toplantılar yapılarak, yeni anayasa ve başkanlık sisteminin yararları anlatılmıştır. 16 Nisan’da referanduma sunulan tam anayasa değişikliği değil, 18 maddelik bir değişikliktir. Önerilen bir rejim değişikliği değildir. Hükümet sistemi değişikliğidir. Hükümet seçilecek Cumhurbaşkanı tarafından kurulacaktır" dedi.

 YENİ SİSTEMDE CUMHURBAŞKANI YÜCE DİVANDA YARGILANABİLECEK

Halkın kafasını karıştırmak adına cumhurbaşkanına yeni yetkilerin verildiği söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Hamza Akbulut, "Cumhurbaşkanına yeni yetkiler verilmiyor. Yürütmenin yetkisi yürütmeye veriliyor. İki başlılık ortadan kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı mevcut sistemde meclisin dörtte üç oyuyla sadece vatana ihanetten suçlanabiliyordu. Getirilen sistemde, cumhurbaşkanı yetkili ama sorumsuz olmaktan çıkıyor. Cumhurbaşkanlarına denetim ve cezai sorumluluk getiriliyor. Cumhurbaşkanlarına herhangi bir suç işlediği iddiasıyla soruşturma açılabilecektir. Meclis, cumhurbaşkanını yüce divana gönderebilecek. Yüce divanda mahkum olursa görevi sona erecektir" diye konuştu.

GERİ KALMIŞ ÜLKELERİN SİTEMİ YERİNE GELİŞMİŞ ÜLKELERDE KULLANILAN SİSTEM TERCİH EDİLMİŞTİR

Yeni bir hükumet sisteminin icat edilmediğini ve uygulanacak olan sistemin gelişmiş ülkelerde de var olan başkanlık sistemi olduğuna dikkat çeken Akbulut, "Yeni bir hükümet sistemi icat edilmemiştir. Geri kalmış ülkelerin sistemi yerine gelişmiş ülkelerin kullandığı sistem tercih edilmiştir. Cumhurbaşkanına kanunlara aykırı olmamak kaydıyla kararname çıkarma ve veto yetkisi veriliyor. Bu yetki de meclis tarafından sınırlandırılabiliyor. Cumhurbaşkanı, sınırsız yetkiye sahip değildir. Anayasada cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini nasıl kullanacağı düzenlenmiştir. Tek Adam iddiası doğru değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin nasıl görevlendirileceği ve uluslararası anlaşmalar TBMM'nin kararına bırakılmıştır.

YENİ SİSTEMLE ÜLKEYİ TEK ADAM DEĞİL, MİLLETİN KENDİSİ YÖNETECEKTİR

Getirilecek olan sistemde ‘Fesih Yetkisi’ yoktur. Seçimlerin yenilenmesi vardır. Seçimlerin yenilenmesini cumhurbaşkanı kendi kararıyla, meclis beşte üç oyla alacaktır. Hangisi seçim kararı alırsa alsın, cumhurbaşkanlığı seçimi ve meclis seçimi aynı anda yenilenecektir. Meclis ayrı sandıkta, cumhurbaşkanı ayrı sandıkta seçilecektir. Meclis ve cumhurbaşkanı ayrı partilerden olabilecektir. Cumhurbaşkanı 2 dönem için seçilebilecektir. Birinci döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, kendi görev süresini kısaltmış olacak. İkinci döneminde seçimi yenileme kararı alırsa siyasete veda edecektir" şeklinde konuştu.

ÇİFT BAŞLILIK BİTECEK MİLLETİN İSTEDİĞİ KARARLAR HIZLI BİR ŞEKİLDE ALINACAKTIR

Türkiye’nin 16 Nisan’da geleceği için çok önemli bir karar vereceğini söyleyen Hamza Akbulut, "Bu düzenleme ile geçmişteki hükümet kurma ve erken seçim krizleri tarihe karışacaktır. O nedenle, referandum, istikrar ve güvenin sağlanması için çok önemlidir. Vesayetçi parlamenter sistemden, koalisyon hükümetlerinden, sık sık yapılan seçimlerden kurtulmak için 16 Nisan, tarihi bir fırsattır. Çift başlılığın bitmesiyle hızlı kararlar alınarak; ülkemiz, terörle mücadelede ve küresel rekabette daha güçlü hale gelecektir. Bakanlar, meclis dışından seçileceği için, seçilme endişesi taşımayan daha liyakatli insanlardan oluşacaktır.

DEVLET-MİLLET KAYNAŞMASI VE MİLLİ BİRLİK-BERABERLİĞİMİZ İÇİN KARARIMIZ “EVET”

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, milli birlik ve beraberliğimiz için, devlet-millet kaynaşması için evet. Millet iradesini hâkim kılacak, bürokratik oligarşiye son verecek, vesayeti tarihe gömecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine evet. Uzlaşma kültürü getiren, siyasi sorumluluğu arttıran bir hükümet sistemi için evet. Güçlü demokrasi, büyüyen ekonomi, güven ve istikrar için evet. İslam dünyasının umudu haline gelen ülkemizde; ayrıştırmaya, darbelere iç ve dış mihraklı kurulan tuzaklara karşı evet diyoruz. Milletimizi sandığa gitmeye, evet demeye davet ediyoruz" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 792
Kayıt tarihi
: 29.06.08
 
 

Has Bilgi Birikim Yayıncılık A.S bünyesinde kurulan HBB TV`nin 1993 yılında kuruluş aşamasında göre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster