Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1517
 

The Guardian, Halep’in düştüğünü iki ay önce yazmıştı

The Guardian, Halep’in düştüğünü iki ay önce yazmıştı
 

yedirenkhaber.com'dan...


Adrian Hamilton, 28 Eylül 2016 tarihli, “Batı, Halep’in acısının ötesine bakmalı” başlıklı yazısında, “Esad, Suriye’nin ikinci büyük kentinin tamamını geri aldı” diyordu.

Yazıyı o günlerde okudum ancak Halep’ten çatışmaların sürdüğü haber ve görüntüleri gelmeye devam ediyordu. Hatta kimi haberlere bakılırsa, Halep’teki “muhalifler”in ilerlemeler sağladıkları bile oluyordu!

Halep’in Esad güçlerince, üstelik “tamamının” geri alındığını söyleyen bir İngiliz gazetecisine karşılık, vaziyetin ortada olduğunu söyleyen yüzlerce kaynak… Hal böyle olunca, Tha Guardian yazarının iddialarına elbette ihtiyatla yaklaştım, Hamilton’un görüşlerini bu sütuna taşımadım.

Bugün geldiğimiz noktada, Tha Guardian yazarının “tamamıyla” haklı olduğu ortaya çıktı.

Peki, nasıl oluyor da tâ İngiltere’deki gazeteci-yazar Halep’in düştüğünü 2 ay önceden gördüğü halde, bize güya sahadan veya sahanın hemen kenarından Gaziantep’ten haber verenler bu “hakikati” görmüyor… Nasıl oluyor da gözlerinin önündeki gerçeklerden bihaber haberler yolluyorlar? Yoksa “sallıyorlar” mı demeli?

Adrian Hamilton’un, bahsettiğim yazısını internette ararken, aynı konuda bir yazıya daha rastladım… Yine The Guardian’da… Natalie Nougayrede’nin“Biz halep’in imhasını seyrediyoruz. Öfke nerede?” başlıklı yazısı… Burada yazar, Halep’in tamamıyla Rus-Esad güçlerinin kontrolüne geçtiğini ve bu güçler tarafından yakılıp-yıkıldığını, Batı’nın sadece seyrettiğini söylüyor. Hiç olmazsa Rusya’nın elçilik ve konsoloslukları önünde neden öfkeli kabalıklar toplanmıyor diye şikâyet ediyor.

Peki, Rusya-Esad, ele geçirdiği halde Halep’i neden yakıp-yıkıyor?

Çünkü “silahlı muhalif” kalıntıları direnmeye, şehir halkını rehin tutmaya devam ediyor. Bölgeden verilen haberler de, onların ifadesiyle “cihatçıların”, rejim güçlerine göre ise teröristlerin “zafere yakın” olduğu yalanını durmadan servis ediyordu.

x   x   x

10 gün arayla yayınlanan iki yazı Halep’in o günlerde düştüğünü açık seçik gösteriyor.

The Guardian yazarlarının en az 2 ay önce işaret ettikleri noktaya dünyanın geri kalanı ancak şimdi gelebildi.

Demek ki yazarlara kulak verilseydi, muhaliflere boşuna ümit verilmeseydi, sorun o günlerde çözülebilir, binlerce insan da boşuna ölmemiş olurdu.

Bölgeden sürekli yalan haber “yazdılar”. Yıllardır bizi, çatışmalar bütün Halep’te diye kandırdılar. Oysa, geçenlerde yazdığım gibi, Halep’te mücadeleye konu olan bölüm, Halep’in altıda 1’lik doğu yakası. Şehrin altıda 5’i, zaten baştan beri rejim güçlerinin elindeymiş.

Sonunda tamamı devletin eline geçti… Boşu boşuna yakılıp-yıkılan bir şehir, öldürülen, sakat kalan on binlerce insan!

Bunların sorumlusu kim? Bu büyük günahın vebali kimde?

x   x   x

Günün çizgisi, rasthaber.com'dan...

Suriye halep karikatür ile ilgili görsel sonucu

Tülay EKER, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Resim çok anlamlı...

Kerim Korkut 
 08.12.2016 21:02
 

Bunların sorumlusu tabii ki İngiliz derin devleti. Bazı yazarlar bunun şuurunda, bazıları değil. https://www.facebook.com/ingilizderindevleti/?fref=ts

ErkanArkut 
 07.12.2016 20:16
 

Sayın Cengiz! Her şey birbirine karıştı hangi haber doğru hangisi yanlış belli değil.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.12.2016 18:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1415
Toplam yorum
: 4942
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1193
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster