Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
800
 

The War Tapes

The War Tapes
 

Bizim atalarımız "fethettikleri" hiçbir ülkenin kilisesinde bunu yapmadılar. Belkide hata ettiler...


Yıl 2004, Nisan ayındayız. Amerika Irak'ı işgal edeli henüz bir yıl olmuş. Televizyonlarda ülkelerini işgal edenleri alkışlayan hainleri gördük önce. Sonra o hainlerin de diğer Iraklılar gibi tecavüze uğramış bir tank bombasıyla ya da başka şekilde parçalanmış bedenlerini seyretmeye başladık üzülerek.

Master de İngilizce konuşma dersimize Amerikadan bir çift geliyor. Bayan olanı bizim dersimize girecek. Hocamız önceden uyardı gerçi, özellikle de beni; Ama gelin görünki yazmadan duramadığım gibi beyin zonklayınca insan sormadan da duramıyor.

Saygıdeğer hocamız sınıfa ilk girdiğinde sanki İngilizcenin olmazsa olmazıymış gibi bize Amerika'nın eyaletlerini sayabilip sayamayacağımızı sordu. Sınıftaki arkadaşlardan bazıları mevzuyu anlamadıklarından!? olsa gerek gayet masumane öğrenci tavrıyla bilgilerini ortaya döktüler. Kadının gözleri parladı. Sonra başladı bize kızından onun flörtünden ve onların yaşam tarzlarından bahsetmeye ballandıra ballandıra...

Daha sonra hocamız sanki şeytan dürtmüş gibi bizzat bana dönerek - belki de öfkeli bakışlarımdan etkilenmiştir bilemiyorum- "Sen neden konuşmuyorsun? Konuştuklarımı anlamıyor musun?" diye bir soru yöneltince işte o zaman "Anadolu çocuğu" daha özelde "dadaşlık" damarım kabardı. Onu gayet iyi anladığımı anlattığı şeylerin beni ilgilendirmediğini o yüzden katılmadığımı ifade ettim. O da bana cevaben "O zaman seni ne ilgilendiriyor? Hadi onlardan bahsedelim" deyince aslında cami duvarının etrafında dolaştığının farkında değildi.

Hemen soruyu patlattım:"Merak ettiğim bir şey var aslında Amerika'nın Irak'ı işgali ve oradaki akılalmaz zulümleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben bu konuda konuşmak istiyorum." deyince kadının önce rengi kaçtı bir kaç kem ve kümden sonra tam bir Amerikalı korkaklığıyla cevap verdi :"Aslında bu konuda ben de sizin gibi düşünüyorum savaş hiç iyi bir şey değil." ve sınıfı terk etti.

Sonraki dersimize Türk hocamız girdi ve kadına ne yaptığımı sordu. Ben de anlattım. Kadının enstitüyü terkettiğini öğrenince derslerden dolayı üzüldüm ama biraz da olsa içim rahatladı. Çünkü bir Amerikalı hem sınıfımızda misyonerlik yapıp hem bizim vergilerimizden maaş alamayacaktı bi süreliğine de olsa.

Şimdi bu olaydan beş; işgalden tam altı yıl sonra Discovery Channel'de "War Tapes" adlı belgeseli seyrediyorum. Bazı özel nedenlerden dolayı olsa gerek bu programın Türkçesi verilmiyor. Hoş verilse de nasıl çevrileceği belli değil. Böyle seyretmek daha iyi oldu.

Belgeselde Irak'a giden "paralı kahraman??" lardan üçünün olayları anlatılıyor. Anladığım kadarıyla bu varlıkların bu vahşete karşılık aldıkları paranın miktarı 500 bin dolara kadar çıkabiliyor görevlerine göre.

Askerler "savaş" dönüşü çevrelerinden onlara savaşı soranlara orda yaşadıklarını anlatmak konusunda çokta hevesli değiller. Çünkü mesela bir anılarında gece yoldan karşıya geçen bir Iraklı kadını tanklarıyla ezdikten sonra ondan "fucking girl" diye bahsetmeleri gibi durumların pek fazla "kahraman" kelimesiyle bağdaşmadığının farkındalar. Bu sadece bir tanesi youtube de yüzlercesini bulabilirsiniz. Çünkü ne söylerlerse söylesinler özgürlük, ülkenin geleceği, vatandaşlarının güven içerisinde yaşamasına dair... Gözleri hep aynı şeyi anlatıyor: " Ben sırf para için rahat yaşamak için türlü aşağılık durumlara katlandım." Ne yaparlarsa yapsınlar insanlıklarını ve gözlerindeki bu ifadeyi silemiyorlar. İma etseler de bir türlü yaptıklarının insanlıkla bağdaşma durumunu bir türlü açık olarak ifade edemiyorlar.

Şimdi altı yıl geçti evet o gün dünyaya gelen çocukların hepsi ya anaokulunda ya da ilkokul birinci sınıfta bu güzel ülkede. Bir umut var şimdi içimizde çekilecekler diye. Ama boş bir umut. Çünkü Ruslar'ın ülkemizde Ermenilere yaptığını onlar Irak'ta oranın hainlerine yaptılar altı yıl boyunca. Muhtemeldirki onlar da çekilirken silahlarını o hainlere teslim etmekte hiçbir sakınca görmeyecekler.

Ve yine korkarım ki Hitlerden gördükleri zulümden sonra İngilizler'in eşsiz desteğiyle palazlanan ve mazlumken birden en büyük zalim durumuna geçen yahudiler gibi ikinci bir vakıa yaşanabilir Irak topraklarında.

Velhasılı kelam uyanmak lazım arkadaşlar. Tarihe bakmak ve ondan dersler çıkarmak. Ve iş işten geçmeden sahip çıkmak Musul'da, Kerkük'te, Süleymaniye'de ve daha bir çok yerdeki Türkmen kardeşlerimize...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 10.06.07
 
 

Fen Bilimleri Öğretmeniyim.  Okur yazar biriyim sanırım. Çoğunlukla okur; arada yazar... Uzun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster