Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
245
 

This land,is your land- bu yer senin yerin!

This land,is your land- bu yer senin yerin!
 

Martin Luther King'İn 40 yıllık hayali gerçek oldu !. Amerika'nın artık siyahi bir başkanı var.


Amerika tarihinin en enteresan dönemlerinden birine şahit olduk hepimiz. Aylarca süren bir yarışı nihayetlendiren, noktayı koyan konuşma ile en sonunda yapıldı. Soğuk bir günde, binlerce insanın toplandığı meydanda, yüz binlercesinin ekranları karşısında ve uluslar arası boyutta bile milyonlarca insanın izlediği canlı yayında, hiç de histerik olmayan ve bir yerleri kaşımayan bir konuşmayla Obama resmen artık Amerika’nın patronu. Amerika onu alkışlıyor. Dünya da !...

Yukarıda dediğim gibi, Amerika en enteresan ve aynı zamanda kritik tarihlerinden birini yaşıyor. Amerikan tarihinde, büyük bir partiden seçilen ilk siyah politikacı olan Barack Obama, tatlı sert üslubu ile alanda toplanan yaklaşık 100 bin kişilik bir kalabalığın tezaruhatları arasında, yeminini ederek Amerika’nın yeni ve ilk siyahî başkanı oldu. Artık patron o !.. Artık yeni dünya düzeni ondan sorulacak !.. Umarım selefi Bush’un gittiği yoldan gitmez, onun yaptıklarını yapmaz..

Siyahîlerin manevi liderleri ve bir döneme damga vuran Martin Luther King, 1963 yılında “I’ve a my dream-Bir hayalim var” diyerek tarihi sözü söylediğinde, dünya’da hala ırkçı ayrımcılıklar yapılıyordu. İşte o yılda, Özgürlük Bildirisi’nin 100. yıldönümü olan 28 Ağustos 1963’de Lincoln Anıtı’nın önünde toplanan 200 bin kişiye, “Bir rüyam var...” diye başlayan ünlü konuşmasında <ı>“Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır. Bir rüyam var. Gün gelecek, eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, Georgia’nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar. Bir rüyam var. Gün gelecek, Mississippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek...” diye haykırdıktan iki yıl sonra siyahlar, siyasal haklarına kavuştular. O sözün söyleyen Luther King, 4 Nisan 1968’de Tennessee’de, otel odasının balkonunda vurularak öldürüldü ama mücadelesi aynı yöntemlerle sürdürüldü ve o yıldan bu yana zenciler çok yıl kat ettiler ve 40 yıl sonra, başka bir zenci olan Barack Obama’nın başkanlığa seçilebildiği bir ABD ortaya çıktı. King’in rüyası gerçekleşmişti..

Dün gece ekran karşısında Obama için düzenlenen kutlama konserini sizde benim gibi biraz da gıpta ederek izlediyseniz eğer. Bizim liderlerimizin, bizi yönetmek için Ankara’ya gönderdiklerimizin biraz ders almaları gerektiğini hissettiniz mi ve Obama’nın sözlerindeki o tek Amerika, herkesin Amerika’sı olması hayalinin Türkiye versiyonunu da kurmuşsunuzdur zihinlerinizde. Ne diyordu, Lincoln Memorial'i dolduran yüz binlerce kişinin tek ağızdan söylediği şarkıda ? ‘This Land is your land ‘ yani "Bu yer sizin yeriniz", "Bu ülke senin ülken.." diyordu şarkı.


Bu ülke senin ülken.. Ne kadar anlamlı bir söz. Sağcıyla, solcusuyla, zencisiyle, beyazıyla, göçmen ile o ülke onların ülkesi. Ya bizim ülkemiz ? Bizim siyasetçiler de böyle söyleseler. Bu ülke bizim ülkemiz. Bu ülke senin ülken.. Hatta, milyonlarca insan mesela İzmir’li sanatçı Suavi’den dinleyip sevdiğim Nazım Hikmet'in dizelerinin o şarkıya dönüşmüş halini beraber söylesek mesela !.. "Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim"


Benimde bir hayalim var. Bir gün milyonlarca insan tek bir ağızdan, klasik milliyetçilikten uzak, herkesi bir noktada birleştirebilecek bir şarkıyı beraber söylesek. Ve o birlikteliği, gerçek bir insancıl birliktelikte buluşturup, Kürdüyle, Çerkeziyle, Ermenisi ile Boşağı, Rum’u, Laz’ı ve Türküyle gerçek bir demokrasi ve barış ortamı yaratabilsek. Ama bu rüya çok uzak !..

Dedik ya, her haliyle Amerikan tarihine geçecek olan bir gündü. Obama Luther King’in “bir hayalim var” dediği yerde uzun bir maratonu noktalayarak, Amerikalılarla buluştu. Buluşulan yer de, yemin için seçilen gün kadar manidardı. Luther King’in, o ünlü Washington yürüyüşünü tamamladığı 16. Başkan Abraham Lincoln'ün anıtının önü.

Ne diyordu bir otel odasına suikast sonucu ölen zenci haklarının savunucusu Marthin Luther King?
" Bir rüyam var; Gün gelecek eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, Georgia'nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar". Ve şimdi demokratı, cumhuriyetçisi, zencisi, beyazı, İrlandalısı, Kızılderilisi, Arabı, Hıristiyan’ı, Yahudi’si, Müslümanı, ateisti, eşcinseli, kadını, erkeği, tüm Amerikalılar, kendi ülkeleri Amerika için; demokrasi için; gelecek için ekonomik krizin gölgesinde soğuk bir Washington gününde bütün Amerika umut şarkıları söylediler.

Darısı bir hayali olan ülkelerin başına !..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Ancak Sayın Obama'nın da Sayın Marthin Luther King veye Sayın Kenedy gibi bir suikaste kurban gitmeyeceğinden emin değilim.

Hilmi Polat 
 22.01.2009 12:50
Cevap :
Bundan kimse emin değil. Bu konuda bir kahin Obama'nın yemin ettikten sonra bir suikaste gideceği kehanetinde bulunmuş. Olup olmayacağını gözlemleyeceğiz.  22.01.2009 18:52
 

bir eyaletinin buyuklugu turkiye kadar olan buyuk bir ulkeden soz ediyorsunuz.Dunyadaki tum irk ve dinlerin yasadigi.Bu birliktelik ekonomik ve sosyal refahtan geciyor.Yoksa ulkede hala gizliden gizliye irkcilik var.Cogu kez irkcilik cinayetleri gazeteleri susler.Federal suc oldugundan siki takip edilir buna ragmen hala var.realite ise gucun hala beyaz anglosakson takiminda oldugudur.Obama bir sembol senaryonun bir parcasi.Us halkinin tanrisi paradir.Secim degisim tamamen ekonomik degisim olarak algilandi us halkinda.Politikalar degismez ama diyalog sekli farkli olabilir.Benim ulkem ise bir ulus devlet olup mozaiklariyla binli yillardan beri var vatan olgusuyla birlikteligimiz var. Benimde dileklerim sizinle ayni birlikte aydiklik yarinlara Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 21.01.2009 19:54
Cevap :
Amerika'daki ırkçı tutumların hala var olduğunu ben de savunuyorum. Yazımda da zaten bunu vurgulamaya çalıştım. Obama'nın zirveye oturuşunun bir senaryonun parçası olup, olmadığını hep birlikte göreceğiz. Ama herşeyden uzak, gerçekten ama gerçekten bir siyah o ülkede bir başkan olmayı hak etmiyor mu sizce ? Eğer insanlık terazisinde herkes eşitse, vergi vermeye, hizmet etmeye, cephelerde ölmeye gelince onlarda ellerini taşın altına koyuyorlarsa, bunu da hak etmeliler diye düşünüyorum. Umarım, Obama önce kendi ülkesine, sonra da tüm dünyaya aydınlık yarınlar getirir.. Selam ve sevgilerle...  22.01.2009 10:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2463
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster