Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
497
 

Tıbbı Nebevi (Peygamber Tıbbı)

Değerli okurlarım;

Bugünkü yazımda, hazır ramazan gibi kutsal bir ay içindeyiz bu mübarek günde size Peygamber Tıbbı’ndan (Tıbbı Nebevi) söz etmek istiyorum.

Onun insan sağlığı ile ilgili görüş ve tavsiyelerine Tıbbı Nebevi denir. Bu görüş ve tavsiyeler bugün de geçerliliğini korumaktadır. Örnek olarak şu hadisini ele alalım: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Allah’a en sevimli olanlar az yiyenler ve vücutça hafif olanlardır. Peygamberden sonra ümmete arız olacak ilk bela çok yemek ve tokluktur. Mide, hastalıkların evidir, perhiz-diyet onun ilacıdır. Oruç tutun sağlık bulursunuz..” 

Bakın peygamberimiz 1400 yıl öncesinde sanki bugünü anlatıyor, bugünü görüyor. Aşırı beslenmeye ve obeziteye dikkat çekiyor. Çare olarak az yemeyi, sofradan tam doymadan kalkmayı yani diyeti öneriyor! Tıpkı bugünkü uzmanların önerdiği gibi! Gerçekten de günümüzde diyet bir bilim halini almış ve ona uyarak bir çok hastalıktan korunmak mümkün olmuştur…

Ayrıca onun zamanında sağlığımıza zararlı alkol, esrar ve eroin gibi maddeler yasaklanmış, tütün gibi nispeten daha az zararlı olanlar da mekruh (yapılmaması istenen) sayılmıştır.

“Sağlık, takva ile birlikte bütün dünyevi zenginliklerden daha üstündür” diyen peygamberimiz sağlığa verdiği önemi belirtmiştir. Daha bunlar gibi koruyucu hekimlik, hijyen ve çevre sağlığı konusunda bir çok sözü ve uygulaması vardır. Bu yönden aşağıdaki hadislere de şimdi bir göz atalım:

“Her hastalığın mutlaka bir çaresi vardır. İhtiyarlığın dermansızlığı hariç” diyerek dertlerimize çare aramamızı istemiş ama hasta olanların mutlaka doktora gitmesini de bilhassa belirtmiştir. Onun devrinde okuyup üflemek, muskacılık, fal bakmak görülmemiştir… Bunları yasaklamıştır…

“Sağlık cennet nimetlerindendir.”

“Sağlıklı Müslüman hasta Müslüman’dan daha hayırlıdır.”

“Sağlık, takva ile birlikte bütün dünyevi zenginliklerden daha üstündür.”

“Karamsar insan kendini hasta eder!” diyerek her zaman pozitif düşünmemizi önermiştir. Bugün de bütün psikologlar ve kişisel gelişim uzmanları aynı şeyleri söylüyor!

“Kötü huylar nefisleri sıkıntıya düşürür!”

“Allah devası olmayan bir hastalık vermemiştir!” sözü ile de doktorluğu, tıbbı önermiştir, ön plana çıkarmıştır…

"Çörek otu ölümden başka her derde devadır." (Buhari).

Gerçekten de günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otunun birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir ve yardımcı tedavi olarak bütün dünyada yaygın bir şekilde  kullanılmaktadır.
"Umeys'in kızı Esma müshil olarak şubrun kullanıyordu. Peygamber Efendimiz  o keskin ve ağırdır, buyurdu. Sonra Esma sena otu kullandı." (Tirmizi). Bugün de modern tıpta sena özü kullanılmaktadır.
"Peygamber Efendimiz  baş ağrısından şikâyet eden bir kimseye kan aldırmasını tavsiye etti." (Müslim). Evet yüksek tansiyonda baş ağrısı görülür; vücutta aşırı su ve tuz birikmiştir. Bir miktar kan aldırarak tedavi olmak mümkündür.
"Peygamberimiz ateşli bir kadının su ile serinletilmesini tavsiye etti." (Müslim). Bugün de aynı tedavi hala geçerliğini koruyor.

"Peygamberimiz  dövme yaptırmayı yasaklamıştır." (Buhari). Günümüzde de tavsiye edilmiyor.
"Peygamber Efendimiz kesilmiş burnun tamiri mülahazasıyla, altından burun yapılmasına müsaade etmiştir." (Tirmizi). İşte size organ protezi!

Şen ve esen kalınız…

*

Dr. Atanur Yıldız

2012

Kocaeli. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Alaettin Beyin yorumuna cevap 3:Yorum yazının içeriğine yapılır ve yapılmaldır. Siz neden benim şahsıma yönelik yorum yapıyorsunuz ki? Peygamberimizin sözlerine ve benim bu sözlere yönelik açıklamalarıma bir sözün (yorumun) var mı kardeşim? Onu yaz bana... Öyle minderin dışına kaçma, tmam mı? Lütfen...

Dr Atanur Yıldız 
 11.08.2012 13:43
 

Alaettin Morgül'ün yorumuna 2. cevabımdır: Alaettin bey ben sizin yazdıklarınıza karışıyor muyum? sizi bir şeyle suçluyor ya da itham ediyor muyum? Hayır! Peki siz neden beni olmadık şeylerle suçluyor ve itham ediyorsunuz? Çağdaş tıpta olsun olmasın (ki olduğunu 1. cevabımda verdim) tıbbı nebevi diye bir şey vardır, ben de bunu kendimce yazdım. size ne oluyor Allah aşkına? Bakın benim kimsenin parasına ve müritliğine ihtiyacım yok! ben karınca kararınca Allah'a kulluk ve İslam'a hizmet etmeye çalışan biriyim. yazılarımdan memnun kalan çok insan var, sizden başka böyle tepki gösteren yok! ne oluyor size, sıkıntınız nedir Allah aşkına? bizim yani benim sesimi mi suzstrumak istiyorsunuz? bunu asla başaramazsınız çünkü ben sırtımı Allah'a dayamışım, asıl sapkın ben değilim! ben türklüğümden de asla ödün vermem, gün gelir Türklerin tıbba katkılarını da yazarım. (Çiçek aşısını ilk kez uygulamaları gibi...)sizden rica ediyorum benim yakamdan düşün artık!

Dr Atanur Yıldız 
 11.08.2012 13:26
 

Günüme ışık tutan çok güzel bir yazıydı emeğinize sağlık Atanur Bey.SELAM VE SEVGİLERİMLE

Şennur Köseli 
 11.08.2012 12:27
Cevap :
Yazımı beğenmeniz beni çok mutlu etti Şennur Hanım, Allah da sizi ve sevdiklerinizi mutlu etsin. Şen ve esen kalın...  11.08.2012 13:07
 

Çağdaş Tıp biliminde "tıbbı nebevi" diye bir kavram yoktur. Değil 1400 yıl önceki Arap adetlerinde, Muhammetten 1000 yıl önce bile dünyada daha gelişmiş tıp bilginleri vardı. Sapkın Adnan Hocanızı takip edeceğinize, onları ediniz. Tarih bilginizi genişletin. Amacınız öğrenmek değil, modelinize uyup reklamını etmektir. Sanırım bu kişileri para karşılığında reklam ediyorsunuz. Yoksa bu kadar uydumculuğa düşmezdiniz. Adam, sizin gibileri kullanıp musevi toplumunda bir yer/bir kazanç elde ediyor. Eğer onun müritiyseniz, tamam; devam ediniz. değilseniz de, onun gibilerine "alet" oluyorsanız, işte gerçek uyaran karşınızda. Gözünüzü açın ve sapkınlardan olmayın. Aklı olan hiç, 1400 önceki ilkelliği örnek diye bu teknolojik çağda gösterebilir mi? Her devrin ve ulusun kendine göre kullandığı birçok şeyleri var. İlle de eskilerden örnek verecekseniz, daha eski fakat daha mantıklı TÜRK adetlerinden söz ediniz. Göreceksiniz ki, o adetler daha gelişmiştir.

Alaettin Morgül 
 11.08.2012 12:15
Cevap :
Alaettin Bey merhaba. İbni Sina ve Razi gibi İslam alimlerinin (ikisi de hekimdir aynı zamanda)tıp kitapları (Tıp Kanunu mesela) orta çağ boyunca (Avrupa'da) bütün üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Bizde ise tıp Fakültelerinde tıp tarihi derslerinde bu hekimlerden sözediler ama son zamanlarda tıp müfradatında daha bir etraflıca yer verilmektedir. (Yine tabi tıp tarihi açısından,nasıl Hristiyanların Hipokarat'ı varsa bizim de İbni Sina'mız, Razi'miz vardır). Bunlar müslüman hekimlerdir. Bu ünlü hekimlerin avrupadaki etkisi (bilgilerinin rağbet görmesi) 17. yy'ın ortalarına kadar sürmüştür. Bunlar tıbbı nebevi ile beslendiler kuşkusuz...  13.08.2012 2:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 3008
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 283
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster