Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
502
 

Tıbbı Nebevi (Peygamber Tıbbı)

Değerli okurlarım;

Bugünkü yazımda, hazır ramazan gibi kutsal bir ay içindeyiz bu mübarek günde size Peygamber Tıbbı’ndan (Tıbbı Nebevi) söz etmek istiyorum.

Onun insan sağlığı ile ilgili görüş ve tavsiyelerine Tıbbı Nebevi denir. Bu görüş ve tavsiyeler bugün de geçerliliğini korumaktadır. Örnek olarak şu hadisini ele alalım: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Allah’a en sevimli olanlar az yiyenler ve vücutça hafif olanlardır. Peygamberden sonra ümmete arız olacak ilk bela çok yemek ve tokluktur. Mide, hastalıkların evidir, perhiz-diyet onun ilacıdır. Oruç tutun sağlık bulursunuz..” 

Bakın peygamberimiz 1400 yıl öncesinde sanki bugünü anlatıyor, bugünü görüyor. Aşırı beslenmeye ve obeziteye dikkat çekiyor. Çare olarak az yemeyi, sofradan tam doymadan kalkmayı yani diyeti öneriyor! Tıpkı bugünkü uzmanların önerdiği gibi! Gerçekten de günümüzde diyet bir bilim halini almış ve ona uyarak bir çok hastalıktan korunmak mümkün olmuştur…

Ayrıca onun zamanında sağlığımıza zararlı alkol, esrar ve eroin gibi maddeler yasaklanmış, tütün gibi nispeten daha az zararlı olanlar da mekruh (yapılmaması istenen) sayılmıştır.

“Sağlık, takva ile birlikte bütün dünyevi zenginliklerden daha üstündür” diyen peygamberimiz sağlığa verdiği önemi belirtmiştir. Daha bunlar gibi koruyucu hekimlik, hijyen ve çevre sağlığı konusunda bir çok sözü ve uygulaması vardır. Bu yönden aşağıdaki hadislere de şimdi bir göz atalım:

“Her hastalığın mutlaka bir çaresi vardır. İhtiyarlığın dermansızlığı hariç” diyerek dertlerimize çare aramamızı istemiş ama hasta olanların mutlaka doktora gitmesini de bilhassa belirtmiştir. Onun devrinde okuyup üflemek, muskacılık, fal bakmak görülmemiştir… Bunları yasaklamıştır…

“Sağlık cennet nimetlerindendir.”

“Sağlıklı Müslüman hasta Müslüman’dan daha hayırlıdır.”

“Sağlık, takva ile birlikte bütün dünyevi zenginliklerden daha üstündür.”

“Karamsar insan kendini hasta eder!” diyerek her zaman pozitif düşünmemizi önermiştir. Bugün de bütün psikologlar ve kişisel gelişim uzmanları aynı şeyleri söylüyor!

“Kötü huylar nefisleri sıkıntıya düşürür!”

“Allah devası olmayan bir hastalık vermemiştir!” sözü ile de doktorluğu, tıbbı önermiştir, ön plana çıkarmıştır…

"Çörek otu ölümden başka her derde devadır." (Buhari).

Gerçekten de günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otunun birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir ve yardımcı tedavi olarak bütün dünyada yaygın bir şekilde  kullanılmaktadır.
"Umeys'in kızı Esma müshil olarak şubrun kullanıyordu. Peygamber Efendimiz  o keskin ve ağırdır, buyurdu. Sonra Esma sena otu kullandı." (Tirmizi). Bugün de modern tıpta sena özü kullanılmaktadır.
"Peygamber Efendimiz  baş ağrısından şikâyet eden bir kimseye kan aldırmasını tavsiye etti." (Müslim). Evet yüksek tansiyonda baş ağrısı görülür; vücutta aşırı su ve tuz birikmiştir. Bir miktar kan aldırarak tedavi olmak mümkündür.
"Peygamberimiz ateşli bir kadının su ile serinletilmesini tavsiye etti." (Müslim). Bugün de aynı tedavi hala geçerliğini koruyor.

"Peygamberimiz  dövme yaptırmayı yasaklamıştır." (Buhari). Günümüzde de tavsiye edilmiyor.
"Peygamber Efendimiz kesilmiş burnun tamiri mülahazasıyla, altından burun yapılmasına müsaade etmiştir." (Tirmizi). İşte size organ protezi!

Şen ve esen kalınız…

*

Dr. Atanur Yıldız

2012

Kocaeli. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster