Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
741
 

Ticaret Odası İzmir'e küstü mü?

Ticaret Odası İzmir'e küstü mü?
 

İZMİR TİCARET ODASI


İzmir Ticaret Odası, 2 Aralık 2010'da 125. yılını kutlayacak. Odada düzenlenecek sempozyumda, İTO'nun hem tarihi konuşulacak hem de İzmir'in sorunlarıyla geleceği tartışılacak.

70 bini aşkın üyesiyle Türkiye'nin en köklü ve güçlü odalarından biridir İTO. İzmir'in sorunlarıyla yakından ilgilenir. Araştırmalar yaparak projeler üretir, raporlar hazırlar. Amaç bu güzel kenti yönetenlere bilgi ve projeleriyle destek olmaktır.

Sadece bilgi ve proje mi?

İzmir Ticaret Odası, proje ürettiği Kadifekale'nin restorasyonu için maddi destekte de bulunmuştur. Bir zamanlar midye kabuklarından ve çöp kokusundan girilemeyen Kadifekale, bugün yerli ve yabancı turistleri gönül rahatlığıyla ağırlar duruma gelmiştir.

Sadece Kadifekale değil; İTO İzmir'le ilgili bugüne kadar 37 proje ve rapor hazırlamıştır. Bu proje ve raporların tümü de İzmir'in geleceğini şekillendirecek çalışmalardır.

Bunlardan birkaçını sayayım sizlere:

1-İTO İzmir için ne yapıyor? (Eylül 2006)

2-İTO'nun İzmir ulaşımı için önerileri (Mart 2007)

3-Geleceğin İzmir'i (Ocak 2008)

4-İzmir lojistik merkezi (2009)

5-Akvaryum raporu (Ağustos 2009)

6-İzmir'in öncelikli sorun ve projeleri (Mart 2009)

Bu projelerin içinde İzmir'i çağdaş ve yaşanabilir kent düzeyine çıkaracak birçok konuya yer verilmektedir. Akvaryum Raporu'nda, Pasaport'ta bulunan mendireğin marinaya dönüştürülmesiyle ilgili kapsamlı bir proje yer almaktadır. İzmir'in Lojistik Merkezi adlı raporda ise bugünkü limanın yetersizliği vurgulanarak çözüm yolları önerilmektedir.

Her nedense Ticaret Odası, Kadifekale'nin restorasyonundan sonra maddi desteğini İzmir'den çekti. Sadece görüş bildirmekle yetinir oldu. Bir zamanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İTO Başkanı Ekrem Taşdemir arasında üniversite alanı konusunda tartışmalar olmuştu. Ayrıca bazı oda üyeleri İTO meclis toplantılarında İzmir ile ilgili projelere maddi destekte bulunduğu için Ekrem Demirtaş'ı kıyasıya eleştirmişlerdi.

Sanıyorum bütün bu yaşananların sonunda Ekrem Demirtaş'ın şevki kırıldı. İzmir ile ilgili projelere maddi destek vermekten vazgeçti.

70 bini aşkın üyesi bulunan güçlü bir meslek odasının İzmir'in sorunlarına duyarsız kalacağına inanmıyorum. Herkes gibi onlar da bu güzel kentin havasını soluyor. Küçük hesapları bir kenara bırakarak geleceğin İzmir'i için her fert üzerine düşeni yapmalıdır. Sorun üretmek yerine çare sunmalıdır.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 233
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 947
Kayıt tarihi
: 07.01.10
 
 

İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu mezunuyum. Kısa denilebilecek bir sür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster