Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
539
 

Ticari ahlak bunu mu gekektirir?

Kadıköy' ün köklü fotoğrafçılarındansınız. Senlerin esnafısınız ve bir kaç şube açmışsınız. Size bir CD ye kaydedilmiş 122 adet fotoğraf getiriyorlar ve basmanızı istiyorlar. Soruyorsunuz "Kaçar tane olacak diye?" "Hepsinden birer adet olacak" cevabını alıyorsunuz. Teknik bilgim yetersizdir bir CD 244 adet fotoğraf alır mı bilmem. Fakat CD yi açıp baktığınızda bir fotoğrafçı olarak her pozdan iki tane görüyorsunuz ve pozlardan birinin flu diğerinin net olduğunu görüyorsunuz."Sayın müşterim burada aynı pozdan bir net bir flu var ikisinden de mi basacağım?" diye müşterinizi uyarmadan 244 adet fotoğrafı 350 Yeni Kuruştan hesaplayıp 85.40 YTL tutuyor siz 85 YTL verin yeter diyorsunuz.Yani bir de jest yapıp 5.4 YTL yi almıyorsunuz geri kalan parayı da peşin tahsil ediyorsunuz müşteriden.

Bir saat sonra teslim edeceğinizi söylüyor ve müşterinizi yolluyorsunuz. Bir saat sonra müşteriniz sizi arıyor ve fotoğrafların hazır olup olmadığını soruyor. "Basılıyor" cevabıı veriyorsunuz ve belki CD yi ilk teslim aldığınızda fark etmediğiniz aynı pozdan iki tane olduğu konusunda basım esnasında da müşterinizi uyarmıyorsunuz. 244 Fotoğrafı basıp teslime hazır hale getiriyorsunuz.

Müşteri fotoğraflara bakıyor " Neden her pozdan iki tane var?" diye soruyor. Siz de "CD de öyleydi" diyorsunuz.Müşteri "Ama ben her pozdan iki tane istemedim ki üstelik biri flu olmuş diğeri net fluları ben ne yapayım?" diye soruyor. Siz "Beni ilgilendirmez hanımefendi, siz bana CD dekilerin hepsi dediniz ben de hepsini bastım." diyorsunuz.Müşteri soruyor "Eh peki beni neden uyarmadınız bu konuda?" Sert bir edayla ve baştan savarcasına "Uyarmak zorunda değilim hanımefendi!" diyorsunuz.

Belli ki her iki tarafın da kusurlu olduğu bir yanlışlık olmuş. Hanımefendi CD nin içinde her pozdan iki tane olduğunu bilmiyor siz de bu konuda müşterinizi uyarmıyorsunuz. Hanımefendi haklı olarak bağırıp çağırmaya başlıyor siz de bağırıp çağırarak cevap veriyorsunuz. Ortalık ayaklanınca sağdan soldan esnaf müdahil oluyor olaya, orta yolu bulmaya çalışıyorlar siz "Nuh" diyor, "peygamber" demiyor, orta yolu bulmaya bile gitmiyorsunuz."

En samimi arkadaşlarınızdan biri hanımefendinin de arkadaşı çıkıyor. O da sizden rica ediyor"Bak aslında bu 40 liralık bir iş bu işten 80 lira almak hoş değil.Sen benim arkadaşımsın benim hatırım için olsun bu kez şu parayı iade et.Sen buranın kaç yıllık esnafısın adın var senin böyle inat etmek ticari itibarına da yakışmıyor." diyor siz hala aynı inatta devam ediyorsunuz 40 YTL için.

Meğerse müşteriniz hanımefendi avukatmış ve tutuyor sizi tüketici hakları derneğine şikayet ediyor.

Soru 1: Yaptığınız davranış dolayısı ile vicdanınız rahat mı?
Soru 2 :Sizin yılların beslediği isminiz ve ticari itibarınızın tüketici hakları derneğine düşmesi yakışık alır mı?
Soru 3: Bir kereye mahsus"Hanımefendi haklısınız benim sizi uyarmam gerekirdi bir hata olmuş ama ben de bu fotoğrafları basmış bulundum çok özür dileyerek sadece kağıt masrafımı alsam da size 20 YTL geri versem uygun olur mu?" deseniz bu kadın ısrarında devam edecek mi?

40 YTL bu gün herkes için iyi para. Ticari ahlak müşteriye çemkirmeyi mi gerektirir , yoksa müşteri haksız dahi olsa alttan almayı mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ülke meselesi de nereden çıktı? Dünyanın her yerinde bu böyledir. Satıcının yasal hakları olayda apaçık çiğenmiş ve alıcı satıcıya baskı uygulamaya çalışmış.

Cihan Sarsılmaz 
 14.07.2007 13:35
 

Satıcıya iş yerinde yüksek sesle bağırmak, satıcıya hakarettir. Başımdan bu tarz bir olay hiç geçmedi.

Cihan Sarsılmaz 
 12.07.2007 11:11
Cevap :
Cihan bey alt tarafı bir blog tamam haklısınız satıcıya hakaret edilmiş, müşteri haksız ve saygısız yerden göğe kadar haklısınız müşteri velinimet değil ki bu ülkede.!!!!  12.07.2007 15:30
 

Bende TR de YTL ile yeni tanıştım ama sizin yazınızda çok fazla hata var. - Kaç tane hangi fotodan ne kadar basılacağını bilmek müşterinin sorumluluğudur. 244 poz var ve 244 poz üzerine müşteri onay vermiş. - Uyarı yapmak ya da oturup teker teker her müşterinin fotolarını incelemek satıcının işi değildir, sadece baskı yapmak satıcının işidir. - Tanesi 350 YKr den 854 YTL eder(YTL hesabını öğrenin ya da düzgün yazın). - Eğer 85.4 YTL ise 0.4 YTL indirimle 85 YTL olur, 5.4 YTL indirim 80 YTL dir(YTL hesabını öğrenin ya da düzgün yazın). - Kendi hatanızdan dolayı satıcıyı kendi çevresinde ve potansiyel müşterilerinin bulunduğu ortamda satıcının itibarını sarsacak bir biçimde hakaret etmişsiniz, bağırmışsınız. Satıcı sizden tazminat talep edebilir. - Ayrıca satıcı polis çağırıp işyeri huzurunu gereksiz yere bozduğunuz için şikayetçi olmadığı için şanslısınız. - Bu iş tamamen sizin hatanızdır, tüketici derneği hiç bişi yapamaz.

Cihan Sarsılmaz 
 08.07.2007 14:44
Cevap :
Cihan bey olayı yaşayan ben değilim sadece bana aktarılan ve banim de tasvip etmeyip yazımda aktardığım bir olay olduğum bir olay ve galiba sizin de başınıza geldi ki bu kaar ciddiye aldınız. Her ne olur ise olsun benim yazımda satıcıya kendi çevresinde ve potansiyel müşterierin bulunduğu bir ortama hakaretten söz edildiğini hatırlamıyorum size bu cevabı yazdıktan sonra tekrar bakacağım dediğim gibi bana göre müşteri velinimettir ve daima haklıdır.  09.07.2007 18:25
 

Fotoğraf işini yeni öğrenen biri olduğunuzu anladım yazınızdan. Ve yapılanın yanlışlığını belirttim.Siz ne sanmıştınız.

Necati TÜFEKCİ 
 02.06.2007 9:19
Cevap :
Selam, Ben bi şey zannetmedim çünkü dediğim gibi bu benim hikayem değil bir arkadaşımın başına geldi ben de olayın içinde buldum kendimi bunyüzden de yeni olduğum konu nedir anlayamadım.Hani bana kalsa ben zaten fotoğraf işinde değil yeniolmak hiç anlamadığım bir konudur fotoğraf.Saygılar.  02.06.2007 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1808
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster