Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
2336
 

Tıkla ki okuyasın. Bİr de Hadiseyi izlemek için tıkla.

Tıkla ki okuyasın. Bİr de Hadiseyi izlemek için tıkla.
 

Hadise sana güveniyoruz.


Dünden beri şaşkınım. Yankılanan “Düm Tek Tek" sesleri HADİSE yaratacak adlı bloğum İki gün için de 100.000’leri devirdi. Ne diyeceğimi ne yazacağımı şaşırdım.

Diğer yandan bazı arkadaşlar bu kadar sayının mümkün olamayacağını söyleyen bazı bloglar yazdılar. Onlara bir diyeceğim yok.

Onların söylediğine porno yaz 50.000 tıklan, hadise yaz 100.000 tıklan.

Neymiş o bloglar okunmuyormuş. Gerçek olan okurlar neymiş biliyor muşsunuz? Milliyet internet sitesine üye olanlar ve buna paralel olarak Milliyet Bloğ'a yazan yazarlar yani bizler misiz. Hani bize ait olan raporlar sayfasında bulunan kadın-erkek sayıları var ya bizlerin gerçek okur sayıların gösteriyormuş. Şu anda bende o rakamlar Erkek sayısı 4782, Kadın sayısı da 3301’dir. Yani toplam 8083 kayıtlı okurum var. Hepsi okumuş olsa en fazla okunan bloğum da 8083 olmalı. Hadise adlı bloğumu saymıyorum bir bloğum 28 bin, bir bloğum, 25 bin, bir bloğumda 11 bin okunmuş. Hem de bu bloglar her gün 150 ile 25 arasında okur bularak bir, bir buçuk yılda elde edilmiş. Üstelikte Google’dan.

Bazı yazar arkadaşların toplam okur ssyısı benim kisinden fazlaymış. Bu da tıklama anlamına geliyormuş.

Google sitesi bizim aradığımızı daha kolay bulabilmek için arama motorunda değişiklik yapmıştır. Aramak istediğimiz herhangi konunun kelimesini Google’da ki boşluğa yazıp arayı tıkladığında eğer varsa konu ile ilgili haber sonuçları çıkıyor. Bunu hepimiz biliyoruz.

Şimdi konumuzun en önemli meselesine gelelim. Tıklananlar okunuyor mu okunmuyor mu? Size sorayım.

Bilgisayarı ve interneti kimler kullanır. Herhalde okuma yazma bilmeyenler ve de klavye de yazamayanlar kullanamazlar değil mi? Aklı başında ve iş yerinde fabrikada, dükkanda çalışanlar, ticareti bilen herkesin elinde laptop mutlaka vardır. Haberleri okumak için internette geziniyor olamazlar mı?

Doktorlar, mühendisler, öğretmenler ilgi duydukları alana giremezler mi?

Türkiye’de kaç doktor, öğretmen, mühendis vardır?

Ve öğrenciler.

Şimdi şıkı durun. Tıklanma dedik ya. Benim Yankılanan “Düm Tek Tek” sesleri HADİSE getirecek bloğumun neden bu kadar tıklandığını açıklamak istiyorum.

İlk önce şunu söyleyeyim ki herkes Hadise ile ilgili blog yazıyordu ve epeyde tıklanmıştı. Şarkıyı o gece izlemiştim. Sonradan da internet ortamında defalarca izledim. Göz zevkime hoş gelmişti. Ona destek olmak istemiştim ve yazdım. Bu kadar tıklanacağını da hiç tahmin etmemiştim.

Elbette Google’n faktörü fazla. Şu ana kadar 2 gün boyunca haber sonuçlarında en başta benim bloğum yer aldı.

Hadise çok beğenilen bir sanatçı oldu ve söylemiş olduğu şarkı halk tarafından beğenince herkesin Hadise ile ilgili haberlerin internet ortamında aramaya kalkışınca benim blog onlara yardımcı oldu. Özelikle öğrenci denilen kesimin beğenisi olunca benim bloğun okunmasına sebep olmuştur. Okunmasa bile dinlendi.

Bana gelen yorumlar genelde genç yaşta gençlerden oluşmaktadır.

Benimle birlikte çok tıklanan bloglar da aynı şekilde tıklandığını ve okunduğunu sanıyorum.

Özellikle öğrencilerin beğenisi dedim. Ki onlar bu şeyleri kesinlikle kaçırmaz. E öyle ise verdiğim link adresi ile şarkıyı defalarca izleme olanaklarını da sundum onlara. Hem şarkıyı izliyorlar hem de 2003’ten bu yana hangi şarkıcılarla katılmışsız ve söylediği şarkılarını hatırlatıp o sene kaç puan aldıklarını ve en yüksek olan 12 puanın kimlerden geldiğini bir kez daha anımsatan satırlarımı okumalarını sağladım. Bununla birlikte yurt dışında özelikle bize puan verecek olan yurttaşlarımızın da bloğuma tıklayıp şarkıyı dinlettirdim.

Önemli not. Yarışma gecesi özelikle yurttaşlarımızın yaşadığı ülkelerden alacağımız yüksek puanlar bizi birinci yapabilir. Biliyor muşsunuz ki yurttaşlarımızın bulunduğu ülkenin vatandaşlarına da bu şarkıyı dinlettirip beğenisini kazandırmak bize bir avantaj sağlar.

Bunun için fazla tıklandı diye bazılarının yaptığı gibi bloğumu kaldırma gibi bir düşüncem olamaz.

Sonuç.

03.01.2009 saat 22.33’de verdiğim bloğun seyri

04.01.2009’de Saat: 10.30’da 51

Saat: 12.00’de 5.565

Saat: 15.22’de 25.562

Saat: 20.00’de 48.154

04.01.2009’da gün bittiğin de yani saat 24.00’de 60.607’dir.

05.01.2009 Saat: 09.30’da 65.667

Saat:12.00’de 74.439

Saat: 15.00’de 89.015

Saat: 20.00’de 110.869

05.01.2009’da gün bittinde 122.129 sayısına ulaşmıştır.

Eurovision da bir kez daha birincilik kazanmak ve önümüzde ki yılda bir kez daha böyle güzel organizasyonu yurdumuzda gerçekleştirmek bizleri tanıtımı açısından önemliyse ben de mesut ve bahtiyar olurum.

Öyle ki bloğumda şarkısına yer vererek özelikle dışarıda ki vatandaşlarımızın defalarca dinlemelerini sağladım. Beni seçtiğiniz ve okuduğunuz için teşekkürler.

İyi ki de Google var. Yoksa bu kadar millete nasıl ulaşırdık. Öyle değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şans belki, bilemiyorum ama gerçekten büyük iş başardın. Hem de en çok okunan yazının adı değişti:-) Ben neden 2000' de kaldım acep, sen bu işi çözdün bizim yazıya da bir el atsan diyorum:-)

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 06.01.2009 1:02
Cevap :
Bu kesinlikle şans değil. Millet tıklamaza bu kadar sayıya ulaşılmaz. Demek şarkı beğenilmiş ki tıklanılıyoruz. Ben bundan şikayetçi değilim. Şikayetim bazı arkadaşların bundan rahatsız olduğundan kaynaklanıyor. Okunmayıp tıklandığımızı ihmal ediyorlar. Tıklanıyor muyuz okunuyor muyuz? Tıklandığımız doğru da okunup okunmadığını bilemeyiz. Bu konuyu ilgilenen ve haberleri okumak isteyenler o kadar çok ki. Kendimizden örnek verelim. Ev halkı bile eve gelen gazeteyi genelde haberleri okumaz. Genelde magazinler okunur. Şimdi bugün böyle. Yarın başka bir şey olur o bloglar tavan yapar. Bu bir yerde gazetemizn MB yazarları haberleri yorumlayacak demişti. Bizde böyle bir haberi yorumladık. Her olay yorumlanır. Bir de tılanma veya okunma. Sayfa açıldığında yazımış kısa ise neden okunmasln. Mümkün olduğu kadar kısa yazalım. Ben bile kısa yazılmış blogları okumak istesem de okuyorum. Ama uzunsa okumak istesemde bazen de okumuyorum. Saygılar.  06.01.2009 9:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3110
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster