Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
2637
 

Tınaztepe Mağarası

Tınaztepe Mağarası
 

Ülkemizin binlerce saklı güzelliği var. Bu güzelliklerden birini izninizle tanıtmak istiyorum.

Tınaztepe Mağarası
Konya - Antalya yolu üzerinde, Seydişehir'den 25 kilometre sonradır. Seydişehir çıkışınndaki biraz düz yoldan sonra kıvrıla kıvrıla giden yolların Toroslar'ın zirvesine ulaştığı, Giden Gelmez Dağları'nın Tınaz Dağı'ndadır. Mağara, daha doğrusu mağaralar, ülkemizin ve dünyanın hatırı sayılır mağaralarından biri. Burada biri 200 metre, diğeri 1580 metre uzunlğunda iki mağara var. Bu iki mağaranın hemen altında olan bir mağara daha doğrusu bir de düden var.

Mağaranın ilk tesbiti yapan ve krokisini çizen bir Fransız ilim adamı Dr. Michel Bakalowitch. Bakalowitch mağaranın tıbbi açıdan da incelemesini yapmış ve astım hastalığı iöin doğal bir tedavi ortamı olduğunu ifade etmiştir.

Mağaraların asıl tanıtıcısı, Suğla Gölü (şimdi onu gölet yaptık....!) ve onu besleyen su kaynaklarını araştıran Kaptan Jaques Cousteau'nun ekibinden Reinhold Messner'dır. Aynı ekip yaptıkları incelemede, uzunluğu 22 kilometreyi bulan yeraltı gölleri bulmuşlar ve bulgularını 'Dünya Harikaları' adlı kitapta yayınlamışlardır.

Benim burada asıl anlatmak istediğim 1580 metrelik ana mağara. 230 milyon yılda oluştuğu söylenmektedir. Oldukça geniş bir girişi bulunan mağara, özel sektör tarafından turizme açılmış durumda. Mağara tamamen aydınlatılmış, yürüme şeritleri yapılmış. Mağaranın güzelliğini, renklerini, sarkıt ve dikitleri sızan suları, yer yer 65 metreyi geçen yüksek bölümlerini, bazı yerlerinde 10 metreye varan geniş kısımlarını ve mağaranın sonundaki yaklaşık 30 metrelik bir çukurdaki, duvarları pembe küçük gölünü ancak bir kaç saat içerisinde gözlemleyebilirsiniz.

Ben bu mağara içinde yaklaşık bin resim çektim. İçerideki aydınlatma maalesef resim çekmek ve bu güzellikleri yansıtmak için yetersiz. Yukarıdaki resim mağaranın girişinden alınmıştır. Galerime de mağaranın bir kaç resmini koydum.

Işığınız bol olsun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tınaztepe Mağarasını sayenizde öğrendim yalnız galeriniz sanırım daha oluşturulmadığı için fotoğrafları henüz göremedim. Fotoğrafsız gezi yazısı benim için olmazsa olmazlardan, resimleri de görmek için gene geleceğim..

gezimanya 
 25.08.2007 20:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1544
Kayıt tarihi
: 20.08.07
 
 

1959 doğumluyum. Okur, yazar, memur... Şiir yazıyor, fotoğraf çekiyorum. Bir çok ülkeyi görme şansım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster