Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
689
 

Tıp bayramı' nda hekim olmak!

Tıp bayramı' nda hekim olmak!
 

Hekim olmak!

Doktor bey ya da Doktor hanım olabilmenin öncelikli koşulu, YÖK’lü olabilme şansını yakalamakdan geçiyor. Yani Lise bitecek ÖSS-ÖYS manialarını firesiz aşacaksın (Tabi o gün şansının sana gülme günüyse…) Yani takıntısız gittiğini varsayacak olursan 6 yıllık TIP eğitimi hakkını kazanman gerekiyor doktor olman için…

Kısaca, insan bedenini ve ruhunu onarma, insan yaşantısına kalite getirme ustaları diyebileceğimiz kutsal bir göreve soyunmak öyle kolay değil.

Tıp fakültesini bitirmek, Hipokrat yeminini edip, kepleri havaya fırlatma seremonisini tamamlamak hekim olmak için yeterli mi?.Değil elbette… Bu aşamada kariyerinizin ilk adımındasınız ve adınız Pratisyen Hekimdir… Görev alacağınız kurum, birinci basamak sağlık hizmeti veren bir kurumdur… Genelde kız annelerinin “ kızımı ne doktorlar istedi de vermedik” diye gerdan kırarak babalandığı dönemde ki doktorlar sınıfıdır bu sınıf ve hem maddi hem manevi yönden ilk basamağıdır yukarı çıkan merdivenin…

TUS denen bir garabet uygulama vardır. İnşaat sektöründeki Teknik Uygulama Sorumlusu’nun aşağı yukarı karşılığı olan bu kariyer bariyerinin adı Tıpta Uzmanlık Sınavıdır.Banka hesaplarınızın çoğalması, altınıza araba, han, hamam, yat, kat alabilmenin yolu olduğundan mıdır bilinmez; “Tıbbiye” yani Tıp Fakültesi’nden mezun olanların dörtte biri’nin başarılı olabilmesine endekslenmiş bir sistemdir TUS.

Yılda iki kez ve nedense yalnızca Ankara’da yapılması gelenekselleşmiş olan bu TUS sınavları 6’şar ay aralıklar ile yapılır. Kimileri defalarca katılır, bu sefer de başaramazken, bazıları ilk kere de başarır.. Kazananların havası, kazanamayanların depresyonları artar…

İhtisas yani uzmanlık süresi 5 yıldır. ihtisasa yeni başlayan asistan altı yıllık eğitimine 5 yıl daha eğitim süreci ekleyerek firesiz gittiği taktirde 11 yıl – ki bu süreç bazı dallarda 7 yıldır( Beyin cerrahisi vb. branşlar) sonrasında o katlar, yatlar için kapılar aralanır.

Ancak tamamında olmasa da bazı hekimlerde kendilerini, yaşamlarını adamışlardır mesleklerine ve insanlığa. İşte onlardan biri Uzman Doktor Selin… Mesleği ve mesleğinden beklentilerini şöyle dile getiriyor :

“İnanın ki benim ventilatöre bağlı ve yoğun bakımda olan bir hastanın veya bir bebeğin başında hemşirem ve tüm sağlık personelimle beraber….(çünkü sağlık hizmeti bir ekip işini gerektirmektedir) ..sadece saatler değil.... günlerce uykusuz ve bir an ayrılmadan bekleyişimin....ve emeğimin …vicdanı sorumluluğu dışında....ve hastamın iyileştiğinde gözlerinde gördüğüm pırıltı....annesinde gördüğüm mutluluk…. ve yüreğimde duyduğum hazzın....trilyonlarla ödenebilecek bir karşılığı yoktur....”

Onun gibi hekimlerin çığ gibi büyümeleridir dileğimiz. Tabi onun gibi olabilmek için aşağıdaki olayı yaşamak gerekir mi acep?

Eğitmen doktor senenin ilk günü tıp fakültesi öğrencilerini etrafına toplamış, bir kadavranın başında derse baslamış.

“Bakın arkadaşlar, tüm doktorluk hayatınızda önem vermeniz gereken iki nokta vardır:

Birincisi; kesinlikle ve kesinlikle iğrenmeyeceksiniz” der ve parmagını kadavranın kıçına soktuktan sonra ağzına sokar! Sonra da öğrencilere dönüp, “haydi bakalım aynısını yapın” diye talimat verir. Öğrenciler sırayla aynı hareketi tekrarlarlar. Bu arada kusanlar ve hatta bayılanlar olur. Bitince eğitmen doktor konuşmasına devam eder: “İkinci önemli nokta ise 'DİKKAT'dir” der ve sürdürür dersi anlatmayı “Ben biraz önce kadavranın kıçına işaret parmagımı, ağzıma orta parmağımı sokmuştum...”

Tüm sağlık emekçilerinin tıp bayramı kutlu olsun…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 807
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1267
Kayıt tarihi
: 10.09.06
 
 

48 yıldır yaşıyorum.Gazeteciyim, müzisyenim, babayım... Önce insan ve iyi bir yurttaş olabilme çab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster