Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

10 Aralık '07

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
12326
 

Tırmalamaya son: Kedi ve köpek için tırnak kapları

Tırmalamaya son: Kedi ve köpek için tırnak kapları
 

Kedi sahibi olan pek çok kişi istisnasız kedisine bir veya bir kaç koltuğunu emanet etmiştir herhalde. Kediler doğal bir ihtiyaç olarak o müthiş gerinme hareketini yaptıkları tırmalama hareketini koltuk kenarlarında zevkle yaparlar. Peki köpeklerin tırnaklarını çizdiği parkelere ne demeli? Hayvanları sıkıntıya sokmadan doğal yöntemleri araştırırken bu konuda bir kaç yöntem buldum:

En kolay yöntem, hemen bir tırmalama tahtası alıp kediniz ne zaman koltuklara tırnak atmaya kalksa ona tahtayı göstermek.

Tavsiye etmediğim bir başka yöntem ise Amerika'da yaygın olan kedilerin tırnaklarının alınması. Tabii patilerdeki enfeksiyonlar, kedinin depresyona girmesi, çok hassaslaşan patilerinin kumu kullanırken acıması yanısıra omuriliği sorunları cabası. Kediler gerinme hareketi sırasında omur kemiklerini tırnakları ile tutunarak düzeltiyorlar. Her zaman doğal olanı savunduğumdan bunu da kulak, kuyruk kesimi gibi cani bir operasyon olarak tanımlıyorum.

Eğlenceli ve kedi-köpek modası sayılabilecek bir yöntem de şu sıralarda Amerika'da çok popüler olan kedi ve köpek tırnak kapları. Bu tırnağa yapıştırılan ufak kaplar evdeki tırmık sorununa kesin çözüm sağlıyor. Böylece yer, kapı, duvar ve mobilyalardaki tırmık izlerine, tırmık yaralarına ve kendini aşırı tırnakla kaşma sonucu oluşan deri sorunlarına hoşcakal denebiliyor. Her zevke uygun renk ve boyda bulunan tırnak kapları Softpaws tarafından üretilmiş. Yapıştırıcı ile tırnak üzerine tutturulan kapları veteriner hekiminiz ya da siz kolayca uygulayabilirsiniz. Yabancı evcil hayvan ticaret sitelerinde satılan tırnak kapları 4-6 hafta sonra tırnak doğal olarak uzarken kendiliğinden düşüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben de çok kedi besledim..hatta bu yakınlarda yeni bir kedi sahibi olmayı planlıyorum.bilmiyorum ama bu tırnak kabı..yahu ismide bir garip..:)..bana sevimsiz geldi..bence rahatsız ediyordur hayvancağızı..

Sema AYDIN 
 10.12.2007 21:58
Cevap :
İsmi evet ingilizceden direk çevirince biraz garip oldu :P Aslı "nailcaps". Ancak kedilerin bazıları çok haşin oluyor, tırmık atıyor. Ben şahsen kendi kedilerimin tırnaklarını düzenli olarak kısaltıyorum ama bu yöntem de bana çok mantıklı geldi. Kullananlar kedilerin rahatsız olmadığını söylüyor...  11.12.2007 16:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11581
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster