Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '06

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
10762
 

Tırnak yeme alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı 3-4 yaş öncesi başlamaz. 6 yaş grubu çocukların %25 tırnak yemektedir. Ergenlik dönemine doğru tırnak yeme alışkanlığı giderek artmaktadır, bu oran %40-45 e kadar çıkmaktadır. Ergenlik döneminde bu kadar artma sebebi çocukların kendilerini ıspatlıyamamanın verdiği kaygıdan olduğu sanılmaktadır.

Anne-babalar tırnak yiyen çocuklarının sorunlarını görmemezlikten gelmesinler. Ortada uyum ve davranış bozukluğu olduğu ve bu sorunun nedenlerinin öğrenilmesi gerektiği bir pskolog ile sorunun nedenlerini öğrenin.

1-Kaygı duygusunu taşıyan çocuk tırnak yer.Kaygıdan uzaklaşmasını sağlamalıyız.

2-Çevresel baskı tırnak yeme alışkanlığı doğurur.

yukarıda saydığım iki neden tırnak yeme alışkanlığının sebepleri sayılmaktadır.

Eğer çocuğunuz tırnak yiyorsa aşağılayarak yada cezalandırarak bu davranıştan çocuğunuzu kurtaramazsınız. Hatta çok daha tedavisi iökansız zararlar verebilirsiniz çocuğunuza bu yüzden tedavide bilinçli bir yol izleyin.pskolok nedenlerini size söylesin ve o nedenleri ortadan kaldırın.

Çocukları korku,kaygı taşıyan ortadan uzaklaştırın.Seyrettiği filimlere dikkat edin korku içerikli olmasın.

Ailede otoriter bir uygulama varsa bu davranışta tırnak yeme alışkanlığına sebep olur. Çocuk evde sürekli azarlanıyorsa,güven duygusu eksikliği varsa bunların tümü tırnak yeme alışkanlığının nedenleri arasındadır.Her çocukta farklı sebepler tırnak yemeye neden olmaktadırlar.

Tırnak yemenin bir davranış ve uyum bazukluğu hastalığı olduğunu kabullenmek ve bilen kişilerden yardım almalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

6 yaşındaki oglum son zamanlarda tırnak yemeye başladı.defalarca bunun yanlış bir davranış oldugunu anlatmamıza ragmen devam ediyo.açıkcası biz anne baba olarak üzerine çok düşüyoruz çok koruyup kolluyoruz.bazen bazı davranışları için cezalandırdıgımızda oluyor.ama aşırı cezalar degil bunlar küçük cezalar.tırnak yeme alışkanlıgını bırakması için neler yapmalıyız.bize yardımcı olurmusunuz

muammer ocak 
 01.02.2009 15:52
Cevap :
Tırnak yemek psikolojik sorun olan çocuklarda daha çok görülmekte. Özelliklede anne babanın iletişim bozuklukluklarında görülmektedr. Sorunu hafife almayın,çözüm için pedagog ve psikologtan yardım alın.çocuğun sorun gördüğü olayları su yüzüne çıkarın ve çözüm getirin  11.03.2009 16:33
 

benm kardeşim 3 yaşında ama tırnak yiyor aslında 1,5 yaşında başladı hatta o zamn bi kaç dişi kalmıştı çıkmayan ama biz ona unutturduk şimdi tekrar başladı tırnak yemeye devam ediyor benm sorum şu bu yaşta bi çocuk neden tırnak yer ve ne yapmamız lazım ne yaparsak olumlu ne yapmazsak olumsuz yönde etkilenir... lütfen yardımcı olun!!!!!

GÜLÇIN TÜRKMEN 
 25.03.2008 19:58
Cevap :
Yakınında tırnak yiyen kişiler varsa onlara bakarak öğrenebilir ve alışkanlık haline gelmiş olabilir.  26.03.2008 21:02
 

merhaba,ben 20 senedir tırnaklarımı yiyorum ve bu alışkanlıktan kurtulamıyorum,şu anda problem olan şey 20 senedir tırnakların midemde olmasının bana ilerde zarar verip vermeyeceği,mide tırnağı eritmez diyor bazıları ama ben 20 senedir yediğim için,endoskopi çektirip baktırmama gerek varmı?ilerde bi hastalık çıkabilrmi??

ESIN KIRAN 
 06.02.2007 10:32
Cevap :
BEN PEDAGOJİ ALANINDA BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİBİM.ANCAK DOKTORA GÖRÜNMENİZDE FAYDA VARDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.EN AZINDAN ŞÜPELERİNİZ AZALIR.  07.02.2007 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4003
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster