Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
35
 

Tiroid Nodülü Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Tiroid Nodülü Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?
 

tiroid nodülü


Tiroid bezinin içinde gelişen ve yapısı sıvı ya da katı olan nodüller, ülkemizde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Hemen hemen her 100 kişiden 5’inde tiroid nodülü gelişebilmektedir. Ayrıca tiroid nodülleri, kadınlarda erkeklere göre daha çok olabilmektedir.

Kadınlarda gelişmesinin nedenlerine bakıldığında net bir sebepten bahsedilemiyor. Hormonel faktörler, iyot eksikliği, ailenin diğer üyelerinde nodül geçmişi olması, haşimato hastalığının varlığı, radyoaktif kaynaklara maruz kalmak gibi nedenler etkili olabilmektedir. Genel kanının aksine herkes tiroid nodülü sebebiyle ameliyat olmak zorunda değildir.

Kişinin ameliyat olabilmesi için, nodülün oldukça büyük boyutlarda olması, kişinin soluk ya da yemek borusuna baskı yapıyor olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak tiroid nodülü tespit edildiğinde, aşırı hormon salgılayıp salgılamadığı, kanserli olup olmadığına da mutlaka bakılmalıdır. Kötü huylu bir nodül söz konusuysa tedavi mutlaka cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra ameliyatsız tiroid tedavisi seçenekleri de vardır. Bunlardan en yaygın olanı tiroid radyofrekans tedavisi ülkemizde 2012’den bu yana kliniğimizde onlarca hastada başarıyla uygulanmıştır.

Radyofrekans Yöntemi Ne Zaman Kullanılır?

·         Nodül tiroid hormonu salgılamaktaysa

·         Çevredeki dokulara olumsuz etkisi varsa

·         Boyutunda artış gözlemlendiyse

·         Kozmetik şikayetler varsa

Radyofrekans yöntemi özel bir iğneyle nodülün içinde yakma işlemi yapmaktadır. Radyofrekans tedavisi işlem ayaktan yapılabilmektedir. Genel anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Ve ciltte kesi yapılmamaktadır. Tiroid nodülü kişide herhangi bir rahatsızlık yaratmıyorsa, ultrason kontrollerinde büyüdüğü gözlemlenmiyorsa sadece takip edilmesi uygundur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 14.08.17
 
 

Kendim tarafımdan özgün bir şekilde yazılan bilgi verici yazılar paylaşmak istiyorum. Kullanıcıla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster