Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
41388
 

Tırtıldan kelebeğe geçiş

Tırtıldan kelebeğe geçiş
 

Çok merak etmişimdir tırtılın macerasını. Kelebek oluşumuna geçişe kadar yaşadığı evrimsel serüveni araştırarak sizler ile paylaşmak istedim.

Kelebekler dünyaya gelebilmek için, inanılması güç bir yolculuk katederler. Yumurtadan çıkışları KURTÇUK olmak ile başlar ve de bu dahiyane öyküleri bin bir renkli göz alıcı bakıldığında izleyeni kendisine hayran bırakan muhteşem bir K*E*L*E*B*E*Ğ*E dönüşüverirler.

KELEBEKLERİN BU EVRİMSEL YOLCULUKLARINDAKİ dünyaya geliş masalları diğer bütün böcek nesli gibi başlar. Nasıl? Erkeği tarafından döllenen dişi yumurtalarını bırakır. Mememelilerden faklı olarak böcekler DIŞ HAMİLELEİK denilen yavrunun yumurta içinde büyümesi yöntemi ile üremelerini sürdürürler.

2.EVRE

Yumurtadan bir kelebek değil de bakıldığında hiç de iç açıcı ve de cazip görünmeyen, AMMMMMMMMMMMA İÇİNDE MAHİR BİR GENETİĞİN TÜM SIRLARINI SAKLAYAN, muhteşem bir doku taşıyan bu mahluk duruşu ile güzel & çirkinin sarmaş dolaş halini sergiler hep bana.

Ayrıca dikkat ettiğim de şudur ki tırtılın o sürüngen halindeki dokusunun üzerinde sakladığı renkler acaba gelecekte KELEBEK OLDUĞUNDA kanatlarına işlenecek nakışların renkli simlerini mi saklar gizemli bir şekilde?

Bu yaratılan en şiddetli mucizevi en şahane en SINIRA YAKIN MUHTEŞEMLİĞE saygı ile eğilmişimdir hep, bu yaradılanın mimarına o yüceler yücesi makama inancın doruğunda olmuşumdur her tırtıl ve kelebeğe baktığımda.

3. EVRE

Kelebek yumurtasından bir tırtıl çıkar. Tırtıl baharın o tatlı esintileri arasında yaprakları kemirerek beslenir. TERCİHEN DUT! Her nedense? Bir bildiği vardır onu tasarlayan gücün ki o ilhamı ona sunan da odur mutlaka!

Gün gelir, tırtıl, tırtıl halinin son dönemlerine erişerek genetiklerine yazılı olan o kayıtlanmış biyolojik saatte, kendi etrafına bir KOZA ÖRER. Bir pupaya dönüşerek; yumurtadan doğan tırtıl şemalinden sıyrılmaya yol almış ve kendisini adeta MUMYALAMIŞTIR.

Bu gerçek bir ölüm değil bilakis, yeniden doğuş için mucizevi bir son uykudur yalnızca.

4. EVRE

Günler geçer ve bu pupa içerisinde muhteşem bir B A Ş K A L A Ş I M YAŞANMAYA BAŞLAR. O rengarenk tırtılı çevreleyen mat koza, şeffaf bir hale gelmeye başlar. Bu kozanın içinde, İLAHİ DÖNÜŞÜM OLUŞMAYA BAŞLAMIŞTIR ARTIK.

Tırtılın kelebek olmaya giden serüveni fiilen başlamıştır artık.

5. EVRE

Sonunda dönüşüm gerçekleşir ve TIRTIL BİR KELEBEK OLARAK YENİDEN DOĞAR SANKİ...

İki kelebeğin eşleşmesi, dişi kelebeğin yumurta bırakması ile başlayan VAR OLMA MACERASI...

Yavru kelebeğin kozasından çıkarak hayata M E R H A B A demesi ile ikinci bir evreden sonra yeniden başlar.

Yavru kelebek anne ve babasının özelliklerini alarak şahane bir yaratık olarak, semanın renkli inci taneleri gibi muhteşem bir mimar ve yaradılışındaki efsunlu gaye ile yaşamına başlamıştır.

Çiçekten çiçeğe uçarak uçmayı başaracak, olgun bir kelebek olmayı başaracak, kendisine uygun bir eş bulacak ve neslini sürdürecek yeni yavrular için

YENİ YUMURTALAR BIRAKACAK! Doğanın disiplinli akışına hizmet edecek o da ana babası gibi...


İşte dostlarım her baktığımda narin, yaradıcının gücünün timsali, bir eşsiz duruşu ile GIPTA ETTİĞİM KELEBEKLERİN SERÜVENİNİ ALATMAYA ÇALIŞTIM SİZLERE.

Bizler yeryüzünde var olan varlığını sürdüren hiç bir canlının TESADÜFEN oluşmadığını bilmeliyiz. Huzurlu bir cumartesi dileklerimle...

NİLGÜN ÇAKICI / BURSA

Not=Teşekkürler GEO DERGİSİ. Ek olarak verdiğin cd.dolayısı ile bana bu imkanı verdiğin için.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Metamorfoz (dönüsüm) konusunda anne karnindaki insan yavrusu (embryo) da kelebekten geri kalmiyor, bakiniz: http://virtualhumanembryo.lsuhsc.edu/HEIRLOOM/Stages/HEP_StagesFS.htm 36 günlük embryonun (sayfa 15) kocaman bir kuyrugu var, ayni bir balik larvasini andiriyor. Balik, tavuk, tavsan veya insan, bütün omurgali embryolarinin büyürken benzer süreçlerden geçtigini, bütün bu farkli hayvanlarin genç embriyolarinin biribirine çok benzedigini biliyor muydunuz?

Mustafa Tümener 
 02.08.2008 17:59
Cevap :
yanıtınız ve zarif katılımınız için çok teşekkürler.  18.08.2008 11:28
 

Tırtıllar bulundukları doğadaki bitkilerin yapraklarını yiyerek beslenip kelebek olurlar.Kaplan kelebekleri kekik bitkisini yer.Ve bu kelebekler toplu olarak yaşar.Ve toplu olarak uçarlar.Hani derlerya ömürleri 3 gün diye.Uzun yıllar içlerinde yaşadım.Binlerce kelebeğin arasından bir tane ölen kelebek görmedim Nasıl uçtuklarında insana varolmanın tarifsiz mutluluğunu yaşatıyorlarsa yok olduklarını da göstermiyorlar.Onlar sanki başka dünyanın canlıları.

serifsoner 
 20.02.2008 23:41
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Ömer Bey, verdiğiniz bu çok özel ve değerli bilgiler için. Sağolun.  21.02.2008 8:54
 

Çok af dilerim.Yanlış yönlendirmişim. Yazının adı KELEBEK LİN' de şöyle.Yazıp,tıklamanız lazım.Bilemezseniz şayet,en başlara doğru sayfamdan KELEBEK isimli yazıyı göreceksiniz. http://blog.milliyet.com.tr/Blogum.aspx?BlogNo=32051 Tekrar selamlar

Muzaffer Cellek 
 18.12.2007 15:00
Cevap :
Teşekkürler Muzaffer bey. Kelebekler kadar güzel ve efsunlu ama onlar kadar kısa olmayan güzellikler dilerim.  18.12.2007 16:58
 

En çok okunan sayfana 1 adet yorum gelmiş.Hayret.İnsanlar duyarsız mı bir tabiat harikası karşısında.Düşün.Bir tırtıl.Bildiğimiz çok ayaklı.Bundan o zarif kanatlar oluyor.Duygulu bir kalbi oluyor ve üstelik de uçuyor.Daima dikkatimi çekmiştir bu kelebek milleti.Yahu bir tırtıldan,poposunu kaldıramayan bir tırtıldan nasıl uçarı kelebek olur? Hayret.Onun için yazdım.Ah resimleri olsaydı.Ekleseniz olır da sonradan.Eklemeyi biliyor musun?Bilmiyorsan buradan tarif edeyim.Şimdi aşağıdaki adresten KELEBEK yazım var.Onu okumanı isterim.Bir tırtıla ilahi bir güç,akıl veriyor.Zerafet veriyor.Bu yazıyı fikrin olsun diye öneriyorum..Bu kelebek bloğuna bu yazı da yakışır hani.Selam saygı ve teşekkürlerimle: Sayfamı aç/Kendi önerdiğim yazılar var tam 8 adet.Onların içindeki Kelebekle ilgili yazı olacak.İşte o yazı.

Muzaffer Cellek 
 18.12.2007 14:48
Cevap :
Belki de sadece tıklayarak bırakanlar da oluyordur. Kelebek hobisi olanlar varsa...:) Bakın ben bu günümü yoruma adadım. Bunu da hep yapacağım. Sizin kelebek konulu yazınızı bulamadım. Sayfa adresi bildirirseniz sevinirim. Saygılar.  18.12.2007 17:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 238
Toplam yorum
: 966
Toplam mesaj
: 227
Ort. okunma sayısı
: 1444
Kayıt tarihi
: 26.03.07
 
 

Bursa'dan bir milliyet okuru olarak, burada sizlerle olmak çok güzel. Bir ev hanımıyım, iki çocuk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster