Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

30 Mart '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
27885
 

Titanik'te Unutulan Gerçek

Titanik'te Unutulan Gerçek
 

Titanik sizce bir aşk filmi değil mi? Hem de en iyi aşk filmleri listesinde ilk ona girecek kadar etkileyici öyle mi?

Ben ise Titanik’i her seyredişimde hüzünlenirim. Çünkü tarihi olaylardan esinlenerek yapılan filmlerin gerçek hikâye ile tutarlı olmasını isterim. Bazı değişiklikler yapılabilinir. Bu yönetmenin yorumudur. Yönetmen gerçekleri çarpıtmamalı, doğruların üstünü örtmemelidir. Titanik filminin yönetmeni olan James Cameron sayesinde genç nesil Titanik’i yanlış ve eksik tanımıştır. Bu yüzden Titanik filmini hiç affetmedim. Yüreğimin bir yerinde kalan duyguları sizlerle paylaşacağım.

Titanik, White Star Line adlı deniz ulaşım şirketi tarafından yapılmış, zamanının en sağlam ve konforlu gemisidir. Uzunluğu 200 metreyi geçer. Yolcu kapasitesi 2000 üzeridir. Sandal sayısı 16 adet olup dönemin yasalarının uyguladığı sınırın üstündedir. Herhangi bir felaket anında tam kapasiteli gemide bulunan 1178 kişinin tahliyesine yetecek sınırdadır.

14-15 Nisan 1912 gecesi ilk seferinde bir buzdağına çarparak bir saat içinde battı. Gemideki sandalların kapasitesi 1178 kişi olmasına rağmen sadece 705 kişi kazadan kurtuldu. Ölenlerin sayıları kesin bilinmemekle beraber 1500 kişiden fazla oldukları belirtilmektedir.

Filmimiz bu deniz kazası üzerine kurulmuştur. Oscar ödüllerini toplamış, müziği listelerden uzun süre inmemiştir.

Ancak çevremde tanıdığım orta yaş ve üzeri kişiler filmdeki yanlışlığın farkındaydılar. Çünkü Titanik ile ilgili daha önce de bir film çevrilmişti. Cameron’un filminin ilk filme göre felaketi daha yüzeysel anlattığını görmüşlerdi.

İşte gerçek Titanik!

Titanik’te insanlık tarihinin büyük ayıplarından biri yaşanmıştır.

Gemide filmde de görüldüğü üzere yoksul ve zengin yolcular birbirlerinden ayrılmıştır. Gemi buzdağına çarpınca zenginler sandallara bindirilmiş yoksulların bulunduğu bölüm kapatılmıştır. Ancak yoksullar kapıyı zorlayarak kırmış ve dışarı çıkmışlardır. Doğrudur ama eksiktir. Çünkü yoksul yolculara ait başka bölümlerde vardır. Oraların kapıları da kilitlenmiştir. Filmde o bölümlerde ne olduğu meçhuldür. Size söyleyeyim, kapıları açamadıkları için feci şekilde can verdiler.

James Cameron ne yapmıştır? Sınıfsal farklılıklar üzerinde fazla durmamış tam tersine yoksul genç ile soylu kız arasında bir aşk yaşatarak bu gerçeğin dışına çıkmıştır.

Önemli olan aşk değil mi? Kilitli kalan yoksulları boş ver. Aşktan çok mu önemli?

Gülü seven dikenine katlanır. ABD filmlerini seyredeceksek bu tür saptırmalara alışmalıyız. Ama araştırma yapabiliriz. Sizlere tavsiyem tarihi anlatan filmlerden sonra araştırma yapmanız.

Sinema çağımızın en büyük propoganda aracıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İtiraf edim bir deniz kazası geçirdiğim için bu filmi izlemedim...Bu film AŞK filmi olarak kayıtlara geçti. Seyreden herkes mükemmel bir aşk filmi olduğunu söyledi öyle yazıldı çizildi. Fİlmdeki bu çarpıklığı ilk kez senden duydım ve yine itiraf edim içim müthiş acıdı :( Filmi izlemediğim halde şu an filmden nefret ettim...Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 07.09.2008 15:03
Cevap :
Geçmiş olsun. Kurtulduğunuza sevindim. Film bana göre güzel başkalarına göre 15 defa peş peşe seyredilecek kadar güzel. Gerçek hikayesi ise yazıldığı gibi çok üzücü. Bırakın 3. sınıf yolcuları kurtarmayı, filikalar 1100 kişilik ama sadece 700 civarı kişiyi bindirmişler. Saygılarımı sunuyorum.  07.09.2008 16:53
 

bence filmin konusu çok güzel sonuçta filmlerin şarkıların bütün hepsi aşka yöneliktir. bu filmdede aşk olmasaydı ilgi çekmezdi hem bütün filmlerde aşk wardır ama insanların filmin ilgi gösterdiği yerler farklıdır.bu nedenle bazı şeyler fark edilmez..........................

Bussrraaa 
 29.07.2008 18:09
Cevap :
Katılmama hakkınız var. Nezaketiniz için teşekkür ederim, saygılarımla.  30.07.2008 11:03
 

Size katılıyorum.Cameronun titanik filmi felaten yerine aşk filmi olmayı tercih etmiş bencede.Film sanki bir tane değil iki tane.İlk başta aşk filmi sonra sadece 1 saat kadar kısmındaysa felaket filmi görünümünde.Saygılar...

oku-düşün-yaz 
 11.06.2008 16:17
Cevap :
Büyük trajedi, soylular sandallara diğerleri okyanusa. Saygılar.  12.06.2008 23:28
 

Gercek hayat baz alinsada genelde filmler gercege bagli kalmiyor. Icimden hosuma gitmesede bazen kabul etmek zorunda kaliyorum cunku sonucta belgesel degil izlediklerimiz. John Nash'in hayatinin konu edildigi kitabi ilk ciktigi ay okumustum, ertesi yil filmi cekildi "A Beautiful Mind" karisiyla ilgili bir cok detay dogru degildi ve filmi izlerken hayal kirikligina ugramistim. Daha sonralari izledigim bircok filmde fark ettim onlar bunu hep yapiyor :) "Elizabeth", kralice Elizabeth'in hayatini ne kadar anlatmisti, cok yergi almisti. "Cinderella Man" depresyon zamanlarini anlatan cok guzel bir filmdi, ama ... Gecen ay izledigim, Jane Austen'in hayatini anlatan "Becaming Jane" gercege ne kadar sadik kaldi ? kacma sahnesi ? Filmin hayatinin cok kisa bir donemine odaklanmis oldugunu gorunce hayal kirikligina ugradim, olgun bir kadinken hissettiklerini ogrenip,perdede gormeyi dilerdim. Ayrintilarina bakip yazarsaniz cok guzel olur, benim tarafta serde tembellik var :) Sevgilerimle.

Benchwarmer 
 08.03.2008 7:31
Cevap :
Benim en sevdiğim kısım filmlerden sonra araştırma yapmak. Çoğunda gerçeği değiştirme oluyor. "Cinderella Man" filmi gerçekten güzeldi. Sevdiğim filmlerin arasına girmiştir. Akıl Oyunları filmi de sinema olarak güzel filmlerin birisiydi ama gerçeğinden farklı olduğunu sizden öğrenmiş oldum. Çoğunluk en iyi oyuncu ödülününün (R. C) bu filme verilmemesinin haksızlık olduğunu söylemişti. Saygılar.  08.03.2008 13:06
 
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2611
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster