Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
493
 

Tiyatro bağımlısı oldum!

Tiyatro bağımlısı oldum!
 

Ful Yaprakları oyunundan bir sahne (Kaynak:İDT)


2009 yılını kendi adıma ‘’Sanat ve Kültür’’ yılı ilan ediyorum. Artık tiryakisi olduğum tiyatro, en sık katıldığım etkinliklerin başında geliyor. Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatrosu ve Özel Tiyatrolar çok güzel oyunlara perde açıyorlar. Bir hafta içinde üç oyun seyrettiğim oluyor.

Devlet Tiyatrosu’nun oyunları arasında ‘’Bavul Hikayesi’’ oyunu yerli bir yazarın, Oyunu Raşit Çelikezer yazmış, Turgay Kantürk rejisini yapmış. Işıl Dayıoğlu ile Nişan Şirinyan çok güzel bir oyun çıkarıyorlar. Oyun, uzun yıllara yayılan bir kadın-erkek ilişkisinin temel kırılma noktaları üzerine kurgulanmış.

Yine Devlet Tiyatrosu’nda Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı bir romandan oyunu uyarlayan ve rejisini yapan Özgür Yalım, sahneye çok güzel bir oyun getirmiş. ‘’Saatleri Ayarlama Enstitüsü’’ oyunu; saat, zaman ve insan ilişkilerini irdelerken, Türk insanının doğu ve batı arasındaki bölünmüşlüğünü de gözler önüne sermektedir. Bu oyunun kadrosu bir hayli kalabalık ve gerçekten de zevkle seyrediliyor.

Devlet Tiyatrosu’nun Şişli Cevahir Sahnesi’nde ‘’Ful Yaprakları’’ isimli oyunu Civan Canova yazmış. Turgay Kantürk’ün sahneye koyduğu oyun, günümüzün sanal iletişimine çarpıcı bir örnek teşkil ediyor. ‘’Ful Yaprakları’’ sesleri çıkmadığı halde hayata haykırmaya çalışanların oyunudur. Özlem Güveli Türker, Özden Çiftçi ve Musa Uzunlar’ın rol aldıkları oyun beni çok etkiledi.

Şehir Tiyatrosu’nun artık klasikleşmiş bir Aziz Nesin oyunu olan ‘’Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz’’ı kalabalık kadrosu ve ilginç hapishane dekoru ile seyredilmeye değer buldum.

Daha önce seyrettiğim oyunlardan bu yıl da sahnelenen Cahide Sonku’nun hayatını anlatan ‘’Dinmeyen Alkışlar’’ oyununu tavsiye edebilirim. Çok beğendiğim ‘’Yedi Tepeli Aşk’’ oyunu ise nedense repertuardan kaldırıldı. İyi ki seyretmişim diyorum bu oyun için. Tek kişilik bir oyun olan ve Sait Faik’in hayatını anlatan ‘’Meraklısı için Öyle Bir Hikaye’’ zevkle izlenebilir.

Gündemimde seyretmek istediğim oyunlar arasında ise ‘’Bir Şehnaz Oyun’’, ‘’Ölümsüz Öykü’’, ‘’Dönüşüm’’ ve ‘’Ne Dersin Azizim’’ var.

Ben tiyatro bağımlısı oldum! Darısı başınıza!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

valla ben bu aralar hem tiyatro hem sinema çok fena boşladım çok. utandım şimdi :((

beenmaya 
 20.01.2009 15:19
Cevap :
Kızıl saçlı güzel, Takıl bana gidelim tiyatroya, bara:))) Bu hayat ancak böyle yaşanır, öyle değil mi? Sevgilerimle  21.01.2009 22:34
 

İstanbul'da iken ben de tiyatro bağımlısı idim. Sanat inceltir ruhu ve zevkleri ve düşünceyi. Sizi tebrik ederim.

SEMA KILIÇ 
 17.01.2009 23:29
Cevap :
Sevgili Sema Ziyaretin için önce çok teşekkür ediyorum. İstanbul'un sonbaharı ve kışı için en ideal etkinliklerin başında tiyatro geliyor. Ben de çoğunu izleyerek, baharı yakalıyorum. Sevgilerimle  21.01.2009 22:36
 

Buraya da gelmişti bir kaç kez falan herhalde.. "çılgın yenge" Aydan Şener'in de içinde oldugu bir tiyatro.. sonra; Can Gürzap'ın oynadıgı bir oyun.. yalnız mehmet'in eve geliş saatleri ile pek uyuşmadı. Artık yaza.. gün uzadıgı zaman:)) Sırf bunlar için İstanbul'da yaşamak isterdim doğrusu.. Sevgi ve selamlarımla...

sema öztürk 
 14.01.2009 10:23
Cevap :
Sevgili Yağmur Zamanı, Şimdi Bir Şehnaz Oyun'dan geldim ve yorumunu okudum. Artık bu bağımlı sizler için de oyunları seyreder, gerekirse oynar:))) Sevgilerimle  14.01.2009 23:00
 

Haberleri bekliyorum. Malum benim gibi işkolik işkadınları kendilerine az zaman ayırabiliyorlar. Yanlışlığını bile bile bu döngüye giriyoruz. Sayende haberim oluyor. Bakarsın vakit ayırdığımda kaçarım önerilerin doğrultusunda. Sevgilerimle..

Güher 
 14.01.2009 9:47
Cevap :
Beni izle canım. Sanatsal haberler artık benden sana bonus olsun. Sevgilerimle  14.01.2009 23:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 228
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 1507
Kayıt tarihi
: 21.06.07
 
 

23.05.1974 İstanbul doğumluyum. Mediha Yener Moda Okulu'ndan stilistlik ve modelistlik sertifikaları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster