Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
639
 

Tiyatro Dünyası Oyuncuları - Arapsaçı

Tiyatro Dünyası Oyuncuları - Arapsaçı
 

Çocuk kitapları basan iki ortak. Ailece yakınlık içinde olan eşler. Birbirini aldatan, kandıran bir çift. Birbirine aşkla bağlı, ama yılların getirdiği alışkanlıkla ilişkileri azalan diğer çift. Bir akşam çapkın çiftler aynı evde sevgilileriyle buluşmaya karar verirse, eve bir de kitaplarının haklarını vermek isteyen azgın bir kadın ve birbirinden çatlak sevgililer gelmeye kalkarsa neler olur?

Tiyatro Dünyası Oyuncuları bu soruya cevap aradıkları oyunları “Arapsaçı” ile yeni sezonda sahneye çıkıyor. Ray Cooney’in kaleme aldığı, yönetmenliğini İsmail Can Törtop’un yaptığı oyunda, Eylem Şenkal, Berke Hürcan, Can Törtop, Ümmühan Kıldiş, Ferhat Balaban, Hande Melek, Aga Jablonska, Hakan Kutlay Kutlu rolleri paylaşıyor.

Yıllar önce Dormen Tiyatrosu’nda kahkahalarla izlediğimiz, şimdilerde dizilerde boy gösteren ünlü sahne sanatçılarının oynadığı müthiş komedi Arapsaçı oyununu, bu sefer yeni neslin tanınmış genç simalarından seyrediyoruz. Yeni bir ekip olmasına rağmen, geçen sezonun sonuna doğru sahneledikleri oyunları Arapsaçı’nı, yeni sezonda Eylem Şenkal transferiyle güçlendiren ekip, bu sezonun iddialı komedisi olmaya aday görünüyor.

Bu tarz komedilerin en önemli noktası, ekip olabilmek ve ekipçe, hiçbir hataya yer vermeden, en yüksek tempoda oynamaktır. Maalesef bu tür oyunların ortası yoktur. Ya çok iyi oynanır ya da çok kötü. Ama Tiyatro Dünyası Oyuncuları gerçekten hakkını vererek, iyi oynuyor. Tıklım tıklım salonu kahkahalara boğarak, alınlarından akan terin hakkını veriyorlar.

Linda karakterini canlandıran Eylem Şenkal çok doğru bir transfer olduğunu sahneye girdiği ilk anda gösteriyor. Televizyondan tanınan bir oyuncunun, er meydanı olan tiyatro sahnesinde ne yapacağı her zaman merak konusu olur. Ama Eylem hanım üstün performansıyla, kısa zaman içinde uyum sağladığı ekiple gücünü gösteriyor. Biraz da temposunu arttırıp, esprilerini satmak adına hızlanırsa tadından yenmez bir oyunculuk olacaktır.

Henry rolüyle Berke Hürcan, oyuna kolay adapte olmuş. Jön tipini güzel sergiliyor. Oyun içinde sırıtmadan, başarıyla yerini alıyor. Yalnız çok hızlı konuştuğu ve yuvarladığı için söylediklerini anlamak zorlaşıyor. Bu sorununu giderdiğinde sahnede duruşuyla, oyunuyla daha keyifli hale geleceği kesin gibi.

Filip tiplemesiyle Can Törtop, türün yabancısı olmadığını, enerjisini nasıl kullanması gerektiğini bilen, esprilerini yerinde ve eğlenerek yapan bir oyuncu olarak göze çarpıyor. Oyunun lokomotifi olarak, ekibini çok iyi dengeliyor.

Joanna tiplemesiyle Ümmühan Kıldiş için söylenecek çok şey var. Tam bir komedi oyuncusu. Uzun yıllar bu türün içinde, işi ustalarından öğrenmiş olması nedeniyle adeta sahnede ders veriyor. Dozunu, dengesini çok iyi ayarlayarak, keyifli bir seyir yaratıyor.

Alister tiplemesiyle Ferhat Balaban iyi bir görüntü çiziyor. Esprileri yerinde, tempoya güzel ayak uyduruyor. Biraz abartılı olan hareketlerini bırakıp, komedi oyunu içindeki ciddiyeti ele alsa sanırım çok daha iyi bir performans sergileyebilir.

Bayan Smith rolüyle Hande Melek, isterik kadın rolünü hakkıyla yerine getiriyor. Dozu, enerjisi ve temposu yerinde. Belki Bayan Smith’in isteriklik ile edepli kadın arasındaki çizginin altını çizse komiğini çok daha fazla çıkarabilir.

Hakan Kutlay Kutlu ise fazla abartılı ve güldürme çabası içinde olması nedeniyle, zaman zaman güldürmekten uzak kalıyor. Biraz daha yalın, komedinin ciddiyeti içinde olması gerekiyor.

Fars türünün özelliğinden dolayı, oyuna bütün olarak bakıldığında tam bir ekip çalışması olduğu kendini belli ediyor. Sadece ekip olarak biraz daha tempoya ihtiyaçları var. Zaman zaman meydana gelen kopmalar, oyunun bütününü etkiliyor. Bunun dışında kahkahalarla seyredilen, alın akıyla içinden çıkılmış bir oyun olarak göze çarpıyor.

Dekoruyla, müziğiyle, temposuyla tam bir profesyonel olmayı başaran Tiyatro Dünyası Oyuncuları, kısa zamanda çok başarılı olacak gibi görünüyor. Umarız ki yakın zamanda al takke ver külah sistemiyle çalışan ödül jürileri, genç neslin de farkına varır ve onların hakkını da teslim etmeyi başarabilir.

Soğuk havaların yaklaştığı şu günlerde, içini ısıtacak, keyifli, neşeli ve kahkaha dolu bir yer arıyorsanız, Tiyatro Dünyası Oyuncuları’ndan “Arapsaçı” sizin için doğru adres olacaktır. İyi seyirler.

23 Ekim 2013 Çarşamba – 20:30 – Kozyatağı Kültür Merkezi (Kozzy AVM)
30 Ekim 2013 Çarşamba – 20:30 – Duru Tiyatro Sahnesi (Kadıköy)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 400
Kayıt tarihi
: 01.05.12
 
 

Konservatuar mezunu tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve eğitmen. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster