Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '12

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
123
 

Tiyatronun gücü

Tiyatronun gücü
 

Antalya ili Serik ilçesinde bulunan M.S 2.yüzyılda Romalı'lar tarafından inşa edilen, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist'in ziyaret ettiği Aspendos antik Tiyatrosu günümüzde konserler ve diğer etkinlikler için kullanılmaktadır.

Antik tiyatrosu'nun küçük bir öyküsü var. Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka; "Kim, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim" diye duyurur. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri, bir çok zorluğu geçerek, getiren su kemerleri, diğeri ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar. "Kral kızını bana vermeli". Akustiğe hayran kalan kral kızını tiyatroyu yapan Zenon'a verir.

"Hem bizi hem tüm muhafazakarları aşağılamaya başladılar. Pardon ama siz kim oluyorsunuz. Bu ülkede tiyatro sizin tekelinizde mi, sizin elinizde mi.. O devir geçti. Bu ülkede pırıl pırıl yetişen bir nesil var. Yeni bir teklif getireceğim, tiyatroları özelleştireceğiz".

Tiyatrolar rakı fabrikası değildir. Türk Telekom değildir. Seka fabrikası hiç değildir, özelleştiremezsiniz.

Tiyatro, bir sahne sanatıdır. Bir gösteri sanatı olarak da tanımlayabiliriz. Tiyatro; insanı insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır.

Devlet tiyatrosunda, yardımcı oyuncu olarak ilk "Sümüklü" rolünü severek oynamıştım. Kendi dışınızda başka bir kişiyi oynamak, tanımı güç bir mutluluk hissi veriyor insana. Oyun karakterinizle seyirciyi farklı yerlere taşıyorsunuz. Seyirciyi bazen bulutların ardına, bazen izsiz bir çöle, bazen de mor menekşelerin, sümbüllerin, ortanca çiçeklerin bulunduğu bahçelere götürüyorsunuz. Bundan iyi bir keyif olabilir mi.

Arınç; "Tiyatro konusunu enine boyuna ele aldık, masaya yatırdık, taslağı hazırladık, kararımız kesindir" şeklinde açıklama yaptı.

Yahu, toplasan toplasan, 300 Şehir Tiyatrolarında, 500 Devlet tiyatrolarında oyuncu kadrosu var. Bu oyuncular sanatın evrensel gücünden başka bir güce sahip değildirler. Elbette size karşı koymaları düşünülemez.

Kapitalizm sistemin içinde sanatın, özellikle tiyatronun yeri yoktur, çünkü sanatın eleştirel güçü kapitalizmi olumsuz yönde etkiler de ondan. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2322
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster