Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1018
 

tiyatronun koca çınarı Hadi Çaman yok artık

tiyatronun koca çınarı Hadi Çaman yok artık
 

Doğum adı Hadi Çaman
Doğum 13 Ocak1943
Kastamonu
Alanı Tiyatro

Etkin yılları 1975-2005

Hadi Çaman (d. 13 Ocak 1943 Kastamonu), Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen, yazar.

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. Sonrasında Belediye Konservatuvarı'nda okudu. Amatörce ilgilendiği tiyatro sanatında 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları'nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı. Daha sonra Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. O zamandan beri aralıksız olarak Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmektedir. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap yazdı (Can Yayınları). Birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller aldı. Bengi Şen ile olan evliğinden Efe adlı bir oğlu vardır. 15 Aralık 2007 günü, ALS hastalığı saptamasıyla oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesinde, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınmıştır. Türk tiyatrosunun nitelikli ve sevilen bir oyuncusudur ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları'nda pek çok tanınan oyuncu yetişmiştir.

Büyük usta, büyük oyuncu değerli insan, değerli hemşehrimiz Hadi Çaman'ı yakalandığı amansız hastalık yüzünden erken kaybetmenin acısı içerisindeyiz. Tüm tiyatrocu dostları, Kastamonu halkı ve sevenlerine baş sağlığı dilerim. Rahat uyu Hadi Çaman bizlerde bıraktığın sevgin, saygınlığın ve eserlerin asla unutulamaz. Rahat uyu mekanın cennet toprağın bol olsun..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rıfat Ilgaz'ın izinde dev bir sanatçı daha acımasız hastalığa boyun eğdi...Mübarek günlerimizde,O'na,Tanrıdan rahmet diliyorum...Sanat camiamızın ve ailesinin başı sağolsun...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 24.09.2008 0:37
 

Adı gibi hızlı ve acelecici yaşayan büyük usta ...Sizii hiç unutmayacağız. Yeriniz doldurulamaz..

seloatılkan 
 23.09.2008 22:04
 

Uzun süre hasta yatıyormuş.Allah rahmet eylesin. kimler unutulmadı ki.Bin ölecek bir ölenin ardından ağlarmış ta ,geride bıraktığı bir şeyler var .Bakın adını anıyoruz.O zaman ölümsüzlük bu olsa gerek. Vakti gelen gidiyor.

ütopik 
 23.09.2008 20:47
Cevap :
Evet ütopik gelen gidiyor ama önemli olan insan yaptıklarıyla ardından adının anılması ve yaşatılmasıdır.  23.09.2008 21:40
 

sanatcılar ölmezmiş..sevgiler

Mehmet Önkibar 
 23.09.2008 20:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 497
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 3279
Kayıt tarihi
: 04.09.07
 
 

Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamıysa kibirlendirir.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster