Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
715
 

TMP

TMP
 

Emekli Paşalardan Osman Pamukoğlu da bir parti kurarak siyaset sahnesine çıktı. Pamukoğlu'nun partisinin adı Halk ve Eşitlik Partisi (HEPAR)..! Partinin ne kadar ismiyle müsemma olacağını kestirmek güç şimdiden ama Genel başkanının açıklamalarına bakınca, bu partinin DEP, HADEP gibi partilerin tam karşısında oturacağı anlaşılıyor.

Osman Paşa zaten PKK ile mücadelesi ve bu mücadeleyi televizyonlarda dizi olarak anlatmasıyla tanınmış biriydi. Partisinin ana hedefine de bunu koydu: Terörle Mücadele...

Askerlerimiz muvazzafken, yani görev başındayken, Terörle mücadelenin "sonsuza kadar" süreceğini söyleyip duruyorlardı, emekli olanlarının da yine aynı amaçla siyasi parti kurduklarına göre, gerçekten bu ülkenin terörle mücadelesi sonsuza kadar sürecek.

En azından kısa vadede, terörün bitmeyeceği anlaşılıyor. Yoksa, terörle bunca zaman uğraşmış, bu konuda son derece tecrübe sahibi bir paşa, varlığını "teröre" borçlu olacak bir parti kurar mıydı? Yani, Türkiyede terör bir sene, altı ay sonra bitecek idiyse, bu kadarcık süre için bir parti kurmaya ne gerek vardı?

İnsan şüphelenmeden edemiyor; gerçekten birileri otuz yılı aşkın uğraştığımız bu terör belasını çok daha uzun sürelere yayılacak kadar, uzun vadeli mi kurguladılar. Bunu muvazzaf askerlerimiz ve emekli asker olup siyasete soyunanlarımız biliyor da, bize açıkça söylemiyorlar mı?

O zaman, yeni partiler de bekleyebiliriz, zaten bol partili siyasi hayatımıza: Örneğin, TEMP (Terörle Mücadel Partisi) veya ŞÖP (Şehitler Ölmez Partisi ) ya da TLP (Teröre Lanet Partisi)...gibi..

Terör kanımızı emiyor. Ülkenin her yöresinde canlar gidiyor. Mücadele edilecek elbette, edilmeye de; bunun sonunu getirmek konusunda bir fikri ve bir çabası olan yok mu?

Bu ülkede, artık kan dökülmeyecek, müjdesini hiç duyamayacak mıyız?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali bey merhaba. Öncelikle Pamukoğlu'nun 93 den beri emrinde olduğu hükümetlere ve üstlerine rağnen yaptığı konuşmaları, emeklilik sonrası yoğunlaşan yazılarını ve 6 kitabında ortaya koyduğu anafikri okurumalısınız. Birincisi "Terör silahla çözülemez." bunu diyor. İkincisi "Mücadele iyi komuta edilmeli." Bunu da diyor. Bu ikincisini 'askeri mücadele' için söylemiyor. Burada komuta edilmesi gerektiğini düşündüğü şey bizzat devletin kendisi. İşte partileşme sürecinin altında da bu var. Yani "doğru komuta edilen bir devlet için VARIM!" diyor. Eğer ki söylemini anlatmayı başarır ve en üst komutan olan milletin olurunu alırsa, o durumda da görevi almaya talip. Burada: "Bir askerin, ünuformasını çıkardığı anda artık sivil olduğu anlaşılmalıdır. Bazılarımızın eski askerlere hala askeri misyon yüklemeye çalışması bence doğru değildir. En azında 'demokrasi' mantığı otuturtmaya çalışıyorum diyen birilerinin bu hakkı yoktur. Yoksa devletin sadece terörle mücadele olmadığının farkında.

Murat SEVGİ 
 06.09.2008 21:49
Cevap :
Murat bey, prensip olarak Paşa'nın siyasi parti kurmasına karşı değilim..Aslında, gizli kapaklı darbecilik işleri yapmaktansa, parti kurup milletinin önüne çıkması daha saygın ve daha anlamlı bir davranıştır..Ancak benim kaygım, terör üzerinedir. Yani terörün bir çeşit sektör, bir tür siyasi iktidar malzemesi haline getirilmiş olmasıdır. Oysa terör devletin işidir; hangi siyasi parti iktidar olursa olsun..Selamlarımla, teşekkürler..  06.09.2008 23:28
 

Hangi meslekten olursa olsun, biri siyasete soyunduğunda yadırganmıyor da neden bir asker emeklisi aynı şeyi yaptığında tepki alıyor ve sorgulanıyor? Acaba bir askerin aldığı eğitimin sadece askerlik olduğu mu sanılıyor? Muvazzaf iken PKK ile mücadele eden bir asker, emekli olduğunda PKK'nın uzantısı olan bir siyasi parti ile siyasi arenada mücadele etmeye kalkınca neden yadırganıyor? Cevaplarınız varsa öğrenmek isterim. Saygılar.

Nilgün Akad 
 06.09.2008 1:01
Cevap :
Yadırgadığım şudur Nilgün hanım, elbette emekli bir asker de siyasi parti kurabilir, ancak amacı sadece terörle mücadele olan siyasi parti olmaz..Farzedinki iktidar oldular, ekonomi,eğitim,dış politika, sanayileşme....bunlar ne olacak..? Bunları kim yapacak ve nasıl yapacak..? Kaldı ki, terörle mücadele etmeyen siyasi parti ve iktidar var mı ki, zaten..Devlet sorumluluğu alan herkes bunu yapmak zorundadır. Terör siyasetin malzemesi olmamalıdır...Selamlar.  06.09.2008 12:30
 

terörden beslenen taraflardan kurtuldumadıkça buda her iki tarafın kendi şiddet karşıtlarının mücadelesine bağlı bir süre daha böyle gidecek. saygılarımla..

Salih ERDAGI 
 05.09.2008 15:13
 

Merhaba Ali Bey...Siyasi partiler, demokrasili yaşamımızın bir gereğidir.Demokrasiyi ikinci plana atan ya da yok sayan bürokratik zihniyetteki insanların kuracağı partiler ülkeye hiçbir şey kazandırmaz. 12 Eylül sonrasında örneğini görmedik mi? Kenan Evren de, Orgeneral Turgut Sunalp'a da bir parti kurdurmak (Amblemi sanıyorum "horoz" du) istemişti ama başka bir Turgut, önün ötmesine izin vermemişti.Ülkemizde, neredeyse adam başına bir parti düşecek. Demokrasi onun bunun oyuncağı olmamalı.Selamlar

cdenizkent 
 05.09.2008 12:03
Cevap :
Daha da kötüsü Terör'ün siyasete malzeme haline getirilmesi..Teşekkürler,selamlar...  05.09.2008 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster