Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
695
 

Tohum atıldı dün gece hayata

Tohum atıldı dün gece hayata
 

Yeğenimin (Aybüke) Lise mezuniyet balosunda ki duygularım gözümden süzüldü bir peçete üzerine, aynen paylaşmak istedim. Benim iki tane şeker mi şeker yeğenim var. Geçen sene İzmir’de yaşayan yeğenimin (Kaan) mezuniyet coşkusuna katılamamıştım ama sevincini içimde paylaşmıştım.

Dün gece diploma töreni vardı klasik kep atılan cinsinden. Görkemliydi bizim kız diğerleri gibi. Gençlik kokuyordu etraf kıpır kıpırdı her biri. Bende ki neşeyi sormayın gitsin anlatamam. Heyecanları gözlerinden okunuyordu, yürek ritimlerine ayak uydurmak zor olsa da; her daim “Neşeli ol ki genç kalasın” şarkısını söylediğim için uydurdum vallahi onlar kadar ben de coştum. Gençliğe adım atmanın heyecanı, bir dönemin bitmesinin hüznü ve önlerine açılan kocaman dünyanın merakıyla coştukça coştular. Onlardan geri kalır mıyım hiç oturmadım vallahi.

Eğlencenin yanı sıra birbirlerinden kopmamak yeminleri dillerinde yaşamlarında ki en önemli ve en tatlı anılarını yaşıyorlardı bu gece hem de en güzelini. Minik yüreklerinin gonca gülden tebessümleriyle aydınlatıyordu o masum yüzleri.

Bayrak ve flamalar ellerinde ritmik adımlarıyla kürsüye sıralandılar boy boy. Yerlerinde durdurmak zor oldu tabii kıpır kıpır afacanları, öğretmenlerin çabaları taktire şayandı. Müdür bey söze başladı. Titrek sesiyle ve bir o kadar da gururlu “Hayata tohum atıyorum bu gece hem de altmış tane” İşte o an aileleri tatlı bir hüzün kapladı, gurur yüklü yürekleri, sanki özgürlüğe uçuracakları gün gelmiş gibi yağmur dolu gözleri damlacıklardan gül kondurdu yanaklarına. Pembe göz yaşlarını kurulama yarışına girişen mendiller gülümsüyordu. Çocuklar dememeliyim değil mi? gençler meraklı bakışlarla “Neden ağlıyorsunuz bu bizim en güzel günümüz” demezler mi? ben dahil herkes rüzgarı suçladık gözlerimizi kaçırarak. Teker teker diplomalarını aldılar kırmızı kurdeleli. Alkışlar eşliğinde.

Evet hayata ekiliyordu nadide tohumlar. Ve filiz vereceklerdi mavi, yeşil. Doğacaktı güneş gibi her biri. Onlara emanetti bu vatan, emanetlerini devralmalarına çeyrek vardı. Bu kuşaktan başarı bekliyorduk. Gururlu, onurlu ve temiz bir topluma (umarım başarırlar, bizler gibi sınıfta kalmazlar) hazırdı yürekleri. Keplerini fırlattılar gökyüzüne melodiler eşliğinde hayatlarının dansına hazırlardı artık bir iki üç... Orkestra da vals sesi yükselirken kelebek gibi dans eden cici kızları, yakışıklı delikanlıları izlemek nefisti. Sınıfın en yakışıklı delikanlısı benim kavalyemdi açıklayayım.

Gecenin sonuna doğru vedalaşma zamanı geldi, arkadaşlarına sarılıp vedalaşmak zordu, yazışacaklarına, görüşeceklerine dair sözlerle ama yine de coşkuyla bitirirken geceyi yorgun argın hayata adım attık birlikte.

Umutla, Coşkuyla...

Yüreklerimiz gurur yüklü
Ceplerimiz umut dolu
13/06/2007

Hayat yolunuz AÇIK olsun

güzel kızım

doğduğun gün
sanki dün
nasılda girmiştin
hayatımıza
mutluluk saçmıştın
yuvamıza
mezuniyet günün
işte bugün
tohum atıldı hayata
yeşerecek umutla
koca bir ömür
var önünde
yolunu iyi seç
senin gelecek
azimle sarılın sıkı sıkı
teslim edeceğiz
dünya size emanet
sevgi güneş gibi
parlasın
mutluluk olsun
barış dolsun
o küçük yüreğiniz.
13/06/2007


Yakışıklı oğlum

Bugün senin
doğum günün
bu ikinci doğuşun
sevgi yoksunu
dünyaya filizlendin
güneş olup
ışık saçtığın gün; bu gün
emanet bu vatan
size muhtaç dünya
sizin o genç yüreğinize
sevgi olsun
altın anahtarınız
zorlamadan
açar her kapıyı
barış güvercinlerini
salıverin evrene
14/06/2006

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne büyük mutluluk gözyaşlarımız hep sevinçden olsun.. mutlulukdan..sevgi ile kal.. Bir itiraf Milliyet blogda ilk sizin blogunuzu okumuştum..yazınızı okuyunca kıskanmıştım. iyiki raslamışım size..sevgiler

Halide 
 16.06.2007 0:41
Cevap :
Yapmayın ne güzel yazılar var benim yazılarımın yanında ben karalıyorum..Mutluluk hep sizinle olsun sevgiler  18.06.2007 9:34
 

Meral hanım genç nesil, eğitimli,çağdaş, ülkesi için çalışacak genç beyinlere ihtiyacımız var. Ve bunların kıymetini bilmemiz gerekir.Kendinize iyi bakın en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 14.06.2007 23:23
Cevap :
Umarım mehmet bey hepsi başarır teşekkürler  15.06.2007 9:03
 

Yolları her daim açık olsun. Gütün geçlerimizin için bunu diliyorum. Sevgilerimle...

Sema GÜZEL 
 14.06.2007 21:39
Cevap :
Teşekkürler Selma hanım umarım hepsinin yolu prıl prıl olur  15.06.2007 9:04
 

Nasıl duygulandım yazınızı okuyunca. Çocuklarımızla, yeğenlerimizle gururlanmak da bambaşka bir duygu. Hepsinin yolları açık, şansları güzel olur inşallah. Sevgiyle kalın.:)

Özlem Akaydın 
 14.06.2007 17:08
Cevap :
Duygulanmamak elde değil ki Özlem hanım elinizde doğup büyüyenlerin kocaman adam olmaları hem sevindiriyor hem de böylesi hüzünlendiriyor.Umarım hayatları başarılarla dolu olur hepsinin teşekkürler  15.06.2007 9:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 698
Toplam mesaj
: 239
Ort. okunma sayısı
: 830
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

Şiir yazmaya çalışan, müzik dinlemeyi seven, Fotoğraf çekmeyi seven, Doğayı ve içinde barındırdık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster