Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '10

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
389
 

Tohum

Tohum
 

son


Tohum nedir, ne işe yarar? Ne maksatla kulanılır? Tohum doğanın başlangıç noktası ve devamı. Hayatın devamı tohuma bağlı gündemimizde bitkilerin tohumları özellikle tarımı yapılan bitkilerin tohumları gündemimizi işgal ediyor. Neden? İnsanoğlu tarımı keşfetmeye başladığından beri tohum onun için çok önemli olmuştur. Yılar içinde tohum ticarette de önemli pay almıştır.Tohum okadar önemli bir parçasıdırki tarımın. Üreticinin kazancı onun şifrelerinde saklıdır. Ayrıca yeni çeşitleri elde etmek eski çeşitleri tatları özellikleri kaybetmeden yıllar sonraya aktarmak hep tohum sayesinde olur. İnsanlık artık tohumun yetiştirilmesi yanı sıra genetik yapısıyla da oynamaya daha doğrusu ihtiyaçları ölçüsünde müdahalelere başladı. Bunlar nasıl işlemler kısaca bir türe başka bir türden yada hayvansal organizmadan gen aktarımı. Klasik tohum üretme metodlarının yanı sıra özel genetik müdehale yöntemleri geliştirmeye başladı.

İnsan nüfusu arttıkça ürün yetiştirmenin en önemli unsuru kalite ve verim kavramları birbirine zıt hareket etmeye başladı. Hem en verimli hemde en kaliteli ürün peşinde koştu insanlık. Bunun için bir çok çalışma yapıldı. Bir çok tarım ürününün verimleri çok yukarılara çıkarıldı. Bu gelişmeler yaşanırken burada ön plana hep tohum çıkmıştır. Bunun sonucunda tohumla çalışan bir çok ticari firma ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar sonucunda birim alandan alınan ürün miktarları çok artmıştır. Bu artışlar yaşanırken kalite kriterleri bir noktadan sonra gerilemeye yada alışılan kalite kriterleri değişmeye başlamıştır.

Son yıllarda tohumların genleriyele oynanması gündeme damgasını vurmaktadır. Hangi ürünlerde neden tohumların genleriyle oynanmıştır. Ve bunu kimler neden yapmıştır? Bunu sorgulamak gerekiyor.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nuri bey, çok sorduğumuz, cevabını çok önemsediğimiz, yaşamsal ve o derece kritik konulardan söz etmeye başlamanıza çok sevindim. En çok merak ettiğimiz konu da olsa, belki doğru sorular bile soramadığımız kadar uzmanlık isteyen bilgi birikimine ihtiyacımız var.Bilgi birikiminizi aktarmaya başladığınız için çok teşekkür ederim.

Özlem Erkaplan 
 18.03.2010 18:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 325
Kayıt tarihi
: 12.02.10
 
 

İzmir Karşıyaka'da oturuyorum. 1964 Ankara doğumluyum. Ziraat Mühendisi olarak özel sektör tohumcu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster