Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '14

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
73
 

Tohumcu Türkiye uyanıklığı ?

Tohumcu Türkiye uyanıklığı ?
 

Ülkemizde tohum üretimi çoğunlukla özellikle değeri yüksek olan sebze ve bazı tarla bitkilerinde hala ithalatla kaşılanmaktadır. Ayçiçeği, pamuk, mısır, sebze tohumlarının hala büyük çoğunluğun ithal tohumluktur ve yabancı sermayeli firmalar tarafından Türkiye'de serbest piyasa koşullarına uygun olarak satılır ve dağıtılır.

Yerli tohum firmaları son yıllarda sayı ve kalite olarak hızla artarken ithalat az da olsa bazı ürünlerde azalmaktadır. Fakat buğdayın anavatanında tohumunu bile ithal eden bir Türkiye gerçeği de değişmeyen acı bir gerçektir.

Patates, şeker pancarı, mısır, ayçiçeği, pamuk, soya, meyva anaçları, domates, biber, kavun, marul, ıspanak, havuç gibi bitki türlerinde dışa bağımlılık fazlasıyla vardır.

İhracat ise bazı sebze ve tarla bitkilerinde az da olsa var olmasına rağmen Türkiye henüz tohum üreten ve ihraç eden bir ülke konumunda değildir.

Az sayıda ama Avrupa birliği gibi önemli  bir pazara bile tohum satan yerli firmaların olduğu ve büyük başarılar elde ettikleri gerçeği de yadsınamaz bir gerçektir.

Fakat gerçek olan bir durum varsa bakanlığın özel sektör tohum firmalarına desteği sadece kanuni çerçevededir ve daha ötesi yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1796
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster