Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
424
 

Tokalaşmanında bir adabı var

Tokalaşmanında bir adabı var
 

“Ne yakışıklıdır o, ne seksi

Kadınları baştan çıkarır bir bakışıyla”

Bildiniz değil mi? Ünlü aktör Kevin Costner’dan bahsediyorum. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda ki en özel ve değerli konuğu. Kalkıp ta Amerika’dan gelmiş, vereceği konser öncesi Cumhurbaşkanını ziyaret etmek istemiş ne kadar ince bir davranış sergilemiş. Sanki barış elçisi gibi ama vurdumduymaz tavırlarla adeta, başkan Bush.

Video görüntülerini birkaç kez izledim ve de çok rahatsız oldum. Kim olursa olsun bulunduğu ülkenin en üst yöneticisinin karşısında elleri cepte ukala tavırlarla konuşması hiç kimse tarafından hoş karşılanmasa gerek. Sanki mecburiyetten gelmiş gibi bir tavır sergilemesi ve ülke liderlerinin bu tarz davranışı asker arkadaşıymış gibi doğal karşılaması. Ha birde sanırım yanındaki koruması olacak, Cumhurbaşkanıyla tokalaşırken yapışık vaziyette Kevin’i korumaya çalışması ve emir subayı tarafından ileriye gitmesi için uyarılması, çok dikkatimi çekti. Ne bu ya, kimsin sen? Aslında oradaki herkes rollerini çok güzel oynadılar ama bu kadarına da pes doğrusu. Birde sol el cepte tokalaşmak ne ifade ediyor diye de şöyle bir beden dili üzerine araştırma yaptım ki buda beni çok şaşırttı.

İnsanların kendilerine en çok temas ettikleri ve gerginliklerini hafiflettikleri yüzlerce davranış incelendiğinde en çok aşağıda sıralanan yedi jestin tekrarlandığı görülmüştür.

1- Çeneye yaslanmak
2- Saçı okşamak
3- Yanağa yaslanmak
4- Ağza temas etmek
5- Şakağa yaslanmak
6- Elleri cebe sokmak
7- Kollarla bedene sarılmak

İnsanın kendi bedenine temas ederek iç gerginliğini hafifletmeyi amaçlayan bu jestler hem kadınlar, hem de erkekler tarafından yapılır. Ancak saçları okşamak ve kolları bedene dolamak daha çok kadınlara, şakağa yaslanmak ve elleri cebe sokmak daha çok erkeklere özgü jestlermiş.

Demek ki aktörümüzün üzerinde büyük bir görev var. Bu birinci görüş. Yakışıklı bir film artisti karizmayı çizdirmemesi için fotojenik davranması gerektiği için böyle tokalaşmışta olabilir. Buda ikinci görüşüm. Sonuncusu ise; Türkiye’nin önemini ne kadar bildiği şüpheli bir durum olduğu kadar bizleri önemsememiş olmasından dolayı da böyle bir davranış sergilemesi de mevcut. Kim ne derse desin benim gözümde sıfır. Ne demiş atalarımız “Cahillik gitse bile eşeklik baki kalır”. O kadar kültüre, o kadar insan ilişkilerine karşılık yine de hoş görüyle bakılmayacak bir davranış. Özellikle Cumhurbaşkanı ve başbakanla bu tarz bir tokalaşma sergilemiş. Görüntülere tekrar tekrar baktım Genel Kurmay Başkanıyla gayet ciddi bir şekilde tokalaşmış. Sizce de bir anormallik yok mu? Artık ülkemin insanlarını anlayamaz oldum. Dünya’ya reklam için bu kadar basit bir duruma düşmek niye? Evet soruyorum size, niye?

Resim: milliyet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yürekten tebrikler,günlerdir içimden geçenlere tercüman olmuşsunuz.Pes yani diye diye seyredip kıvrandık artisimizi!

A1b2c3 
 02.11.2007 17:14
Cevap :
Sizin sesiniz olabildiysem ne mutlu bana. Yorumunuz için teşekkürler.  02.11.2007 23:58
 

Büyük bir olay haline getirilerek düşülen durumda cabası. Aynı davranışı İngiltere Başbakanı karşısında yapar mıydı acaba Kevin Costner ? Gelmeden önce her türlü bilgi veriliyor, gideceği ülkenin özellikleri, nelerden hoşlanır, nelere zaafları vardır, nelere karşı zayıftırlar hepsini bilerek geliyorlar.. Önemsememek, stres, duyarsızlık, sanatçı rahatlığı...Bizim hangi sanatçımız ABD Başkanı ile görüştü ve bu kadar gündem oldu ....hiç?...

Tuğba 
 30.10.2007 21:29
Cevap :
Ne desen haklısın sevgili Tuğba, Türk olmakla gurur duyuyorum ama, değerlerimizi ve saygınlığımızı kaybetmektende korkuyorum. Yorumun için teşekkürler.  31.10.2007 9:09
 

Hey Büyük Atatürk,makamın ne hallere düştü,Ülkesinde çaptan düşmüş bir artist eskisi,dolarlarına dolar katmak için şarkıcılığa soyunmuş,bizimkiler de neredeyse boynuna dolanacaklar...Türkiyeme yazık oluyor yazık...

Mesut Selek 
 30.10.2007 13:53
Cevap :
Çok yazık malesef... Teşekkürler efendim.  30.10.2007 20:14
 

Gerçekten güzel bir tespitleme yapmışsınız, dediğiniz gibiyse, ne söyleye biliriz ki, dünyayının tek hakimi benim edasındaki bir ulusun bir ünlü filim sanatçısından böyle bir tavır beklemek çok yanlışmı doğrumu bende çözemedim.. Sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 30.10.2007 12:40
Cevap :
Sanatçıya her zaman saygım vardır ama sanatçı bile olsa, yeri geldiğinde nasıl davranması gerektiğinide bilmeli bence. Yorumunuz için teşekkürler. Sağlıcakla kalın.  30.10.2007 13:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 305
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 1925
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Müzik ve amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Yazma isteği içimde vardı. Mutlaka bir gün düşünce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster