Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '13

 
Kategori
İyi Manzaralar
Okunma Sayısı
818
 

Tokat'ta gezilecek 10 Güzel Mekan

Tokat’ta yaşayan bir yazar olarak gezilecek ve görülecek 10 güzel yeri Tokat’a gelmek isteyen insanlara rehberlik olsun diye paylaşalım dedim.

1. Ballıca Mağarası

Tokat’ın en yakın ilçesi Pazar(Tokat’a 28 km) ilçesine 8 km mesafedeki Ballıca Köyünde bulunan Ballıca Mağarası Dünyanın 8. Harikası olarak anılmaktadır. Çok güzel sarkıt ve dikitler olan bu mağaranın ucu bucağı olmayıp, bir kısmı ışıklandırılarak ziyarete açılmıştır ve Tokat’a gelenlerin uğrak yerlerinin başında gelir.

2. Mahpere Hatun Kervansarayı

Pazar ilçe merkezinde bulunan bu kervansaray Selçuklu Sultanı Aleattin Keykubat’ın annesi Mahperi Hatun adına yaptırdığı bu kervansaray Sivas Tokat Samsun güzergahından geçen tarihi ipek yolunun üzerinde bulunmaktadır. Son yıllarda restore edilerek düğün, toplantı ve ziyaretçilere açılmış olup özellikle yaz aylarında çok ilgi görmektedir

3. Kaz Gölü

Pazar ilçesine bağlı Üzümören Kasabası Çiftlik Köyü yakınlarında bulunan bu göl sazlarla kaplı olup birçok kuş türünü içinde barındırmaktadır. Gözetleme kuleleri yapılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş olup, Tokat’a gelenlerin ilgi ile izleyeceği bir kuş cennetidir

4.Sulusaray Kaplıcaları

Tokat’a 68 kilometre uzakta bulunan ve Sulusaray ilçesi yakınlarındaki kaplıca bir çok hastalığa şifa olarak bilinmektedir ve pek çok ziyaretçi bu kaplıcalarda şifa aramak için gelmektedir. Bizim de ara sıra ailece gittiğimiz bir kaplıcadır.

5. Reşadiye Kaplıcaları

Reşadiye ilçe merkezinde bulunan Kaplıcalar Tokat’a 100 km mesafede olup 75 dk ile ulaşılmaktadır ve Belediye tarafından işletilen kaplıcalar birçok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. İstanbul’dan Sivas Amasya üzerinden a giden arabaların güzergâhında olan bu kaplıcalar benim de zaman zaman uğradığım mekanlardan bir yerdir.

6. Sulusaray antik kenti

Sulusaray ilçesinde bulunan bu kent gün ışığına çıkarılmış ve Roma dönemine ait kenttir ve geçmişte Prens Charles in de gezip gördüğü bir mekândır açık hava müzesi olan Sulusaray antik kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

7. Sulusokak Çarşısı

Tokat’ın eski yerleşim merkezi olan Sulusokak da her adımda bir tarihi eser olan Ülkemizde tek olan ve 900 adımda bir tarihi eserin olduğu sokakta Ali Paşa Camii, Takyeciler Camii,Ulu Camii, Tokat müzesi, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helası , Paşa Hamamı gibi pek çok cami ve tarihi eser bulunmaktadır.

8. Almus Baraj Gölü Tufantepe

Tokat’a 34 km mesafedeki Almus ilçesindeki Almus Baraj Gölü Yeşilırmak üzerine kurulmuş olup, yanındaki Tufan tepe mesire yeridir 1984-1989 yılları arasında Tokat Valisi olan Recep Yazıcıoğlu burayı çok sever zaman zaman ailesi ile dinlenir Almus Baraj gölünde su kayağı yapmayı çok severdi.

9. Zile Kalesi

Jül Sezar’ın meşhur “Geldim, Gördüm, Yendim” sözü bu kaleyi alınca söylediği bilinir yazının aslı olan “ Vene, Vidi,Vici” kalenin içinde sütunlarda yazılı olarak durmaktadır ve Bu kale Zile Belediyesi tarafından turizme kazandırılmıştır. İlçede de 4 yıllık Turizm Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

10. Niksar Kalesi, Ayvaz Parkı

Niksar ilçesindeki kale Danişmentliler zamanında kullanılmış. Niksar Danişmentliler Devletinin başkenti olmuş, o zamandan beri pek çok tarihi eser vardır. Erzurumlu Emrah ile Şair Cahit Kulebi mezarı burada bulunmakta olup, ülkemizin ilk şişelenen suyu olarak bilinen Ayvaz suyu Niksar da çıkarılmakta olup, bu suyun çıkarıldığı yerin hemen yanında Ayvaz Parkı mesire yeri olarak herkesin kullanımına hizmet etmektedir

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1099
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1551
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster