Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1364
 

Tomoğlu İsmail

Tomoğlu İsmail
 

Tomoğlu İsmail, Osmanlının son, Milli Mücadelenin ilk yıllarında Giresun – Trabzon civarında, kimine göre halk kahramanı kimine göre eşkıya olarak hüküm sürmüş bir zattır. Yaşadığı zamanda çevredeki fakir halkın kahramanı olarak nam salmış. Ancak esnaf ve sanatkâr çevresinde pek sevilmiş.

Muhtemelen o zamanın esnaf ve sanatkârı Rumlar ve Ermenilermiş. Esnaftan haraç toplar, fakir halka dağıtırmış. Bu haraç vermelerden sıkılan esnaf, kendisi ortadan kaldırmak için kiralık bir katille anlaşırlar. Ancak çok geçmez kiraladıkları diğer eşkıya başka bir suçtan dolayı zindana yollanır. Fakat esnaf, başka bir çözüm aramaya girişir. On dört yaşında bir oğlan çocuğunu yetiştirirler.

Çocuk, Trabzon’da Tomoğlu İsmail'i bulur ve takibe başlar. Bir gün yine peşinden sürekli takip eden oğlan çocuğunu gören Tomoğlu İsmail, arkasına döner ve çocuğu fakir görüp kendisine iki buçuk lira sadaka verir. Çocuk parayı alır, Tomoğlu İsmail yoluna döndüğünde de tabancasını çeker ve kurşunları Tomoğlu’nun sırtına boşaltır. Bu olay üzerine çocukta tutuklanarak zindana koyulur.

Çocuğu zindana getirdiklerinde, diğer eşkıya koğuş ağası olarak ateşin başında oturmuş ve kaynayan kazanın altını elindeki demirle karıştırmaktadır. Çocuğu koğuş ağasının huzuruna çıkarırlar. “Evlat senin suçun ne de buradasın” diye sorar. Çocukta “Ben Tomoğlu İsmail’i vurdum” der. Koğuş ağası, bu cevabı alır almaz, elinde tuttuğu kızgın demir ile çocuğu oracıkta öldürür. Diğer mahkûmlar “Ağam neden yaptın, böyle bir şey” diye sorduklarında ise cevap enteresandır.

“Bu çocuk Tomoğlu İsmail’i vurmuş. Esnaf, daha önce Tomoğlu’nu vurmam için bana çok iyi bir ücret önermişlerdi. Ben de kabul edip Tomoğlu’nu takibe başladım. Ancak halkın Tomoğlu’na olan sevgisini ve kendisini biraz da tanıdıktan sonra, öldürmeye kıyamadım. Esnafın parasını iade ettiğim halde de beni oyuna getirip, zindana yolladırlar. Tomoğlu’nu gözünü kırpmadan öldüren bu çocuk ise kim bilir bize neler yapardı”.

Kaynak: Babam Yunus Atik’dir. Ruhu şad olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 882
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Ordu-Perşembe'nin Çerli Köyü'nün sahilinde doğdum. 23 yaşına kadar balıkçılık yapıp liseyi bitirdim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster