Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
99209
 

Top 10: Dünyanın en iyi çikolataları..

Top 10: Dünyanın en iyi çikolataları..
 

Top 10: Dünyanın En İyi Çikolataları..
Çikolata sever misiniz?
Evet mi? Tahmin etmiştim.
Peki, dünyanın en kaliteli ve leziz çikolataları hakkında bilginiz var mı?
Yok mu? Buyurun öyle ise..
No.10 - Köln, Almanya
Almanya’nın çikolata başkenti olan Köln’de, dünyanın 2. büyük çikolata tedarikçisi olan Stollwerck chocolate firması bulunuyor. Bu firma 150. yıl kutlamaları için Stollwerck adında bir müze açmış. Bu müze bir çikolata müzesi ve içerisinde çikolatanın tarihi anlatılmakta. İçerisinde iştah açan kocaman bir çikolata çeşmesi bulunduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.
No.9 - Tain L’Hermitage, Fransa
Şarabın kalbinin attığı yer Fransa’da küçük bir kasaba olan ve Lyon’a sadece 1 saatlik bir mesafede bulunan Tain L’Hermitage, dünya’nın en ünlü çikolata markalarından biri olan Valrhona’ya ev sahipliği yapıyor. Hem mağaza hem de yeni çikolata şefleri yetiştiren bir okul olan Valrhona Ecole du Grand Chocolat’ın kapıları kısa sürede yeni tarifler öğrenmek isteyen amatörlere de sonuna kadar açık.
Bunları Not Edin: 1922 yılında kurulan Valrhona markasıyla rekabet edebilecek önemli başka bir çikolata markası bulunmuyor.
No.8 - Hershey, Pennsylvania
Hershey  çikolatasını duymuş olabilirsiniz. Hershey, 1906 yılından beri Amerika’nın en büyük çikolata markalarından biri ve Pennysylvania’da üretiliyor.
No.7 - Newyork, Newyork
Diğer herşey gibi, dünya’nın en iyi çikolatalarını da Newyork’ta bulabilirsiniz. İsterseniz burada çikolata turlarına katılarak çikolatanın nasıl yapıldığını görebilir ve gününüze daha fazla mutluluk katabilirsiniz.
Newyork’ta çok çeşitli iyi çikolata mağazası bulabilirsiniz ama bunlardan en iyileri Chocolate Bar, MarieBelle, Li-Lac ve Richart Design et Chocolat mağazalarıdır. Ayrıca çikolata ustası Jacques Torres ‘in yaptığı truffle ve çikolataları da mutlaka deneyin deriz.
No.6 - Villajoyosa, İspanya
Villajoyosa markasının çikolata geçmişi 18.yy’a kadar uzanır. O dönemde işe Venezuella’dan Ekvator’a kakao çekirdeği ihraç edilmesi ile başlanan hikâye, Villajoyosa’yı İspanya’nın en eski çikolata üreticisi yapmıştır.
No.5 - San Francisco, California
Newyork’ta olduğu gibi birçok çikolatasever Dünya’nın en iyi çikolatalarını yemek için San Francisco’ya akın eder. Ama bunlardan Ghirardelli Çikolatası vardır ki işte o en iyisidir.
No.4 - Oaxaca, Meksika
Dünya’nın ilk çikolatacıları Amerika’da yaşayan Meksikalılardı, daha sonra ise bu gelenek Meksika’da sürmeye devam etti. Bugün Oaxaca, Meksika’da sokakta yürürken bile  onlarca farklı çikolatacı görebilirsiniz. İlginçtir ki buradan alacağınız her çikolata da çok lezzetlidir. Oaxaca çikolatalarının en önemli özelliği, fabrikada üretilmemesi, eski yöntemlerle elde üretilmesidir.
No.3 - Barcelona, İspanya
İspanyollar, çikolatayı ilk keşfeden ülkelerden biridir. 1780 yılında, daha ilk kez çikolata makinesini yaptıklarından beri çikolata üreten şehirde birbirinden iyi çikolatalar yiyebilirsiniz. Bunlardan en iyisi the Museo de La Xocolata markasıdır.
No.2 - Zurich, İsviçre
İsviçre’de kişi başına çikolata tüketimi, dünyanın her yerinden daha fazladır. Çünkü İsviçreliler çikolata işinden çok iyi anlar. İsviçre’nin en önemli çikolata üreticileri Nestle, Toblerone,Lindt,Treuscher ve Sprungli’dir.
No.1 - Godiva, Belçika
Belçika tam bir çikolata cennetidir … Bu ülkede toplam 12 çikolata fabrikası, 16 çikolata müzesi ve 2100'den fazla çikolata dükkanı bulunuyor. Brüksel’de ise dünya’nın en büyük 2 çikolata fabrikası var. Tabiki bir tanesi Godiva, diğeri ise Leonidas.
Dünya’nın en iyi çikolatalarının üretildiği Brüksel’deki en iyi çikolata markaları şöyledir: Wittamer, Pierre Marcolini, Neuhaus, Godiva, Leonidas ve Zaabar.
Çok canınız çekti, bir tane ağzınıza attınız mı? Afiyet olsun efendim…
İzmir2012

Erdal Ceyhan, Serhat ÖKMEN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başkalarına önerdim de ben yiyemem..!

Erdal Ceyhan 
 16.02.2017 3:36
Cevap :
Merhaba, Yaşlar ilerledikçe maalesef hepimiz bir şeylerden vazgeçiyoruz. Saygı ve selamlar...  16.02.2017 12:19
 

Bir tek "Nestle" yi biliyoruz...

Kerim Korkut 
 26.01.2017 15:53
Cevap :
Merhaba, Sanırım iyi bir uyarıcı olduğu için çikolatayı hemen herkes sever. Bu yüzden de bu pazarda söz sahibi olmak için çaba sarf edenler de çok.Mesela benim favorim Toblorone. Saygı ve selamlar.  27.01.2017 10:21
 

Merhaba Osman Bey. Bilgiler için teşekkürler. Selamlar...

Mesut KARİP 
 08.11.2012 11:41
Cevap :
Merhaba mesut bey. Ben teşekkür ederim. Saygı ve selamlar...  08.11.2012 13:17
 

Ağzına afiyet hemşerim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 22.01.2012 21:38
Cevap :
Merhaba, Sağolasın hemşerim..  23.01.2012 19:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1625
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster