Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
944
 

Top oynayan kedi mağazası

Top oynayan kedi mağazası
 

TOP OYNIYAN KEDİ MAĞAZASI


Muhabir arkadaşım bir mezbelelikten ayıklayıp küçük bir koliye doldurduğu kitapları gözden geçirmem için bana bıraktı.Eski kitaplar nasıl kokar?Bilen bilir.Bazılarımız sırf o kokuyu duymak için sahafları dolaşır.Koliyi açınca eski kitapların kokusu burnuma doldu.

Yırtık pırtık, kalın ince , piyes, roman ve hikayeler vardı.Hiç birinin kapağı cicili bicili değildi.Hemen okumaya başlamak için acele ediyordum.

İçlerinden biri ismiyle bana göz kırptı :''Top Oynıyan Kedi Mağazası''.Her zaman yaptığım gibi elimle tartayım dedim, çok gramajlı değildi.Fakat, küçük puntoyla yazılmış yazarın, Balzac olduğunu görünce içinin pek te hafif olmayacağını anladım.

Okumadan önce kitabı evirip çevirip incelemeye devam ettim.Kitap M.E.B yayını .İkinci basılışı ve tarihi 1965.ÇEviren:Dr.Necdet BİNGÖL.''OYNIYAN'' mı, ''OYNAYAN''mı ikilemine düştüm.Demek o zamanlar öyle imiş deyip, kafa yormadım.Orjinal adı:''La Maison du Chat-qui-pelote''.İkinci baskı 5000 adet basılmış .

Kitap 90 sayfalık uzun hikaye veya kısa roman.Balzac tasvirleriyle beni atmosfer içine soktu.Amcalarım ve babam Mahmutpaşa tezgahtarları olduğundan ortamı duyumsadım.Kitap 1829 da yazıldığı halde güncelliğini korumuş.Aşk, ızdırap, ticaret, asalet, sanat, zoraki uyum.Değişen birşey yok yani!

Vadideki güzel çiçekler, bulutlara yakın fırtınalı tepelere dikilirse yaşar mı?

Bu 1965 nüshasının fiatı 200 kuruş.Vallahi kafam karıştı!Aslında bir nefeste okunacak bir kitap ama araya parazit girdiği için bendeniz cennetkuşu dört nefeste okudum.

***M.Celalettin AVUS

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan ilişkileri evvel eski aynı kalmış demek ki...Konu insan olunca duygular ve hırslar hangi çağda olursa olsun değişmiyor. Yeni baskısı yok mu acaba ,merak ettim,sevgiler

sessiz-çığlık 
 06.10.2009 19:49
Cevap :
Bulursan mutlaka oku.sevgiler..  06.10.2009 19:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1180
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster