Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '09

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
566
 

Toplam kalite

Toplam kalite
 

Aslan ile ceylan..........


Kalite”’nin yerini “Toplam Kalite” kavramı almaya başlamıştır. Temel felsefesi sistemin sonunda elde edilen çıktının kalitesi değil, her aşamada kalitenin sağlanmasıdır.

Kalite kavramı, insanların ve sistemlerin hata yapmaması ve mükemmelik gerçeğinden ortaya çıkmıştır.

Kuruluşların kalite tanımları şöyle sıralanabilir:

Kalite, bir ürün veya hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamıdır(ISO 8402). (Kosgeb, 2000)
Kalite; belirlenen şartlar altında ve belirlenen bir zaman süresi içinde istenilen fonksiyonları yerine getirebilme kabiliyetidir.
Kalite, bir ürünün kulanım uygunluğunu belirleyen özelliklerinin tümüdür.
Kalite, herhangi bir ürün sınıfının özelliklerinin insan topluluklarının istek potansiyelini karşılayabilme derecesidir.
Kalite, önceden tespit edilmiş olan standartlara göre üretim yapma olgusudur. (igeme, 1999)
Bu tanımların ortak noktası insan gereksinmelerine cevap verilmesi, uygunluk ve toplumsal ve ekolojik dengenin bozulmamasının sağlamasıdır.
Yani bileşke olarak insan gereksinimi ve beklentilerinin topluma ve çevreye en az zarar verecek şekilde karşılanmasıdır.

Kalitenin standart bir tanımı yoktur. Kalite anlayışı tüketicinin karakteristikleri, sosyal konumu ve ekonomik durumuna bağlı olarak değişebilen, farklı gereksinim ve beklentileri doğrultusunda şekillenebilen, subjektif bir kavramdır.

Diğer taraftan kalitenin objektif ölçülerinin olmadığı, kalitenin özünde karşılaştırma yapmak olduğunu görmekteyiz. Ancak kalite hiçbir zaman rastlantı olarak ortaya çıkmamalıdır.

Müşterilerin gereksinimlerinin tam olarak karşılanmasıdır (Total Quality Management, 1999)
İşletmelerin en büyük hedefi müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Bunun için de müşterinin kullandığı üründen her açıdan memnun olması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında; bir işletmenin kalitesi, müşterisinin memnuniyetinin ölçüsüdür. Burada dikkat edilmesi gereken konu, müşteri mutluluğunun müşteri tatmininin sadece bir parçası olmasıdır.(Kageme, 1999)


Aşağıdaki özgün anekdot, başlı başına toplam kaliteyi sergilemektedir:


Bir Afrika atasözü var : "Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa aslana yem olacaktır.


Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa açlıktan ölecektir.


İster aslan olsun ister ceylan, hiç önemi yok. Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini, hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini biliniz."

*

Kaliteli sözler ya da sözlerde kalite, atasözlerini ve özdeyişleri çağrıştırmaktadır. Bunların sayıları oldukça fazladır.

Kimi yerlerde gözümüze çarpan bu tür sözlerden ulusumuzun Başöğretmeni Atatürk’e ait olanları aktarmayı uygun buldum:


"Büyüklük odur ki;


Şu ya da bu yoldan bir takım kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz, bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur.

Şunun ya da bunun sizi yüzünüze karşı gereğinden çok övmesinden kuvvet almaya tenezzül etmeyiniz.

Büyüklük odur ki; hiç kimseye eğilmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin.

Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Önüne sayısız engeller yığılacaktır. Kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın.

Ondan sonra sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin."


Selanik, 1908- K. Atatürk


Bir diğeri de Atatürk’e ait. Günümüzde çıkarcılığın ya da maddi görüntünün öne çıkarılmasının karşıtı bireyci değil, özgeci düşünen insanlar istemektedir.

"Toplumu en büyük güç kaynağı sayan düzende .bireyin topluma karşı görevi; her şeyden önce onun erkinlik, dirlik ve gönencini sağlamaya çalışmaktır.

İyi insan; kendisinden çok, bağlı bulunduğu toplumu düşünen, onun varlığına ve mutluluğuna kendisini adayan insandır."


Edirne, 24.12.1930 - K. Atatürk


*

Muhsin DURUCAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 648
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1366
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster