Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1368
 

Toplu taşıma araçlarındaki davranışlarımız

Toplu taşıma araçlarındaki davranışlarımız
 

yeraltı treninde yolculuk(alıntı)


Toplu taşıma araçları kamuya açık, topluca seyahat edilen araçlardır. Her gün birçoğumuz, genellikle tıklım, tıklım dolu olan belediye otobüsü, tramvay, yeraltı treni ve dolmuş gibi şehir içi ulaşım araçlarına bineriz. Burada gördüğümüz manzaralar pek de iç açıcı değil. Yeraltlı treninin vagonlarının kapı girişlerini engelleyerek,  gruplar halinde çevrelerindekileri rahatsız edecek türden sohbetler eden, son model cep telefonlarından yüksek sesle müzik dinleyen, boşalan yerlere çevresindeki insanların durumlarına bakmaksızın oturarak yüksek sesle muhabbet eden, uyarılmak istense de uyaranın bin pişman olduğu gençleri görmekteyiz. Tabi bu örnekler tüm gençleri kapsamıyor.  Bazı kişiler keyiflerini bozmadan rahat, rahat otururlar. Kendilerinden yaşlı veya sakat, hasta insanların ve çocuklu bayanların, zorlukla ayakta durmaya çalışarak ve sağa sola savrularak yolculuk yaptıklarını görüp ama görmemezlikten gelirler.  Öncelik olarak, kendilerine yer verip, ellerinde paketleri varsa, yardımcı olmaları gerekir.  Ama nerede o nezaket. Hele bazı gençler uyuma numarası yapıyor, bazıları başını cama çevirip dışarı bakıyor.  

Toplu taşım araçlarında uyulması gereken kurallar vardır: Bunar, Yüksek sesle konuşmamak, Cep telefonuyla konuşmamak, araçların kapılarına yaslanmamak, özellikle araç kapılarının önünde dikilip biniş ve inişleri, engellememek, yerlere çöp atmamak, ineceğimiz durağa yakın kapı önüne gitmemek,  vs. gibi. Bu kurallara. uymak bizlerin görevimizdir. Ama bütün bu kurallara uyanlar çok az. Geçen gün yeraltı trenine bindim,  karşılıklı 2 li oturuluyor, dört kişiyiz. Yanımda bir hanımefendi, karşımızda bir genç kız. Elinde bir cep telefonu ile devamlı bağıra, bağıra konuşuyor. Onun yanında bir beyefendi var, rahatsız olduğu tavırlarından belli. Başını sallayıp duruyor.  Tam 5 dakika konuştu, belliki sevgilisi ile konuşuyor. “ eyer beni sevseydin  o tiyatroya bensiz gitmezdin…..hadi yalan söyleme, ben anlamam annenlere bir yalan uydur. Ne yapalım yani öyle düşünüyorsan öyledir. Yok, oğlum seninle yola çıkılmaz vallahi söyleyeceğimi söyledim sen yoluna ben yoluma, hadi ey vallah.” Diyip kavgayı kesmek istedi ama karşı taraf konuşuyordu. Etraftan oflar poflar, ya sabırlar gelmeye başladı. Yanımdaki bayan dayanamadı :  “kızım bence sen yolunu ayırma, her kimse Allah ona sabır versin” dedi. Çok sinirlendi telefonu kapatmadan :”a terbiyesizin zoruna bak sana ne oluyor” diye azarladı. Bayan yılmadı telefona eğilip: “oğlum Allah sana sabır versin ilk fırsatta bu kızla yolunu ayırmanı tavsiye ederim” dedi. Herhalde karşıdaki kişi kim diye sorsa gerek ki kız: “kim olacak burada manyak bir moruk var, telefonla dahi konuşturmak istemiyor.” Diye yanıtladı. Çok sinirlendim, hemen oradan kalkıp arkaya yürüdüm. Münakaşa etmenin ne yeri, nede karşıdaki kişi laftan sözden anlayacak birisi değil. Seviyesiz, terbiyeden yoksun saygısız bir kişi.  (Bazı terbiyeli, edepli gençler hariç) Gençlik nereye gidiyor acaba? Bu tip gençler çoğunlukta. Yaşlı, sakat, hamile, çocuklu insanlara yer verme nezaketini gösterelim. Yazımı doğu illerinden birinde yaşanan bir fıkra ile bağlıyorum.

 

NAHİDE ÇELEBİ

 

 EŞEK KADAR ÇOCUK

Torunu ile otobüse binen bir hanım, bir bilet alır, bilet satan adam:”hanım, 

Çocuğa da bilet alacaksan”diyince, kadın “buncağız uşağa da bilet alına” biletçi; “öyle ise uşağı gucağan al. Kadın sinirlenir ve “ viş( vay) devamsız( akılsız) eşek geder çocuk heç kucağa sığar mı”?

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nahide Hanım, ben de bazen toplu taşıma araçlarına biniyorum. Okula gidiş yada okuldan çıkış saatlerinde kalabalık oluyor. Telefonla konuşmalr, yüksek sesle sohbetler vb. çok oluyor. Tabi sinir bozucu şeyler bunlar ama ne yaparsın ki büyük ve kalabalık şehirlerin bir dezavantajı bunlar. Ayrıca kültürsüzlüğün, yozluğun bir sonucu bu. Ben şahsen eskiden müdahale ederdim ama artık yaşlandım pek cesaret edemiyorum! :)) Yer bulamasam yanımda bir gazete taşıyorum ve zemine sarıp oturmayı düşünüyorum çünkü ayakta durmam mümkün değil! Selam ve saygılarımla...

Dr Atanur Yıldız 
 01.12.2012 16:33
Cevap :
Değerli Doktorumuz, yorumunuza teşekkür edeim.En iyisini yapıyorsunuz. "Arlı arından korkar, arsız da benden korktu zanneder" muhatap olmamak gerek.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  01.12.2012 19:40
 

Toplumun karakter ve görgü yapısını analiz etmek için Metrobüse veya tramvaya binmek yeterli.Geçen gün metrobüse binmek üzereyim, yandan birisi bir omuz attı önüme geçti ve boş koltuğa oturdu. Bu bir nazik (?) adamdı. İçeriye girip bir başka koltuğa oturmak isterken bu sefer bir bayan, kısmen ayaklarıma basarak, aynen basket maçlarındaki gibi bir feyk atarak önüme geçti ve koltuğa oturdu.İlaveten bana " niye önümü kesiyorsun ?" dedi azarladı.Velhasıl, güleyim mi, ağlayayım mı? İşte benim ülkemden manzaralar. Sizin sunduğunuz manzaralar da bana bunları hatırlattı. Size sabırlar, ülkemize aydınlık günler dilerim.Selam ve saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 01.12.2012 15:06
Cevap :
DEĞERLİ KAREŞİM, YORUMUNUZA TŞEKKÜR EDERİM MAALESEF İSANLAR BU HALE GELDİLER.YAVUZ HIRSIZ MİSALİ..MUHATAP OLMAMAK GEREK. SELAM VE SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ  01.12.2012 19:44
 

O kadar güzel anlattınız ki..! Aynıyla vaki. Beni en çok üzen kapı önlerine toplanıp inenlere engel olanlar.Fıkraya da diyecek yok doğrusu,üstteki yazının stresini aldı.

Şahin ÖZŞAHİN 
 01.12.2012 14:49
Cevap :
Teşekkür ederim katknız bana kuvvet veriyor.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  01.12.2012 19:46
 

toplu taşıım araçlarında telefonla yükses sesle konuşanların telefonlarını ve zat-ı şahanelerini araçtan atmayı istiyorum.

Esma KAHRAMAN 
 01.12.2012 14:33
Cevap :
İyi edersiniz canım.Teşekkürler.NAHİDE ÇELEBİ  01.12.2012 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1856
Toplam yorum
: 11306
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster