Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
47
 

Toplu taşıma

"Sabah 06:00 ' ya alarm kuran bir insanın mutlaka kargalarla bir akrabalığı vardır?" Diyordum bir zamanlar...

Yani bundan 4 sene öncesine kadar.

Sabahın 07:30 unda ders zili çalan bir okulu kazandığımda, büyük konuştuğumu anladım. O 4 sene öyle bir bilinç yerleşti ki bana akıllara zarar! Saati 05:30 ile 06:00 arasına kurardım. Eğer günün ilk ışıklarıyla uyanmazsam o gün aydın olmayacakmış gibi... Bazı şanslı mahlukatlardan değildim maalesef, kalktığımda kahvaltı sofrası hazır olmazdı! Bırakın yahu kahvaltı sofrasını, ben evin kapısını çekerken halen duyulan horlama sesleri, küfür yer gibi gelirdi! Ama gel zaman git zaman bünye alıştı, tınlamaz oldu.

Günün ilk ışıklarını selamlama adeti 4 senedir devam ediyor. Bu sanki benim dünyaya geliş sebebim.

Bu nedenlerden ötürü üniversite sıralarını kazandığım şu dönemde, yolun 2 saat sürüyor olması, yine 06:00 ya kurulu saat, otobüs bekleme süresinin acı ve sinir bozucu tükenmezliği... Vız gelir vız gider oldu, bana dokunmuyor bile. Bu bir yaşam stili!

Her şeye alıştım da şu dolu gelen otobüse – dolmuşa alışamadım, arkadaş!

Başkentte yaşıyorum, memur kenti değil miydi burası! Be vatandaş, sabahın 07:00 sinde gelen otobüsü iğne atsan düşmeyecek şekilde doldurmayı nasıl beceriyorsun? Nerde bu memur kentin memurları? Niye 08:00 ' de çıkmıyor, onca insan?

09:00 değil mi bizim memleketin memur mesai saati?

Sabah 07:00 ye kadar olan o ilk siftah otobüslerden birine binmediyseniz, vah halinize!

İnsanlık hali bugün 15 dakika geç uyandım. 06:15 'te kalktım ve durağa da doğru orantılı olarak 15 dakika geç gittim. Önümden 4 dolmuş 3 otobüs geçti, güzergahı ulus-sıhhıye olan! Ve durmadan! Duramazdı da zaten, binenler cama yapışmış pestil gibi yolculuk ediyorlardı!

Bu ne rezalettir sabahın ilk ışıkları olmasına rağmen, ne çiledir Başkentlinin çektiği?

Gören sanır ki, göç başladı...

Şaka gibi ama gerçek! "Otobüs bekleyeceğim, bilmem kaç dakika önce çıkayım." bu replik hiçte yabancı değil, öyle değil mi?

Otobüs beklediği için, ilk iş gününe geç kalan...

Randevusunu kaçıran...

İş görüşmesine gidemeyen, bir toplumda yaşıyoruz.

Sonra da kalkıp diyoruz ki "Vay efendim, neden toplu taşıma araçları kullanılmıyor?" Toplu taşıma demek bizde "birçok vatandaşı istiflemek, tıkış tepiş bir yerden bir yere ulaşım hizmetini sunmak" demek...

"Yolculuk arkadaşlıkları" vardır, böyle gideceğiniz durağa kadar muhabbet ettiğiniz kişiye denir. Bizde "yolculuk akrabalıkları" doğuyor, yolculuk boyunca sırt sırta dayandığınız kişiye deniliyor.

Şöyle bir gözlemleyin otobüsü; bir durakta inecek olan vatandaş düğmeye basmak için 4 kişiye "düğmeye basar mısınız?" ricasında bulunmak zorunda kalıyor. Düğmeye en yakın kişiyi çözümlemek mümkün değil çünkü. İneceği durakta en az 3 iki kişi vatandaş inebilsin diye, otobüsten inip yol veriyor. Güzergah yolunu seyrede seyrede gitmek yerine, sağındaki solundaki vatandaşların ense tıraşını, saç boyasının rengini izleye izleye gidiyor. Kitap vs. okumak mı? Gülünç olmayın efendim, tutunacak bir yer bulursanız şükür halimize! Hatta zamanında bindiyseniz ve hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadan sakin bir yolculuk geçirdiyseniz, aman ne büyük şerefe nail olmuşsunuz! Günün talihlisi sizsiniz, tebrikler!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bir tek İstanbul'da var sanıyordum otobüse binememeyi. Benim gittiğim yere, tek otobüs ve yarım saatte bir tane gidiyordu. Haftada en az 2-3 gün otobüs durmadan geçtiği için, mecburen yakın yere giden bir otobüse binip daha sonra taksiye biniyordum. Arabayla gitmek daha ucuza mâl olmaya başladı artık.Sevgiler, saygılar :)

Ferhat Yıldız 
 19.10.2012 19:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 199
Kayıt tarihi
: 05.10.12
 
 

Anadolu İletişim Meslek Lisesi & Radyo TV mezunuyum. Özel bir radyoda çalışmaktayım, köşe yazarlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster