Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '18

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
47
 

Toplum Olarak Neden Böyleyiz?

Toplum Olarak Neden Böyleyiz?
 

Utanmamak kadar, utanç verici bir şey yoktur. St. Augustus


Ülkemiz dört mevsim yaşanan bir cennet ancak ne yazık ki kıymetini bilmiyoruz. Dikkatsiz ve özensiz davranışlarımız yüzünden çevre kirliliğimiz ve yangınlar hiç bitmiyor. Ülkemize gelen yabancılar tarafından kınanıyoruz ve onlar bu durumdan rahatsız oldukları için kendi kendilerine kalkıp çevre temizliği yapıyorlar. Bizler de seyrediyoruz ne güzel!
 
Evimizde nasıl davranıyoruz? Örneğin:evimizde tuvalette kağıtları yere ya da klozet içine mi atıyoruz, sifonu çekmeden mi çıkıyoruz, yediğimiz çerezlerin kabuklarını yere mi atıyoruz?  
 
Gittiğimiz, gezdiğimiz yerleri temiz bulmak istiyoruz ama temiz bırakmıyoruz. Buna hakkımız var mı? Yolculuk hallerinde arabanın camını açıp yola kâğıt,poşet,pet şişe dahil atan var. Araba camından atılan sigara izmariti rüzgâr olmasa bile taşıtların bıraktığı rüzgâr ile savrulup gidiyor ve çoğu zaman yangına sebebiyet veriyor.
 
WatsApp yoluyla bir İngiliz vatandaşının çekip yaydığı videoyu izledim ve çok çok üzüldüm. Fethiye'de çekilmiş ancak merkez değil, doğal yerler ve köyler. Fethiye'ye iki kilometre uzaklıkta diye ifade ediyor kendisi. 
 
Videoda söyledikleri kısaca şöyle:
Türkiye bir cennet biliyor musunuz ? Nereye giderseniz inanılmaz bir güzellik var. Siz Türk'sünüz burada yaşıyorsunuz ve siz çok şanslısınız aslında diyor ve ekliyor ama bu Türkiye'de bir sorunumuz var! Nedir bu sorun? Bu sorun çöp, her yer çöp! Sorumluluk kimin? SİZİN...Bu sorun nasıl çözülür? Çok kolay aslında; alacaksınız elinize bir poşet toplayacaksınız bu kadar basit. Burası sizin bahçeniz, utanmıyor musunuz? Ben utanıyorum ya ben utanıyorum Allah Allah diyor. 
 
Dışarıdan ülkenize geliyorlar, bunları böyle görüyorlar siz bundanda mı utanmıyorsunuz? diye defalarca soruyor. Topladığı çöpleri teker teker gösteriyor. Kırık şişeleri kameranın dibine getirip gözümüze sokuyor âdetâ. Burada çocuklar oynuyor bilmiyor musunuz ha bilmiyor musunuz? diyor. Belediyenin merkezde çok iyi çalıştığını ancak bizlerin gittiğimiz yerlerde bıraktığımızın bizim sorunumuz olduğunu söylüyor. Ve üstüne basa basa ayrıca çöp gördüğün zaman "ben yapmadım deme" çünkü burası senin ülken diyor. Gerçekten de utanmalıyız çünkü yaptığımız utanılacak bir durum.
***
 
Fethiye'de İnlice'ye gitmiştik, oradan orman içine girdik ve o güzelim ormanın içinde ne yazık ki vaziyet aynı. O asırlık ağaçların içinde akan dere kenarında sefalarını sürüp arkalarında tüm çöplerini bırakarak gitmişler. O bıraktıkları çöplerin arasında şişeler var ve o şişelerin güneş ışığıyla buluşunca çıkaracağı yangın o muhteşem ormanı yakar kül eder ne yazık. Elimizden geldiğince topladık ama arkadan gelenler aynı şeyi yapacaklar besbelli...
***
 
Şimdi denizi akvaryum gibi güzel bir yerdeyiz inanın vaziyet aynı.Bugün kumsalda, kocaman pet şişeye sigara izmaritlerini bir metrekare bile olmayan yerin sadece yüzeyinden topladım. Kumun ve taşların içi sigara izmariti kaynıyor. Ayrıca, kırık şişeler, metal kapaklar,paketler, kabuklar,köpek pisliği dâhil ne ararsanız var. Belediye'ye yazı yazdım bu konuda. Hiç değilse bir toplulukla çevre temizliği yapılıp, sıklıkla uyarıcı yazılar yazılsa diye...Çare olur mu bilmem?! En azından ben insâni görevimi yapmaya çalıştım. Bizler neden böyleyiz? Gerçekten çok üzülüyorum!...
 
 
Hâdiye Kaptan
Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O videoyu ben de seyrettim, seyrederken utandım Hadiye hanım, adam yabancı ve orta yaşlı. Utanın derken çok fena oldum ama O çok haklıydı. Biz mi, bir kesim istisna, pis ve egoist bir topluluğuz. Pikniğe gittiğimizde çöpümüzü de geri getirip çöp konteynerine atıyoruz ama kaç kişi böyle yapıyor? İnsanî boyutta daha çok eğitilmemiz lazım, selamlar size sağlık dileklerimle birlikte...

Yurdagül Alkan 
 22.09.2018 9:15
Cevap :
Ne kadar acı değil mi Yurdagül hanım? Doğruları ve gerçekleri bizim ülkemiz adına yabancılar söylüyor. Eskiden herkes kendi kapısının önünü süpürürdü mahallelerde hatırlıyorum. Şimdi nerdeee arayın ki bulasınız! Teşekkürler ayırdığınız değerli vakte. Sevgiyle,selâmlar ile  22.09.2018 21:49
 
 
Toplam blog
: 495
Toplam yorum
: 1656
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 144
Kayıt tarihi
: 16.05.11
 
 

Güzel Sanatlara tutkulu, Türk sanat müziği hayranı,  deniz ve İstanbul âşığı şiiryazar bir fâni....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster