Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '11

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1797
 

Toplum sağlığı, sağlık hizmetleri ve çöpçüler

Toplum sağlığı, sağlık hizmetleri ve çöpçüler
 

İnt alınmıştır


İnsanlığa hizmet eden bilimsel derinliği olan, kariyer gerektiren onlarca uzmanlıkların yanında çok basit görülen uzmanlık gerektirmeyen ve hatta düşünce derinliği olmayanların hor görebildiği meslek olan ÇÖPÇÜLÜK çok önemli, kutsal ve değerli bir meslektir.  

Çünkü; insan yaşamının geldiği yapay ve kalabalık dünyada çöpçüler olmasa; vebadan, kolaredan, tifodan ölecekleri tıp bilimleri kurtarabilir mi? bence hayır.  

İnsan dışkısının intikalini sağlayan kanalizasyon kadar önemli olan çöpçülüğün değerinin kimler farkında diye düşünürsek bence çok çok az insan, çöpçünün taltif edildiğini bilen var mı? diye sorsak, çöpçünün taltif edildiğini duyan yoktur. Çöpçü tabip gibi doğmuş bir rahatsızlığı iyileştirmiyor, rahatsızlığın doğuşunu önlüyor, (savaş bile doğmadan önlense kimse bunun farkına varmaz ki;) önlenen hastalığı kim fark etsin ve önlüyor diye çöpçüyü taltif etsin...  

İnsanlık için çok çok önemli tıp biliminin (insanın tüketim artıklarını toplayarak mikrop üremesini önleyerek) yükünü azaltan çöpçüler toplumsal statüde hiçbir düzeyde hak ettikleri önemle anılmamaktadır.

Bu çerçevede ortam temizliğinin en bilinen sembolünün de hizmet verdiği mahalle sakinlerinin ısrarlı talepleri doğrultusunda işine âşık olduğu için heykeli yapılan ama ne yazık ki bir gece birileri tarafından yok edilen Çöpçü Gazi CERAN'DIR. 

Bu durum ya kamu yönetimi tarafından veya oluşturulacak bir sivil toplum grubu tarafından ÇÖPÇÜLER veya TEMZİLİK GÜNÜ başlığında gündeme getirilebilir, ya da olduğu haliyle  faaliyetlerine devam ederler.  

ÇÖPÇÜLER BİLEĞİNİZE KUVVET ELLERİNİZE SAĞLIK, VAROLUN SAĞOLUN...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kadri Bey, Bugüne kadar okuduğum yazılarınızdan en güzeli, zannediyorum bu olmalı. Lağımı, çamuru demeden, büyük şehrin kahrını en çok çekenleri bundan daha güzel anlatamazdınız. Saygılarımla...

Emre Tekin 
 19.01.2011 14:12
Cevap :
Teşekkür ediyorum, sen daha güzellerini yazabilirsin. Sevgiler...  19.01.2011 22:55
 

Son yıllarda okuduğum en anlamlı yazı.Çünkü çöpçülüğün değerli bir meslek olduğunu kimse yazmaz.Sizin gibi düşünce derinliği olan gerçek bir Türkiye aydını ancak böyle yazar. Yazdıklarınız değil,düşüncelerinizle siz önemlisiniz. Ve ülkemiz için gerçekten değerlisiniz.

Kerim Korkut 
 15.01.2011 14:43
Cevap :
Sende bunları özümsediğin için önemlisin, demek ki daha buluşacağımız noktalar var. sevgiler...  15.01.2011 22:42
 

Sayın Kanpak, Öğretmenler Günü'nde bir yazı kaleme almayı, eğer mesleklerin bazıları kutsalsa bunların arasına kesinlikle çöpçüleri de almak gerektiğini vurgulamayı düşünmüştüm. Sonra o gün öğretmenler incinir diye bu yazıyı yazmaktan vazgeçmiştim. Hatırlarsınız, ilköğretimde çocuklara babalarının mesleği sorulur. Arasıra düşünürüm, bir çöpçünün çocuğu okulda babam çöpçü derken ne hisseder? Belki utanır, belki içi cız eder, belki de söyleyemez başka birşey uydurur. Kişmbilir belki umursamadan dosdoğru söyleyenler vardır. Ama toplumlarda gizli veya açık bir kast sistemi olduğu çok açık. Düşünün bir ortama bir temizlik görevlisi ile bir doktorun girdiğini. Hangisine itibar edilir dersiniz? Bu ayrım beni fazlasıyla üzüyor. Aslında sayfalarca yazılabilecek konular bunlar. Gündeme getirmekle ne iyi etttiniz. Saygılar sunarım.

Güz Özlemi 
 14.01.2011 10:42
Cevap :
Daha birçok meslek önemliyken hafife alınıyor, hatırladıkça yazacağım, teşekkür ederim. selamlar...  14.01.2011 18:35
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1199
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster