Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '09

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
347
 

Toplum sözleşmesi

Toplum sözleşmesi
 

Mutlaka kütüphanenizde bulunsun.


" Modern demokrasi anlayışının temelini oluşturan toplu sözleşmesi öğretisiyle ünlenen, J.J.Rousseau' nun Toplum Sözleşmesi adlı yapıtı Fransız Devrimi' nin de esin kaynağıdır. "

Bu kitap, bundan bir hafta önce bir sohbet sırasında, fikirlerine değer verdiğim biri tarafından önerildi. Sohbetin içeriği Türkiye' deki kültür mozaiğinin, insanlar tarafından bambaşka amaçlarla nasıl irdelendiği ve sonuçları idi.

Cesurca, etnik kökenimin zaza olduğunu ama Türkiye toprakları üzerindeki bir Türk yurtdaşı olduğumu dile getirirken ben bile kurduğumun cümlenin güzelliğine hayran kalmıştım. :)

Bugün, kitaba başladım. Ve esasında bundan 200 yıl önce herşeyin nasıl da çözüldüğüne inanamadım. Bireyler, bütünü oluşturur ve bütün bölünemez.

Toplum en temelde aileden oluşuyor. Çekirdek aileyi incelediğimizde; anne ve baba ve onların çocukları bir bütünü oluşturuyor. Baba ailenin reisi ve her dediğini uyuluyor. Ta ki, çocuklar büyüyüp, baba olana kadar...

Aynı senaryoyu, dev bir ayna ile büyütürsek, toplumda devlet, babayı, çocuklar ise halkı simgeliyor. Devlet, halkın reisi ve her dediğine uyuluyor. Ta ki halk, özgürlüğünü ilan etmek isteyene kadar. Rousseau, burada çok güzel bir detayı gözlerimizin önüne seriyor. O da, babanın çocuğa sevgisinin, çocuğun ona saygısını getirdiği ve bu bağlamda aile içerisinde ilişkilerin kolay kolay yıkılmadığı. Ama devlet, halk ilişkisinde ne yazık ki aynı denge olamıyor. Çünkü devlet, egemenlik hazzı ile halkı sevmiyor ve halk bu nedenle devlete karşı bir saygı duymuyor.

Tüm bunları ülkemiz açısından ele alırsak, birbirinden farklı kültürleri barındıran vatanımızda, baba figüründe olan devlet, birbirinden farklı çocukları olduğunu kabüllenemiyor ve bu kabüllenmezlik çocuklarının birbirine küsmesine ve hatta kavga etmesine neden oluyor. :(

Kitabın çok başındayım, umarım bittiğinde mükemmel olmasa da doğru yönetimin ve yönetilmenin nasıl olması gerektiği ile ilgili bir yerlere gelmiş olurum.

Umarım, bu böyle devam edecektir gibi bir cümle karşıma dikilmez...

Bittiği zaman sizleri de bilgilendireceğim ama ben yine de söylemeden yapamayacağım. "BU KİTABI ALIP, BİR DE SİZ KENDİ PENCERENİZDEN YORUMLAYIN."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 602
Kayıt tarihi
: 02.02.09
 
 

1979 İstanbul doğumluyum ve halen İstanbul'da yaşamaktayım. Özel bir şirkette kurumsal pazarlama dep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster