Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
121
 

Toplum Temelli Rehabilitasyon

Toplum Temelli Rehabilitasyon
 

Salih ARIKAN ve gönüllülerimiz


Birimiz görmüyoruz diğeri duymuyor. Hiç biri yaşamaya engel değil. Tekerlekli sandalye ise süsü hayattan kopmaya engel değil.

Bazı arkadaşlarımız görmediği yâ da kendi engellinden dolayı suçu kendinde arıyor. Hâlbuki suç gözlerde değil uygun politika oluşturmayan yönetimlerde doğru davranılmadığında engel olandadır suç. Bizim görmememizden değil ön yargılardan ve önümüze konulan engellerdir hayatımızı zora sokan. O yüzdende toplum temelli rehabilitasyon diyoruz.

Devletin ve Milletin Eğitimden geçirilmesi şarttır. Öncelikle iletişime açık olun. Yardım etmek istediğinizde engelliye yardımcı olabilir miyim diye sorun. Yâ da yardımcı olmamızı ister misiniz deyin.

İlkokuldan başlarsa fakültelere kadar engellilerle ilgili doğru algılar yerleştirilmeli. Her okulda engellilerle dayanışma kulüpleri faaliyet gösterilmeli. Kamu spotları kısa film ve belgesel çalışmaları olmalı. Engelliler dizilere konuk olarak olumlu engelli imajı geliştirilmeli. Engellilerle ilgili kurumların başına uzman engelliler getirilmeli. Ve diğer engelliler içinde bu kişiler rol model olmalı. Dernekler vakıflar tüm kurum ve kuruluşlar engelliler için ayrı faaliyetler yapmamalı.Tüm faaliyetlerine engellileri de davet etmeli. Engelli komşu tehdit değil fırsattır. Engellilerin mücadele öyküleri size farklı bakış açıları kazandıracaktır. Sosyal sorumluluk projeleri artırılmalı engelli ve engelsizler birlikte faaliyetler yapmalı. Engellilerle ilgili haberler okumalıyız.E ngellilerle ilgili kitaplar okumalıyız filmler seyretmeliyiz. Herkes bir engelliyle arkadaş olsun tanımak birlikte anı yaşamak etkinlikler yapmak ve ön yargılardan kurtulmak.

Sorun engellilerde değil bize engeller koyanlardadır. Hiç tanımaya anlamaya çalıştınızmı bir görmeyenin kolundan izinsizce asıldığında kendini nasıl hissettiğini düşündünüz mü kendinize göre sağ sol dediğinizde kendini nasıl hissetmiştir. Görmeyen birine yol tarif ediliyor. Ağabey on metre ileride abide kusura bakmayın ben metreyi evde unutmuşum diyor. Elinizle yol tarif ettiğinizde sanki tarife göre gidecek mi bir görmeyen yâda diğer engellilerle vakit geçirin sizin onlara değil de size onların fayda sağlayacağını ve farklı bakış açıları göstereceğini düşünüyorum. 

Deneyenler bana yazarsa görüşlerinizi yazarım. Size nasıl yardımcı olabiliriz değil birlikte ne yapabiliriz. Bazen de siz bizim için ne yapabilirsiniz diyebilirsiniz. Biz bir dönem görmeyenler olarak mahallemizdeki öğrencilere ders çalıştırmıştık. Bazen öğrencilerimiz ve aileleriyle karşılaştığımızda sohbet ediyoruz.T alep olursa yine ders çalıştırırız. Ben Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim en azından test tekniği ve anlayamadığı konuları anlatırım hiç bir ücret te almam. Yeter ki onun hayatına dokunayım o farkı görsün yeter.

Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1046
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster