Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
279
 

Topluma karşı baştan savmacılık, özensizlik…

Topluma karşı baştan savmacılık, özensizlik…
 

Tahra Ve Nacak Bilmeyenler için...


28 Eylül 2009 günü saat 11.30 da, Diyarbakır İli, Lice ilçesi, Şenlik Köyü’ nde, evinin 200 metre ötesinde koyunları otlatan Ceylan Önkol’un bir patlama sonucu ölümünün ardından yapılan incelemelere ilişkin bilirkişi raporu 13.10.2009 günü açıklandı.

Raporda, gözümle görmedim, ama “…daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 mm’ lik bombaatar mühimmatına elindeki tahra ile vurarak patlaması neticesinde hayatını kaybettiği kanaatine varıldı… ” tümcesi yer alıyormuş.

Televizyonlardan, haberciler tarafından "FLAŞ!" uyarısıyla haber olarak verildi. Açıklama daha sonra Sayın İçişleri Bakanı tarafından görüntülü ve sesli olarak yapıldı.

Burada sorgulayacağımız konu Ceylan’ ın ölüm nedeni, açıklamaların doğru ya da eğriliği değil. O konuyu öyle ya da böyle diye epeyce sorgulayan var.

Bir rapor var ve orada yukarıdaki tümce yer alıyor, bu tümce flaş haber olarak güzel haber sunucusu tarafından tüm ülkeye duyuruluyor;

"… 40 mm’ lik bombaatar mühimmatına elindeki tahta ile vurarak patlaması neticesinde …

"Raporda o sözcük "Tahra" ise, oldu mu size "tahta"

Sonra koskoca bakan, yüksekçe bir yerden, arkasında danışmanları, korumaları, önünde yığınla mikrofon, onlarca basın muhabirine kesin açıklamayı yapıyor;

''… bulduğu 40 milimetrelik lancer bombasına, elindeki nacar ile vurması neticesinde…

"Raporda o sözcük tahra değil de "nacak" ise, oldu mu size "nacar" …

SORGULAYALIM;

Sizce her iki görevli için de baştan savmacılık, özensizlik, karşısındakileri önemsemezlik belirtisi değil mi bu?

Metnin başkaları tarafından yazılıp ellerine tutuşturuluverilmesi, ilgililerin iki kez okuma zahmetine bile katlanmadan, ‘’ Nacar da neymiş?’’ diye iki saniye bile sorgulama gereksinimi duymadan, ortaya atıverip gitme anlayışı değil mi?

Sizce konuyu mu önemsemiyorlar, halkı mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

CEYLAN ne yazık ki TERÖR BELÂSI yüzünden yitirdiğimiz bir CAN'dı. Her yer SİLAH DEPOSU olmuş arkadaş.Bu ne savrukluk anlamak ne mümkün!Çok yerinde bir SORGULAMA olmuş.Ne ki kamuoyuna ''haber dili'' diye yutturulmaya çalışılan ''kıza ve özlü anlatım'' çoğu zaman ''hızlı yazabilen ve anlatımı güçlü'' kişilere yıkıldığı için bu gibi nice yanlışlıklar yaşanıyor haberlerde. Yayınlarında anlatım zayıflığı ile 5N1K kurallarına uyulmadığını, TÜRKÇE anlatımın da yer yer baltalandığını söylediğim bir yetkili; bu gibi durumları anında kendisine bildirmemi istediğinde:Ne faydası olacak ki, olan olmuş bitmiş bir kere.Bence onlara sıkı bir öğüt çekmeli önce.Ayrıca TÜRKÇE konusunda yeterli ya da bölümünden mezun birisi oturup ''redakte etmeli'' haber metinlerini, diye konuşmuştuk.O haberlerde bir de:Yörede TAHRA ya da NACAK diye adlandırılan bir cümleciğe de gerek var.O konuşmasını seyrettiğim BAKAN da yanıltılmış, dediğiniz gibi.ELEŞTİRİ hakkımızı kullanalım.Halkın kelimelerini de iyi bilmeliyiz.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 31.10.2009 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 17.08.09
 
 

Üniversiteyi takiben 35 yıl kamuda yönetici olarak hizmet, ardından emeklilik... Bir büyükşehir b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster