Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '17

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
100
 

Toplumda Kadın

        Toplum baskısı ile büyütülen kız çocuklarının akıbeti aile için de başlıyor.

İnternet haberlerinde okumuş olduğum yazıda, kız çocuklarının nelere maruz kaldığının gerçeği kanımı dondurdu. Bu olay doğu da yaşanmış mahkemeye intikal etmiş aile faciası.

        Dördü kız çocuğu olan on çocuklu bir aile. Kızların en büyüğü 16 yaşına bastığı sene, annesi tarafından babasının yatağına gönderiliyor. Kız buna karşı çıksada, annesini cevabı ''babanın gönlünü yap.Yapmazsan bizi döver evden atar'' Bu sözleri söyleyen annenin karşısında  o çocuk ne yapabilir?Senelerce babasının tecavüzüne uğrar. Bir gün kız çareyi kaçmak da bulur. O kaçar fakat babasının yaptıklarından kimseye bahsetmemiştir. Evdeki diğer kızların da bundan haberi yok tabiiki. O kendini kurtarmıştır. Fakat ondan sonraki kız kardeşi de aynı akıbete uğramış , olanları kimseye söyleyememiştir. Dayanamaz canına kıyar.

        Bir kaç sene sonra diğer kız da gene annesi tarafından babasının yatağına sokulur. Bu sıkıntıya tecavüze dayanamayan kız, çareyi ablasının yanına kaçmakta bulur. Ablasının yanına sığınan kız herşeyi ablasına anlatır. Olanlar karşısında abla senelerin verdiği ızdırabın kardeşinin de başına geldiğini öğrenince ''Sen demi'' diyerek evden çıkıp babasının yanına gider. Babasını öldürmek istesede öldüremez kız tutuklanır. Mahkemeye çıkarılır.

       Hakim karşısına çıkarılan kız , herşeyi anlatır. Hakim, babaya dönerek

''bu sözlere ne diyeceksin ''diye sorar. Adamın söylediği,

''hakim bey,siz olsanız,bahçenizde yetiştirdiğiniz meyvenin tadına bakmadan satarmısınız''

Bu sözler karşısın da hakimin de duruşma salonun da bulunanların da kanı donar.

Babayı tutuklarlar. Ceza evinde ölü bulunur.

        Böyle zihniyet taşıyanların bulunduğu toplum da, kadın olmanın gücü nereye kadar yeter? Okutulmayan kız çocuklarımızın yetiştirdiği çocuğun , çevresinden görmüş olduğu kadarı ile ne kadar bilgi sahibi olur. Genelde kız çocuğu büyütülürken , hep ''kızlar öyle oturmaz. Kızlar çok konuşmaz ,kızlar evden dışarı çıkmaz.''Ve bunun gibi binlerce sözlerle toplum tarafından ve elalem neder düşüncesi ile aile içinde ki baskıyla  büyütülüyor.

       Ve kız çocuklarımızın hayatını farkında olmadan kendimiz karartıyoruz.

Bu yaşanmış olan olay sadece duyulan yargıya intikal eden onlarca olaydan bir tanesi. Ya gizlenen binlercesi. Aile arasında saklanan yada töre adı altın da öldürülenler, namus görüntüsü süsü verilenler. Bunca kızımızın , kadınımızın akıbeti ne yazıkki Toplum baskısı, elalemin ne diyeceği düşüncesi ile heba oluyor.

       El alemin sözü değil KIZ'larımızın, kendimizin sözü geçerli olsun.Kadın olarak ne susturalım.Ne susalım.

                         Hatice Büyükarı...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 152
Kayıt tarihi
: 20.08.17
 
 

Kız Meslek Lisesi mezunu. Ev hanımı. Okumayı ve yazmayı seven biriyim. Gerçeklerle uyumlu olması ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster