Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
4855
 

Toplumda şiddet neden artıyor?

Toplumda şiddet neden artıyor?
 

Birey nasıl davranacağını etrafındaki kişilerden öğrenir. Son zamanlarda toplumda. Şiddet giderek artıyor, şiddet olaylarında yaş giderek azalıyor. Çocuklar okullarda silah,bıçak... vs kullanır hale geldiler. TV lerde neden diye tartışılacak hale geldi. Kimileri okulları suçladı, kimileri tv' leri suçladı. Ama çocuk davranış şekillerini aileden öğrenir. Sevgiyle büyüyen çocuk şiddete düşmez sevmeyi ve sevilmeyi bilir. Anne ve babalar çocuklarını büyütürken evde değerli olan ve sevilen çocuk büyütmelidir. Bebeğin yaptığı yanlış davranışı onu utandırarak veya fiziksel, psikolojik şiddet uygulayarak çocuk büyüten anne babalar çocuklarının geleceğini elleri ile yok ettiklerini bilsinler. Bazı ailelerde çocuğa sevgi gösterilmez özellikle kız çocuklarına ve bu çocuklar önce anne baba sevgisinin yokluğunu doldurmaya çalışırlar ve hayatları olumsuz çizgi halinde devameder. Eştercihleri yanlış olur.

Sevgiyle büyüyen çocuk sevmeyi ve kendini sevdirmeyi bilir. Sağlıklı, başarılı, anlayışlı, gülen yüzlerin olduğu toplum istiyorsak. Anne babalar görevlerini tam olarak sevgiyle, ilgiyle, anlayışla yerine getirmelidirler.

Sevgi gösterilmeyen çocuk farkında olmadan suça itilmektedirler. Çocuk kendini değersiz, özgüven eksikliği içinde hisseder. Sevgi gösterilen çocuk toplumda insanlara karşıda saygılı, anlayışlı, güvenilir bireyler olarak yetişirler. Artık bir öğretmen olarak sevgiden aç bir öğrenci istemiyorum. Telafisi çok güç.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiddetin derinliklerini sorgulamışsınız ve çok isabetle teşhisinizi koymuşsunuz. Evet, çocuklukta görülmeyen sevgi topluma şiddet , uyuşturucu bağımlılığı, seri cinayet , katliam olarak geri dönüyor. Ağır cezalara mahkum olan mahkumların yattığı bir cezaevinde bir araştırma yapıldı. Mahkumların bir kısmına küçük birer hayvan verildi bakmaları için. Sonra tahliye olanlar izlendi. Genellikle bir süre sonra tekrar suç işleyip cezaevine dönen mahkumlar arasında hayvan verilen mahkumlar diğerlerinin dörtte biri idi. Yaşamlarının bir bölümünde bir tavşan, bir hamster ile dahi kurdukları sevgi bağı onları suç işlemekten alıkoymuştu. Yazınız için tebriklerimi sunuyorum. Hep sevgi ile büyütülmüş çocuklarla karşılaşmanız dileği ile...

Verşan Gür 
 16.09.2006 1:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster