Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '21

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
17
 

TOPLUMSAL BİLİNÇSİZLİK

 
Bir toplum nasıl oluşur sorusu ile başlamak gerekirsek detaylı bir inceleme yapmamız gerekecektir. Bu detaylı incelemeden yola çkarak toplumun  nasıl bir yapı ile muhafaza altına alındığını görmüş olacağız. 
 
Öncelikle ana konumuzun ne olduğuna bakarsak, Toplum; belirli fayda ve yarar üzerine bir araya gelen bireylerin oluşturduğu örgütsel bir birleşim. Fayda ve yarar ana sebep olsa da toplumun karşılıklı yarar ilişkilerinden yola çıkarak birçok ideolojik, dinsel, kültürel, ırksal ve cinsiyet rolleri üzerine bir çarpıklığa ulaşabilir miyiz? 
 
Toplum oluştuğu ilk dönemden bugüne belirli yapı taşları üzerine inşa edilse de o belirli olarak algıladığımız yapı taşlarının derinlemesine incelemelerinden sonuç olarak toplumun temellerinin yadsınamaycak kadar negatif olaylar silssilesine karıştığını görebiliriz. Bu yüzden toplum karşılıklı yararlar üzerine birleşse de bazı durumlardan ötürü o karşılıklı faydasal tutumların negatif durumları örtmesi nedeni ile birçok toplumun dağıldığına şahit olmaktayız. 
Peki o olumsuz olarak algılanan tutumlar nelerdir. Neden örtülme ihtiyacı duymaktayız? 
Birkaç örnekle ilerlersek toplumların birbirini bütünleştiren ilkesinin aslında zayıf olduğu, kurallar bütününe uyulmaması durumunda kendi içerisinde kabul görülen bireylerin, bu kurallara uymaması durumunda o bireyi kendi içerisinden soyutlamaya gittiğini örnekk verebiliriz. Daha açık bbir örnek verirsek bir kadının toplum tarafından sözde! kabul görülen giyimi dışına çıkması sonucu olarak hakarete varan sözlere maaruz kalması. Yada toplumsal cinsiyet rollerini kalıplaştırıp, eşcinsel kategorisine sokulan bireylerin kabul görülenin dışında tutulup, ölüme kadar sürüklendirme örneği de bizlere bunu açıklamaktadır. 
Sormak gerekirse, toplumun sahip olduğu, temelindeki kalıplaşmış algoritmalar ne kadar doğru? Ya da toplumun masumiyet ve bütünleştirici ilkesi ne kadar yapıcı veya etik ahlaki ilkelere uymaktadır? 
Halil Güven (Sökeli), ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 26
Kayıt tarihi
: 27.10.21
 
 

LİSANS  EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ  YAZAR/ŞAİR  GİRİŞİMCİ  FAUNDER OF DROSPENY  EKONOMİST/YAZAR  MİNİK Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster